توافقنامه تاریخی

توافقنامه تاریخی

اثر فولکر هرمزدورف
یونجه ولت
ترجمه مجله هفته

گوستاوو پترو، رئیس دولت کلمبیا به درستی توافق با چریک های ELN را تاریخی توصیف کرد. پس از چهار دهه دولت برای اولین بار در تاریخ کلمبیا پترو کاری را کرد که تاکنون پنج دولت قبلی این کشور آمریکای لاتین یا نخواستند و یا نتوانستند انجام دهند.
آتش بس توافق شده در هاوانا در ابتدا به منظور کاهش اثرات فوری جنگ تا به امروز است.
از ۱۴ آگوست، مذاکرات در ونزوئلا از سر گرفته می شود. هدف آنها پایان نهایی قدیمی ترین درگیری مسلحانه در قاره آمریکای جنوبی است.
در حالی که پترو از حمایت دولت هاوانا تشکر میکرد تاکید کرد که مذاکرات بدون کمک کوبا به این نتیجه موفقیت آمیز نمی رسید، این در حالیست که واشنگتن همچنان این جمهوری سوسیالیستی را در فهرست کشورهایی قرار می دهد که ادعا می شود مشغول ترویج تروریسم است.

جالب اینجاست که ایوان دوکه، سلف راست‌گرای پترو، که در سال ۲۰۱۹ مذاکرات با ELN را قطع کرد، در واشنگتن به عنوان متحد و نماینده ارزش‌های غربی تلقی می‌شد.
در عین حال، ونزوئلا که به عنوان کشور میزبان مذاکرات بعدی نیز نقش مهمی به عنوان میانجی برای صلح در منطقه ایفا می کند، از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را اعمال کرد که در درجه اول بر جمعیت تاثیر می گذارد.
روند صلح در کلمبیا، رفتار با حامیان صلح در منطقه و عدم تعهد غرب به دولت منتخب چپگرای پترو، لفاظی‌های سیاستمداران غربی را برملا می کند.
در اواسط هفته گذشته، بیش از ۴۰۰ روشنفکر و سیاستمدار از سراسر جهان، از جمله برنده جایزه صلح نوبل، آدولفو پرز اسکویول، قاضی اسپانیایی بالتاسار گارزون، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، ژان لوک ملانشون نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه و سه نفر در مورد کودتای نرم علیه دولت منتخب چپگرای کلمبیا هشدار دادند.
آنها این نکته را محکوم کردند که نیروهای دست راستی سنتی در حال سازماندهی برای بازگرداندن نظمی هستند که با نابرابری، تخریب محیط زیست و خشونت تحت حمایت دولت مشخص می شود.
آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان که دقیقاً در آن زمان در کلمبیا بود، حتی یک کلمه هم در مورد حملات جناح راست به میزبانانش نگفت. در عوض، او در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره تغییر به «انرژی‌های تجدیدپذیر» سخن گفت و از قصد کلمبیا برای جدا شدن از «وابستگی فسیلی» ستایش کرد. باربوک این واقعیت را پنهان کرد که واردات زغال سنگ آلمان، که بیشتر آن از معدن زغال سنگ ال سرخون کلمبیا انجام می شود، تنها در سال گذشته در زمان دولت ائتلافی که او عضو آن است سه برابر شده.