آسانژ در آستانه استرداد به آمریکا قرار دارد.

آسانژ در آستانه استرداد به آمریکا قرار دارد.

بریتانیا: قاضی درخواست تجدیدنظر موسس ویکی لیکس را رد کرد.
شواهد تازه‌ای برای تبرئه منتشر شد.

نویسنده: دومینیک وتزل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پیش از این هرگز خطر استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده به این اندازه جدی نبوده است.
وب سایت کنسرسیوم نیوز گزارش داد، روز پنجشنبه، یک قاضی هر هشت مورد درخواست تجدیدنظر آسانژ علیه حکم استرداد که توسط پریتی پاتل، وزیر کشور وقت بریتانیا امضا شده بود، رد کرد.
وکلای مدافع اکنون پنج روز فرصت دارد تا دوباره تجدید نظر کند.

درس عبرتی برای ایجاد خفقان

آسانژ به دلیل داشتن و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده با ۱۷۵ سال زندان مواجه است. دادستان های «مجری قانون» بریتانیا و ایالات متحده فعالیت های او را به عنوان جاسوسی طبقه بندی می کنند.

باید حال شواهدی وجود دارد که آنها میخواهند آسانژ را نقره داغ کنند تا درس عبرتی برای دیگ خبرنگاران باشد.
در یک پرونده جاسوسی اسپانیایی علیه آسانژ، روزنامه ال پایس هفته گذشته گزارشی از شواهد جدید علیه شرکت امنیتی اسپانیایی Undercover (UC) Global منتشر کرد.
این شرکت زمانی که آسانژ در سفارت اکوادور در لندن پناهندگی یافت، وظیفه حفاظت از آن را بر عهده داشت.
با این حال، همانطور که کارمندان سابق توضیح داده‌اند، این شرکت از آسانژ و مهمانانش جاسوسی کرده و احتمالاً داده‌ها را در اختیار سیا قرار داده است.
ال پایس اکنون به لپ‌تاپ مالک شرکت، دیوید مورالس، دسترسی پیدا کرد که ظاهراً اطلاعات به‌دست‌آمده را تحت کلیدواژه‌های «سیا»، «سفارت» و «فیلم‌ها» ذخیره کرده بود.
با کمال تعجب، این اسناد هنوز به دادگاه ارسال نشده است، اگرچه پلیس اسپانیا از زمان باز شدن پرونده علیه وی در سپتامبر ۲۰۱۹ به لپ تاپ و محتویات آن دسترسی داشته است.
روز چهارشنبه، ۷ ژوئن، سویم داگدلن، نماینده چپ‌گرا، به ایلهان عمر، نماینده کنگره آمریکا در واشنگتن پیوست تا اتحاد فراآتلانتیکی برای آزادی آسانژ را ترویج کند. در بیانیه مطبوعاتی آمده است: «دولت آمریکا دیگر نباید درخواست‌های سازمان‌های حقوق بشر و آزادی مطبوعات، رسانه‌های بین‌المللی، دولت‌ها و پارلمان‌ها و اعضای کنگره آمریکا را نادیده بگیرد و باید جولیان آسانژ را آزاد کند».
ایالات متحده به خواسته های فزاینده نخست وزیر استرالیا آنتونی آلبانیز در ماه های اخیر برای آزادی روزنامه نگار و اجازه دادن به او برای بازگشت به کشور خود با بازگشایی تحقیقات اف بی آی در مورد بنیانگذار ویکی لیکس پاسخ داد ، روزنامه سیدنی مورنینگ هیرالد در یکم ژوئن گزارش داد. نهاد مجری قانون اصرار داشت نویسنده بیوگرافی آسانژ را متقاعد کند که مورد بازجویی قرار گیرد، اما نویسنده اندرو اوهاگان امتناع کرد.

روزنامه نگاران مورد آزار و اذیت قرار میگیرند

در همین حال، آسانژ در زندان فوق امنیتی لندن بدون محکومیت به سر می برد. با این حال، به نظر می رسد که این پرونده به مقامات پلیس بریتانیا آسیب می رساند و درک آنها از آزادی مطبوعات را بیشتر مخدوش می کند. هنگامی که ارنست مورت نویسنده فرانسوی در آوریل برای نمایشگاه کتاب لندن وارد پایتخت شد، پس از اینکه اجازه نداد مقامات به لپ‌تاپ و گوشی هوشمند او دسترسی داشته باشند، توسط جوخه‌های ضد تروریستی در ایستگاه قطار دستگیر شد. مورت به دست داشتن در “اقدامات تروریستی” در جریان اعتراضات علیه اصلاحات بازنشستگی ماکرون متهم شده است. او با قرار وثیقه آزاد شد.