اخبار جنگ اوکراین – دهم ژوئن

زلنسکی بالاخره درباره حمله متقابل نیروهای مسلح اوکراین صحبت کرد.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که عملیات ضد حمله همچنان در اوکراین ادامه دارد.
با این حال، او از گفتن اینکه آنها در چه مرحله ای هستند خودداری کرد. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در کیف گفت:
اقدامات ضد حمله و تدافعی مربوطه در اوکراین در حال انجام است، من جزئیات را در چه مرحله ای نمی گویم. فکر می کنم ما قطعاً همه اینها را احساس خواهیم کرد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفت که استقرار ذخایر استراتژیک کی یف نشان می دهد که یک ضد حمله اوکراین آغاز شده است.


گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، روند عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین را تشریح کرد.

وی گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای اوکراینی عملیات تهاجمی خود را در بخش‌های جنوبی دونتسک و زاپوروژیه و نزدیک شهر آرتموفسک به طور ناموفق ادامه داده‌اند.

ارتش روسیه حملات اوکراین را در بخش زاپوروژیه، در پاسگاه Vremsevsky، در نزدیکی شهر آرتموفسک، و در جبهه‌های کوپیانسک، کراسنی لیمان و خرسون دفع کرد.

در نتیجه، در طول روز حدود ۷۰۰ سرباز اوکراینی کشته شدند و ۹ تانک (شامل چهار تانک لئوپارد)، ۱۲ خودروی جنگی پیاده نظام (شامل پنج برادلی آمریکایی)، یک نفربر زرهی، دو کامیون وانت، ۱۸ خودروی زرهی جنگی و 16 خودرو. ،توپخانه خودکششی از نوع کراب و گووزدیکا، دو توپ خودکششی از نوع آکازیجا، یک توپ هویتزر نوع D-20، یک سامانه توپخانه ای نوع M77 آمریکا، دو فروند هویتزر نوع D-30 و یک فروند خودکششی فرانسوی سیستم توپخانه از نوع سزار نابود شده است. علاوه بر این، سه انبار مهمات نیروهای مسلح اوکراین نیز منهدم شد.

نیروهای شرق: تمام تلاش های حمله اوکراین در طول روز دفع شد

اولگ چخوف، رئیس مرکز مطبوعاتی گروه نیروهای روسیه شرق، روند عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین را تشریح کرد.
وی گفت: ارتش روسیه با پشتیبانی توپخانه و هوانوردی به نیروهای اوکراینی حمله کردند.
نیروهای اوکراینی تلاش خواهند کرد تا عملیات تهاجمی را در بخش جنوبی دونتسک انجام دهند.
در نتیجه، نازی ها و فاشیستهای اوکراینی در جنوب Vodyanoye کشته شدند، شش خودروی زرهی منهدم شد و پرسنل اوکراینی در نزدیکی مزرعه دولتی Oktyabr منهدم شدند.
در جبهه زاپوروژیا سربازان اوکراینی همچنان در تلاش برای انجام حملات هستند. حملات آنها تابحال با موفقیت دفع می شود. شش تانک آنها منهدم شد و تعدادی از پرسنل اوکراینی در نزدیکی مالایا توکماچکا کشته شدند.
گفته می شود که سه تانک سنگین جنگی، یک خودروی جنگی پیاده نظام و سه خودروی زرهی در نزدیکی نوودانیلوکا منهدم شده و پرسنل اوکراینی کشته شدند. گفته می شود که یک واحد توپخانه خودکششی سزار نیز در نزدیکی Salesnichnoye منهدم شده است.
چخوف افزود: ارتش روسیه دو پایگاه اوکراینی در نزدیکی دوروشنیانکا را با سامانه های راکت انداز سنگین هدف قرار داد. علاوه بر این، پدافند هوایی روسیه یک پهپاد Leleka اوکراینی را سرنگون می کرد.

دو حمله اوکراینی در جبهه لیسیچانسک و آودیوکا دفع شد

وادیم آستافیف، رئیس مرکز مطبوعاتی گروه جنوبی نیروهای نظامی روسیه در مورد پیشرفت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین گزارش داد. وی گفت ارتش روسیه دو حمله اوکراینی را در جبهه های لیسیچانسک و آودیوکا دفع کرد. نیروهای اوکراینی متحمل تلفات نیروی انسانی شدند.

توپخانه روسیه سه نفربر زرهی نیروهای اوکراینی را در نزدیکی روستای سربریانکا و یک نفربر زرهی را در نزدیکی بوگدانوفکا منهدم کرد. علاوه بر این، خدمه خمپاره‌انداز اوکراینی در مناطق Verkhnekanenskoye، Umanskoye و Pobeda منهدم شدند. گفته می شود که یک واحد توپخانه اوکراینی در نزدیکی لوانفسکویه نیز منهدم شده است.

آستافیف همچنین گزارش داد که نیروهای هوایی عملیاتی و تاکتیکی روسیه مرکز تجمع سلاح و تجهیزات نظامی و همچنین یک نقطه توقف موقت تیپ مکانیزه ۱۱۰ نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی Avdeyevka را بمباران کردند. علاوه بر این ، تمرکز نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی روستای یاگودنوی مورد حمله قرار گرفت.

توپچی های ضد هوایی روسیه با استفاده از سامانه موشکی زمین به هوای Buk-M2 یک پهپاد Leleka-100 اوکراینی را در نزدیکی روستای Kodema سرنگون کردند.

پدافند هوایی روسیه هواپیمای جنگنده میگ ۲۹ اوکراینی را سرنگون کرد

وزارت دفاع روسیه از حملات بیشتر به مواضع اوکراین در روز شنبه خبر داد.
همانطور که سپهبد ایگور کوناشنکوف سخنگوی این مقام در نشست خبری روزانه خود گفت، در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۹۳ واحد توپخانه و ۱۲۲ مکان با پرسنل و فناوری نیروهای مسلح اوکراین منهدم شده است.
مقر تیپ ۱۰ حمله کوهستانی و مقر تیپ ۶۰ مکانیزه ارتش اوکراین در نزدیکی روستای رای-الکساندروفکا و شهر خارکف مورد اصابت قرار گرفت.
کوناشنکوف همچنین از استفاده از پدافند هوایی روسیه خبر داد.
اسلحه اوکراینی یک جنگنده میگ ۲۹ را در نزدیکی روستای پلاتونوفکا از دست داد. در ۲۴ ساعت گذشته دو فروند موشک کروز طوفان سایه و ده فروند موشک HIMARS نیز رهگیری شده است.
پدافند هوایی روسیه همچنین ۸ پهپاد اوکراینی را منهدم کرد.
به گفته وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از زمان آغاز عملیات ویژه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ در مجموع ۴۴۱ هواپیما، ۲۳۸ هلیکوپتر، ۴۵۶۳ هواپیمای بدون سرنشین، ۴۲۴ مجتمع موشکی ضدهوایی، ۹۸۴۱ تانک و سایر خودروهای زرهی، ۱۱۲۲ موشک پرتاب چندگانه و ۵۰۷۱ تفنگ و خمپاره از دست داد.

وزارت دفاع روسیه تصاویری از تجهیزات منهدم شده ناتو را منتشر کرد

کانال رسمی تلگرامی وزارت دفاع روسیه تصاویری منتشر کرد که نشان می‌دهد خدمه هلیکوپترهای شناسایی کا-۵۲ نیروهای مسلح روسیه در حال انهدام خودروهای زرهی سبک غربی نیروهای مسلح اوکراین در بخش زاپوروژیه هستند.
یگان های روسی یک کاروان خودروهای زرهی متعلق به نیروهای مسلح اوکراین را با موشک های هدایت شونده نابود کردند.


t.me/mod_russia/27286


پس از انهدام چندین خودروی زرهی، بقیه سعی کردند عقب نشینی کنند اما در آنها نیز منهدم شدند.

t.me/mod_russia/27287


علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه ویدئویی از خودروهای زرهی غربی منهدم شده نیروهای مسلح اوکراین در بخش جنوبی دونتسک جبهه را منتشر کرد.

t.me/mod_russia/27288

وزارت دفاع روسیه تصاویری از انهدام تانک های نیروهای مسلح اوکراین توسط حملات پهپادهای روسیه در بخش زاپوروژیه را منتشر کرد.

مسکو: چهار تانک لئوپارد 2 دیگر در اوکراین منهدم شد

به گفته وزارت دفاع روسیه، ارتش روسیه ۹ تانک اوکراینی از جمله چهار تانک لئوپارد ۲ ساخت آلمان را منهدم کرد و در عین حال تلاش‌های پیشروی نیروهای کی‌یف را با موفقیت دفع کرد.

در ۲۴ ساعت گذشته، اوکراین “تلاش های ناموفق بیشتری برای انجام عملیات تهاجمی” انجام داد:

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه روز شنبه در جلسه ای گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته، اوکراین “تلاش های ناموفق بیشتری برای انجام عملیات تهاجمی انجام داده است”: در جنوب جمهوری خلق دونتسک روسیه، در نزدیکی شهر ارتیوموفسک و در منطقه زاپوروژیه.

وی گفت: در منطقه زاپوروژیه، نیروهای زمینی، توپخانه و نیروی هوایی روسیه دو حمله واحدهای بزرگ اوکراینی با پشتیبانی تانک ها را در منطقه روستاهای یابلونوو و نوووپوکرووکا دفع کردند.

به گفته این سخنگوی، دو کاروان زرهی کی یف در نزدیکی شهرک های نوودانیلوکا و مالایا توکماچکا مورد حمله قرار گرفتند.
وی افزود: همچنین سه حمله جزئی اوکراین در منطقه صورت گرفته است که آنها نیز ناموفق بوده اند.

کوناشنکوف گفت، علاوه بر ۹ تانک، نیروهای مسلح کی‌یف ۱۱ نفربر زرهی از جمله پنج خودروی جنگی بردلی، ۱۴ خودروی زرهی و هویتزر خودکششی سزار فرانسوی را نیز از دست دادند.

به گفته سخنگوی این وزارتخانه، ارتش اوکراین ۳۰۰ سرباز را در نبردهای جدید در منطقه زاپوروژیه از دست داده است.

مقامات محلی تعداد نیروهای اوکراینی در منطقه زاپورژیا حدود ۱۰۰ هزار سرباز اعلام کردند.

ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش “ما با روسیه” در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی تخمین زد که بیش از ۱۰۰۰۰۰ سرباز اوکراینی در جبهه در منطقه زاپوروژیه حضور دارند.
«در حال حاضر از یک گروه نسبتاً کوچک در حمله استفاده می شود.»
به گفته روگوف، ذخایر اصلی اوکراین تاکنون خارج از خط تماس بوده است. این نیروها در بخش تحت کنترل اوکراین در استان زاپوروژیه و در استان دنپروپتروفسک پراکنده شده اند.شولتس می خواهد “به زودی” دوباره با پوتین صحبت کند – کرملین: تا کنون هیچ تماس تلفنی برنامه ریزی نشده است

اولاف شولتس صدراعظم از تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خبر داد.
این سیاستمدار سوسیال دمکرات روز شنبه در سی و هشتمین کنگره کلیسای انجیلی در نورنبرگ گفت که او پس از آغاز جنگ اوکراین با پوتین نیز صحبت کرد.
“من قصد دارم به زودی دوباره این کار را انجام دهم.”
شولتس گفت که پیش نیاز یک “صلح عادلانه” این است که روسیه نیروهای خود را خارج کند. صدراعظم پاسخ داد:
“مذاکره اشکالی ندارد. سوال این است: چه کسی با چه کسی و در مورد چه چیزی مذاکره می کند.”
هنگامی که از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این مورد سوال شد، او در پاسخ گفت، رئیس جمهور روسیه هنوز برنامه ای برای تماس تلفنی با صدراعظم آلمان نداشته است.
در همین زمینه، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در تلگرام پرسید که آیا شولتس اکنون آماده است بگوید چه کسی خطوط لوله نورد استریم را منفجر کرده است؟

رئیس شرکت تسلیحاتی راین‌متال برنامه های تولید پلنگ در اوکراین را تایید کرد: “چنین امکاناتی را می توان محافظت کرد”
آنها که از جنگ اوکراین سود واقعی را میبرند و فرشته نجات هم لقب میگیرند،

آرمین پاپرگر، رئیس گروه تسلیحاتی آلمانی راین متال، در مصاحبه ای با شبکه تحریریه آلمان (RND)، برنامه های شرکتش برای ایجاد یک کارخانه تسلیحاتی برای تولید تانک پانتر را تایید کرد. پانتر هم اکنون برای ساخت انبوه آماده می شود. راین متال فرض می کند که ظرف ۱۵ تا ۲۰ ماه آینده محصول آماده عرضه خواهد بود. به گفته پاپرگر، مشکلات اولیه وجود دارد که طبیعی است و به سرعت قابل رفع است. رئیس راین متال در پاسخ به این سوال که آیا یک کارخانه تانک در اوکراین می‌تواند هدف موشک‌های روسیه باشد، گفت:

“امروزه کارخانه های تسلیحاتی در اوکراین وجود دارد. چنین تاسیساتی را می توان محافظت کرد. فرض کنید که اوکراینی ها می دانند چگونه این کار را انجام دهند.”

این گروه در درجه اول کارمندان محلی را واجد شرایط می کند و برخی از آنها را برای کار به آلمان می آورد.

ما همیشه این کار را انجام می دهیم. کارخانه ما در مجارستان را ببنید. از ۳۰۰ کارمند آنجا، دقیقاً دو نفر آلمانی هستند.”

نیروهای روسیه حمله جدید اوکراین را در منطقه زاپاروژیه دفع کردند

به گفته ولادیمیر روگوف، نیروهای روسیه شنبه شب تلاش دیگری برای حمله اوکراینی به منطقه زاپاروژیه را دفع کردند. همانطور که رئیس جنبش “ما با روسیه هستیم” به خبرگزاری ریانووستی گفت، درگیری های شدیدی در جنوب شهر اورخوف درگرفت که تقریبا تمام شب ادامه داشت.
“پیشروی نیروهای اوکراینی متوقف شد. حمله دفع شد. دشمن با متحمل خسارات غیر قابل مقایسه عقب نشینی کرد.”
روز جمعه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت که حمله متقابل اوکراین از قبل آغاز شده است. پوتین گفت که این با این واقعیت نشان می دهد که کی یف از ذخایر استراتژیک خود استفاده می کند.


فرودگاه نظامی در میرگورود اوکراین مورد حمله قرار گرفت

دیمیتری لونین، رئیس اداره نظامی منطقه پولتاوا اوکراین صبح شنبه در تلگرام نوشت که یک فرودگاه نظامی در نزدیکی شهر میرگورود در جریان حمله شبانه روسیه مورد هدف قرار گرفت.
این فرودگاه با موشک های بالستیک، موشک های کروز اسکندر و پهپاد مورد حمله قرار گرفت. لونین مدعی شد این حمله تلفات جانی نداشت، اما خسارت زیرساختی را گزارش کرد.
فناوری مستقر در فرودگاه نیز تحت تأثیر این حمله قرار گرفت. در اثر این موشکباران آتش سوزی رخ داد که از آن زمان تا کنون فقط تا حدودی مهار شده است. اقداماتی برای از بین بردن عواقب و رساندن فناوری به مکان های امن تری در حال انجام است. به گفته این سیاستمدار، هشت خانه شخصی و چهار خودرو نیز در اثر ریزش آوار مهمات ضد هوایی روسیه آسیب دیدند.


فرمانده کریمه از پرتاب دو موشک اوکراینی خبر داد

به گفته سرگئی آکسیونوف، رئیس شبه جزیره کریمه، پدافند هوایی روسیه صبح شنبه دو موشک بالستیک اوکراینی را بر فراز شبه جزیره دریای سیاه رهگیری کرد.
بر این اساس، این پرتابه های Grom-2 بود. آکسیونوف از تلفات و جراحت ها گزارشی نداد. فرماندار از کریمه ای ها خواست که فقط به اخبار و اطلاعات منابع اطلاعاتی معتبر اعتماد کنند. اخیراً، کریمه در ۶ می با راکت های گروم-۲ گلوله باران شد.

فرماندار موقت خرسون گزارش حملات اوکراین به پناهگاه ها با تخلیه

ولادیمیر سالدو، فرماندار موقت بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون، صبح روز شنبه در تلگرام در مورد حملات مداوم اوکراین به پناهگاه های سیل‌زدگان که از منطقه سیل زده تخلیه شده اند، گزارش داد. روستاهای Arabatskaya Strelka و Zhelezny Port مورد حمله آتش توپخانه اوکراین قرار گرفتند.
در نتیجه این حمله، هتل پوزیتیو نابود شد. به نظر می رسد که ارتش اوکراین با موشک های کروز Storm Shadow ساخت بریتانیا به روستاها حمله کرده است.

یک سخنگوی سرویس نجات محلی به خبرگزاری تاس گفت که دو موشک اوکراینی توسط پدافند هوایی روسیه رهگیری شده است. دو نفر دیگر در نزدیکی پناهگاه اضطراری در Arabatskaya Strelka به زمین برخورد کردند.


گزارش جمهوری خلق دونتسک از ۱۸ حمله اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته

مقامات دونتسک ۱۸ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۲۴ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه در کالیبرهای ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. چهار شهرک زیر آتش قرار گرفتند: گورلوفکا، گلموفسکی، دونتسک و ماکیفکا.

سه غیرنظامی ساکن دونتسک و گورلووکا، از جمله یک کودک ۱۴ ساله، در این حملات بین ساعت 00:00 روز ۹ ژوئن تا 00:00 صبح روز ۱۰ ژوئن (به وقت محلی) زخمی شدند. ده ساختمان مسکونی در گورلووکا و دو زیرساخت غیرنظامی در اثر گلوله باران آسیب دیدند.

یک روز قبل، مقامات دونتسک ۴۴ حمله از اوکراین را گزارش کردند. چهار غیرنظامی کشته شدند. ۱۶ نفر از جمله یک کودک مجروح شدند.

هشدار هوایی در چندین منطقه اوکراین – انفجار در اودسا

در شب شنبه هشدار هوایی دیگری در بسیاری از مناطق اوکراین اعلام شد. پایتخت کیف و اطراف آن و همچنین مناطق اودسا، نیکولایف، دنپروپتروفسک، خارکف، چرنیهیو، سومی، پولتاوا و کیرووگراد تحت تأثیراین حملات قرار گرفتند. رسانه های محلی از انفجارهایی در اودسا، منطقه خارکف و در بخش تحت کنترل اوکراین در منطقه زاپوروژیه خبر دادند. پدافند هوایی نیز در منطقه پولتاوا مستقر شد.

عکس ها و فیلم ها از اودسا لحظه حمله را نشان می داد. بر اساس اطلاعات اوکراین، آوار یک پهپاد به یک ساختمان بلند اصابت کرد و باعث آتش سوزی شد. خانه های دیگر در اثر موج انفجار آسیب دیدند. کشته و مجروح گزارش شده است.

رئیس راین متال تلفات تسلیحات آلمانی در اوکراین را تایید کرد

آرمین پاپرگر، رئیس گروه تسلیحاتی آلمانی راین متال، در مصاحبه ای با شبکه تحریریه آلمان (RND) به تلفات سیستم های تسلیحاتی که آلمان به اوکراین داده است، اعتراف کرد. او در عین حال از کیفیت تسلیحات خود تعریف هم کرد: «ارزیابی اوکراینی ها درباره تسلیحات آلمانی بسیار مثبت است.»
به گفته رئیس راین متال، برخی از خود تولیدکنندگان هم از کیفیت تولیدات خود شگفت زده شدند.

هویتزر خودکششی PzH2000 را در نظر بگیرید که شاسی و سیستم های تسلیحاتی آن توسط راین متال تامین شده است. ما در واقع می گوییم که لوله باید پس از حدود ۴۵۰۰ گلوله تعویض شود. اما اوکراینی ها تا ۲۰۰۰۰ گلوله شلیک می کنند که در واقع غیرممکن است.”

پپرگر اعلام کرد که این صنعت برای افزایش ظرفیت های تولید به طور ثابت کار می کند، اما خود راین متال می خواهد ظرف چند ماه آینده ظرفیت مهمات توپخانه خود را از ۴۵۰ هزار گلوله فعلی به ۶۰۰ هزار گلوله در سال افزایش دهد.