بن سلمان کارش به جائی رسیده که آمریکا را تهدید میکند.

بن سلمان کارش به جائی رسیده که آمریکا را تهدید میکند.

گزارش رسانه ها: ولیعهد سعودی اقتصاد آمریکا را تهدید کرد.

ترجمه مجله هفته

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، گفته می شود محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در پاسخ به انتقادهای آمریکا در رابطه با کاهش تولید نفت، تهدید به تلافی کرده است. بر اساس این گزارش، این میتواند «پیامدهای اقتصادی بزرگ برای واشنگتن» داشته باشد.

بر اساس گزارشی در واشنگتن پست، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی (MBS) به طور غیر علنی اقتصاد آمریکا را تهدید کرده است. گفته می شود که محرک تهدیدهای اخیر، انتقاد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از تصمیمات عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت است.

دولت بایدن گفته بود پس از تصمیم ریاض برای کاهش تولید نفت خام بر خلاف میل آمریکا، روابط با پادشاهی را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد.
ولیعهد ظاهرا هشدار داد که اگر بایدن بخواهد عربستان سعودی را مجازات کند، دیگر با دولت آمریکا معامله نخواهد کرد. همانطور که واشنگتن پست بیشتر گزارش می دهد، گفته می شود که MBS از “پیامدهای اقتصادی بزرگ برای واشنگتن” صحبت کرده است.

به گفته این روزنامه، ادعا می شود که این تهدید در یک سند طبقه بندی شده که از روی سرور Discord برداشته شده و افشا شده است. با این حال، مشخص نیست که آیا اظهارات بن سلمان بخشی از یک ارتباط رسمی شنود شده بوده است یا پیامی که به طور خصوصی به ایالات متحده ارسال شده است.

بایدن نارضایتی خود را از ریاض در اکتبر گذشته پس از آنکه گروه اوپک پلاس که شامل تولیدکنندگان اصلی نفت از جمله روسیه است، موافقت کرد که تولید خود را دو میلیون بشکه در روز کاهش دهد، آشکار کرد. واشنگتن دی سی به تلاش برای مجازات مسکو با تحریم تجارت نفت به دلیل درگیری اوکراین ادامه می دهد.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با سی ان ان در ان زمان گفت: “انچه که انها با روسیه انجام دادند عواقبی خواهد داشت” بدون اشاره به اقدامات خاص علیه ریاض.

بایدن قبل از انتخاب شدنش در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود متعهد شد که عربستان سعودی را به دلیل نقش ولیعهد عربستان در ترور جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸،مجازات و یا از صحنه سیاسی آمریکا براند.

با این حال، بایدن هرگز این تهدید را عملی نکرد، زیرا آگاهان کاخ سفید خاطرنشان کردند که حتی در دوران بایدن، دولت آمریکا تصمیم گرفت که روابط دوجانبه را به خطر نیندازد. بر اساس یک توافق چند دهه ای، ایالات متحده به عربستان سعودی در ازای دسترسی به نفت عربستان، که پادشاهی آن را با دلار آمریکا مبادله می کند، کالای امنیت سیاسی و نظامی را ارائه می دهد و در نتیجه عربستان از دلار آمریکا به عنوان ارز جهانی حمایت می کند.

اخیرا تعدادی از مقامات ارشد آمریکایی از جمله آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه به عربستان سعودی سفر کردند. به نظر می رسد این روابط با روابط شخصی بد جو بایدن و محمد بن سلمان که از ژوئیه سال گذشته تاکنون با یکدیگر ملاقات نکرده اند، در تضاد باشد.
ولیعهد ۳۷ ساله سعودی که به جای پدرش، ملک سلمان بن عبدالعزیز، بر امور روزمره پادشاهی نظارت دارد، بنا به گزارش ها، بایدن را به طور خصوصی با مسخره کردن هر اشتباه و خطاهای ذهنی که مرتکب میشود مسخره می کند. منتقدان رئیس جمهور آمریکا بایدن را متهم کرده اند که بیش از حد در برابر فشار عربستان سعودی سر خم فرود نیاورد.