پاکستان در آخر خط

پاکستان در آخر خط

اسلام آباد در سال مالی جدید به ۲۵ میلیارد دلار کمک نیاز دارد.

نوشته توماس برگر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

اسحاق دار، وزیر دارایی پاکستان قصد دارد پیش نویس بودجه سال مالی ۲۰۲۳/۲۴ را که از ماه ژوئیه آغاز می شود، به مجلس ملی ارائه دهد. این بار همه چشمها به این تاریخ خواهد بود، زیرا پاکستان در میان عمیق ترین بحران مالی خود در مدت زمان طولانی قرار دارد. این کشور همچنان منتظر اولین قسط ۱.۱ میلیارد دلاری از مجموع ۶.۵ میلیارد دلار آمریکا در بسته کمک صندوق بین المللی پول است. همه می دانند که این مبلغ به تنهایی برای تامین نقدینگی برای مدت طولانی کافی نخواهد بود. به منظور بهبود وضعیت درآمد، در حال حاضر یک “مالیات فوق العاده” جدید اختراع شده که با نرخ ده درصد بر درآمد افراد و شرکت های خصوصی اعمال می شود.
همانطور که روزنامه اکسپرس تریبون می نویسد، مالیات بر ثروت نیز در سال مالی جدید اعمال می شود – صحبت از بالا بردن نرخ مالیاتی بین ۰.۲۵ و ۲ درصد از تمام دارایی ها، از جمله دارایی های کشاورزان است.

در عمل، این مبلغ بین ۲۵ تا ۲۰۰ میلیارد روپیه (۸۱ تا ۶۲۵ میلیون یورو) خواهد بود و بنابراین بزرگترین درامد منحصر به فرد دولتی خواهد بود.
ویژگی آن در اینجا این است که در حالی که “مالیات فوق العاده” و سایر مالیات ها بین سطوح ملی و استانی تقسیم می شود، مالیات بر ثروت جدید به طور کامل به خزانه دولت مرکزی سرازیر میگردد.

وزیر دارایی دار در تلاش است تا تمام نگرانی هایی را که اخیرا در رابطه با تهدید قریب الوقوع ورشکستگی تشدید شده است، از بین ببرد.
روزنامه داون در ابتدای ماه به ما یادآوری کرد، پاکستان تاکنون تمام بدهی های خود را به موقع پرداخت کرده است و به این کار ادامه خواهد داد. بسته کمک اضطراری فعلی صندوق بین المللی پول بیست و سومین بسته در تاریخ پاکستان است، که از سال ۲۰۱۹ در حال اجرا است.
تا کنون، حدود چهار میلیارد دلار آمریکا پرداخت شده است، قسط بعدی در واقع قرار بود در ماه نوامبر پرداخت شود. اسلام آباد بارها اعلام کرده بود که این مبلغ در شرف آزاد شدن است – اما پس از برآورده شدن شرایط، صندوق بین‌المللی پول دوباره با اشاره به جزئیات حل نشده آن را به تعویق انداخت. قرارداد فعلی در ۳۰ ژوئن منقضی می شود.

در عین حال شکاف بودجه تا پایان سال مالی ۶ میلیارد دلار است. برعکس، ذخایر ارزی هنوز کمی بیش از سه میلیارد تخمین زده می شود. بر اساس آخرین اطلاعات، در سال مالی جدید ۲۰۲۳/۲۴ در مجموع ۲۵ میلیارد کمک جدید از طرف شرکای خارجی مورد نیاز است و وام جدید از صندوق بین المللی پول نیز به عنوان سقف یا لنگری برای اوراق قرضه اضافی در بازار سرمایه و حمایت های سایر کشورها ضروری است.
در حالی که دار در اظهارات اخیر رویای افزایش درآمد از طریق انقلاب کشاورزی و جهش در بخش فناوری اطلاعات را در سر می پروراند، نخست وزیر شهباز شریف به تازگی در ترکیه بود و هنگام شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور منتخب در آخر هفته، افزایش سرمایه گذاری ها را تبلیغ کرد.

دو توافقنامه تجاری دوجانبه جدید که در ماه اوت امضا شد، از اول ماه مه اجرایی شد. قبل از سفر شریف، نمایندگان شرکت ترکیه‌ای قصد سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز، پروژه های انرژی، گردشگری و زیرساخت ها را اعلام کردند. این سرمایه گذاری ها در بحران فعلی کمک چندانی نمی کند. در هفته گذشته، تورم به رکورد جدید ۳۸ درصد رسید. و تنظیم کننده گاز اوگرا از دولت خواسته است تا قیمت گاز را برای همه ۴۵ تا ۵۰ درصد افزایش دهد. به ویژه برای ۲۲ درصد پاکستانی ها که با کمتر از ۱۰ دلار در ماه زندگی می کنند