پیشنهاد صلح از طرف اوکراین؟

تحول بزرگ در اوکراین؟
این بستگی به این دارد که منظور رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین از این اظهارات چه بوده است

توسط استفن براین
منتشر شده در آسیا تایمز
ترجمه مجله هفته

به نظر می رسد که یک تحول بزرگ بالقوه در اوکراین در حال وقوع است که بر توافق مذاکره شده با روسیه متمرکز است.
الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین گفت: «اوکراین برای مذاکره و توافق صلح آماده است اگر روسیه اهداف اعلام شده قبلی از عملیات ویژه نظامی را تغییر دهد».
بیانیه وی پس از آن بیان شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در ۸ ژوئن از خرسون بازدید کرد تا از تهاجم جاری در منطقه زاپوریژه مطلع شود.

بدون شک زلنسکی خبری دریافت کرد که نمی خواست بشنود: حمله اوکراین خوب پیش نمی رود و تلفات ارتش اوکراین سنگین بوده است. روس‌ها توانسته‌اند بسیاری از تانک‌های اوکراینی از جمله AMX-10‌های فرانسوی و سه مدل لئوپارد A-6 آلمانی خط مقدم (نه مدل‌های A-4 که از لهستان منتقل شده‌اند) را از پای درآورند.
روس‌ها همچنین رادار مهم Hensoldt TRML-4D AESA را منهدم کردند، بخشی از سامانه پدافند هوایی Iris-T که برای پشتیبانی از نیروهای اوکراین در تهاجمی در برد قرار گرفته بود. خنثی سازی آن به نیروهای روسی فرماندهی هوا در بالای میدان نبرد را داده است.

ما چیز زیادی در مورد تلفات روسیه یا تلفات مادی آنها نشنیده‌ایم و نمی دانیم. ما فقط می دانیم که بهترین تیپ مدرن اوکراین تیپ چهل و هفتم مکانیزه، آموزش دیده در اروپا توسط ناتو، مجهز به تجهیزات گران‌قیمت دیده بانی در شب، تجهیزات تصویربرداری حرارتی و وسایل نقلیه جنگی پیاده نظام از جمله برادلی ایالات متحده، و با پشتیبانی مقدار بسیار بالای توپخانه از جمله HIMARS – نتوانست هیچ موفقیتی داشته باشد یا روس ها را وادار به عقب نشینی کند.
مشخص نیست که چه میزان خسارت کلی به این تیپ وارد شده است، اما یگان‌های دیگر هم مورد حمله قرار گرفته‌اند – به حدی که برخی از گردان‌ها از جنگیدن خودداری کردند.
اوکراین هنوز نیروی بسیار زیادی دارد که می تواند به نبرد بیاورد، بنابراین حمله فقط در مراحل اولیه خود است. اما روس‌ها همچنین دارای یک نیروی ذخیره عظیم، شاید ۲۰۰ هزار سرباز، هستند که شروع به استقرار آن‌ها کرده‌اند.

زلنسکی نمی تواند آشکارا از روس ها برای توافق درخواستی کند، زیرا این امر باعث از بین رفتن روابط او با ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو و تضعیف او در اوکراین می شود.

سؤال این است که آیا منظور رزنیکوف این است که از روس‌ها می‌خواهد پیش از مذاکرات برای تغییر اهداف خود به توافق برسند؟ یا منظور او این است که موضع اوکراین در حال حاضر این است که یک توافق مستلزم تغییر در اهداف عملیات نظامی ویژه روسیه است؟

اگر او از روسها بخواهد موضع خود را پیش از مذاکره تغییر دهند، این موضع رد خواهد شد تاکنون هیچ اظهارنظری از سوی کرملین صورت نگرفته است و این احتمال وجود دارد که مقامات روسی در تلاشند منظور رزنیکوف را مشخص کنند و آیا او واقعاً صلاحیت مذاکره را دارد یا خیر.

اخیرا زلنسکی قصد داشت رزنیکوف را به خاطر فساد اخراج کند. در اوکراینی که همه چیز به شدت سانسور میشود، داستانهایی درباره دستهای کثیف رزنیکوف به بیرون درز کرد. سپس، به طرز مرموزی، همه چیز بخشیده و بایگانی شد. بنابراین رابطه بین زلنسکی و رزنیکوف باید دشوار باشد. آیا رزنیکوف از طرف رهبران نظامی اوکراین صحبت میکند؟ آیا اگر زلنسکی دست به تحقیقات احتمالی در مورد فساد مالی بزند از یک کودتای احتمالی میترسید؟

آیا اظهارات رزنیکوف نظرات شخصی خود اوست ؟ این یکی از گزاره هایی است که روس ها باید آزمایش کنند.

روسیه می‌تواند با ارائه برخی از ایده‌های خود که بر اهداف عملیات نظامی ویژه‌اش متمرکز است، تلاش کند و از جدی بودن و توانایی مذاکره‌کردن رزنیکوف اطمینان حاصل کند. این کار را می توان از طریق کانال های عمومی یا از طریق واسطه ها یا واسطه های مورد اعتماد انجام داد.

آخرین باری که مذاکرات جدی میان دو طرف صورت گرفت، زمانی بود که نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائیل با اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه رفت و آمد کرد. او میگوید زمانی که تلاشش توسط دولت بایدن تضعیف شد و زلنسکی را مجبور به لغو هرگونه توافقی کرد.

بر اساس آنچه که بنت بیان کرده است، موضوع کلیدی در آن زمان حفظ زلنسکی و دولت او بود، چیزی که پوتین مایل بود آن را تضمین کند. پوتین همچنین حاضر شده بود از هدف روسیه یعنی «غیر میلیتاریزه کردن» و «نازی زدایی» اوکراین دست می‌کشید.
مسکو و واشنگتن می گویند که بنت نتیجه مذاکرات را اشتباه توصیف کرده است.
در سال ۱۹۶۲ در جریان بحران موشکی کوبا، جان اف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده، تیم امنیت ملی خود را دور زد و برادرش، رابرت کندی، را به ملاقات های محرمانه با سفیر روسیه در ایالات متحده، آناتولی دوبرینین فرستاد. رابرت کندی در آن زمان دادستان کل بود.

سوالی که نیکیتا خروشچف، نخست‌وزیر شوروی داشت این بود که آیا رابرت کندی فقط برای خودش حرف میزند یا واقعاً به جای برادرش صحبت می‌کند. یک روزنامه‌نگار شوروی، الکسی آدژوبی، داماد نیکیتا خروشچف، در ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ با پرزیدنت کندی مصاحبه کرد که برای انتشار نیست. سوال بزرگ او مربوط به اختیارات برادر رئیس جمهور بود. کندی تایید کرد که برادرش نماینده او بوده است.
این درها را به روی مجموعه ای از مذاکرات محرمانه باز کرد که منجر به خروج موشک های روسیه از کوبا و خروج موشک های اتمی ژوپیتر آمریکا از ترکیه شد، اگرچه بخش راکت ژوپیتر از این قرارداد در آن زمان اعلام نشد.
اگر رزنیکوف در واقع مجاز به وارد شدن به مذاکرات واقعی با روس ها باشد، باید بتواند آن را به روس ها ثابت کند.
اگر رزنیکوف بر اساس اختیارات خود عمل کند، اما بخش قابل توجهی از دستگاه امنیتی اوکراین را نمایندگی کند، ابتکار او به روس ها به عنوان راهی برای شکستن وحدت اوکراین علاقه مند خواهد بود.
اما مهم ترین احتمال این است که یک مذاکره واقعی ممکن است.
اگر ثابت شود که این بازی چیزی نیست، جنگ ادامه خواهد داشت.