بحران کوبا و شوروی سالهای ۶۰ اینبار با چین و کوبا تکرار میشود؟

بحران کوبا و شوروی سالهای ۶۰ اینبار با چین و کوبا تکرار میشود؟

ترجمه مجله هفته

بحران موشکی کوبا ۲.۰؟ گفته می شود چین در حال برنامه ریزی برای ساخت یک مرکز شنود در این جزیره سوسیالیستی است.

منابع اطلاعاتی آمریکا می گویند چین در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک مرکز اطلاعاتی سیگنال در کشور جزیره ای کارائیب، کوبا است. یکی از ناظران از “تحریک عمدی” پکن در نتیجه تنش با ایالات متحده در دریای چین جنوبی صحبت کرد.
چین با کوبا برای ساخت یک مرکز شنود الکترونیکی به توافقی محرمانه دست یافته است.
کوبا این کشور جزیره ای کارائیب که دهه ها تحت تحریم اقتصادی غیرانسانی قرار دارد، به عنوان بخشی از این توافق، میلیاردها دلار از پکن کمک مالی دریافت کرده است.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) روز پنجشنبه به نقل از محافل اطلاعاتی گزارش داد و نوشت که پکن چالش ژئوپلیتیک جدیدی را برای ایالات متحده ایجاد کرده است. دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نگران است.
در بیانیه اولیه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که نمی تواند در مورد این گزارش خاص اظهار نظر کند، اما از سرمایه گذاری جهانی چین در زیرساخت هایی که ممکن است اهداف نظامی داشته باشد، آگاه است.
«ما این موضوع را از نزدیک رصد می کنیم، اقداماتی را برای رسیدگی به این موضوع انجام می دهیم و به توانایی خود برای انجام تمام تعهدات امنیتی خود در داخل، منطقه و سراسر جهان اطمینان داریم.»
کوبا این اتهامات را رد می کند.
گزارش شده است که سایر مقامات ایالات متحده نیز از ارائه جزئیات به وال استریت ژورنال در مورد محل احتمالی ساخت ایستگاه شنود یا اینکه آیا ساخت و ساز قبلاً آغاز شده است، خودداری کردند.
سفارت چین در واشنگتن دی سی هنوز اظهار نظری نکرده است. طرف کوبایی از آن زمان این ادعاها را رد میکند.
کارلوس فرناندز د کوسیو، وزیر امور خارجه کوبا روز پنجشنبه گفت که اتهامات ایالات متحده به این خاطر مطرح میشود تا “خطاهایی که به صورتی مخرب از سوی امریکا صورت گرفته اند توجیه شود تا محاصره اقتصادی، بی ثباتی و تجاوز علیه کوبا و فریب افکار عمومی در ایالات متحده و در سراسر جهان توجیه شده و دلیلی برای آنها اختراع شود.”
«تهمت هایی از این دست اغلب توسط مقامات آمریکایی که آشکارا با اطلاعات اطلاعاتی آشنا هستند جعل شده است.»
تنها چند صد کیلومتر بین کوبا و انتهای جنوبی ایالت فلوریدا آمریکا وجود دارد.
یک مرکز شنود در کوبا به طور بالقوه می‌تواند ارتباطات الکترونیکی – از جمله ایمیل، تماس‌های تلفنی و پخش‌های ماهواره‌ای – را در سرتاسر جنوب شرق آمریکا، جایی که بسیاری از پایگاه‌های نظامی آمریکا در آن قرار دارد، دریافت کند.
تنش در دریای چین جنوبی
روابط امنیتی چین و آمریکا برای مدت طولانی نامتعادل بوده است، به ویژه در دریای چین جنوبی، جایی که حوادثی بین کشتی ها و هواپیماهای نظامی دو قدرت بزرگ رخ داده است.
کریگ سینگلتون، محقق ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی ها، یک اندیشکده امنیت ملی در واشنگتن، به وال استریت ژورنال اظهار کرد که یک مرکز شنود پکن در کوبا به وضوح نشان می دهد که “چین آماده است همین کار را در حیاط خلوت آمریکا انجام دهد. آنچه را که ایالات متحده در حوزه نفوذ چین مدتهاست انجام دهد.
“ساخت این تاسیسات نشان دهنده مرحله ای جدید و رو به افزایش در استراتژی دفاعی گسترده تر چین است. این به نوعی تغییر دهنده بازی است. انتخاب کوبا نیز یک تحریک عمدی است.”
تشدید بالقوه روابط آمریکا و چین یادآور بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ است. در آن زمان، ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در آستانه جنگ هسته‌ای قرار داشتند، زیرا مسکو به طور مخفیانه موشک‌های کلاهک هسته‌ای را در کوبا مستقر کرده بود، پس از آن که ایالات متحده قبلاً همین کار را در ترکیه انجام داده بود. ایالات متحده در آن زمان با محاصره و بلوکه کردن کوبا با نیروی دریایی این کشور پاسخ داد.