هشدار چین: درگیری روسیه و اوکراین در حال خارج شدن از کنترل است.

هشدار چین: درگیری روسیه و اوکراین در حال خارج شدن از کنترل است.


ناظران: حمله بزرگ به سد در جنوب اوکراین ممکن است “یک خرابکاری دیگر در مسیر نورد استریم” با مجرم ناشناس باشد، نشانه هایی که ممکن است به ما هشدار دهد که بحران از کنترل خارج شود

نوشته شو کیوه
گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

در حالی که خرابکاری در لوله های گازی نورد استریم هنوز در انتظار تحقیقات جامع و عینی بین‌المللی است، یک سد بزرگ در بخش تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین در روز سه‌شنبه منفجر شد، که ممکن است به «حادثه راشومون دیگری» تبدیل شود، زیرا اوکراین و روسیه هریک دیگری را متهم به خرابکاری در سد میکنند.
برخی ناظران چینی هشدار دادند که چنین حملات جدی، صرف نظر از اینکه کدام طرف انجام دهد، نشانه تشدید دوباره بحران اوکراین است و درگیری روسیه و اوکراین در حال خارج شدن از کنترل است.
چین در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نگرانی‌های شدید خود را در مورد تخریب سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا ابراز کرد و از همه طرف‌ها خواست به حل و فصل سیاسی بحران متعهد باشند و برای کاهش اوضاع با یکدیگر همکاری کنند.
سد بزرگ و نیروگاه برق آبی بامداد روز سه‌شنبه فروریخت و باعث تخلیه گسترده و ترس از تخریب محیط‌زیست در مقیاس بزرگ شد.
به گزارش روز سه شنبه تاس، این منطقه در اثر بالا آمدن سطح آب به دلیل تخریب سد دچار سیل شده و حدود ۶۰۰ خانه زیر آب رفته است.
سی‌ان‌ان روز سه‌شنبه گزارش داد که به ساکنان پایین دست سد کاخوفکا در رودخانه دنیپرو در خرسون گفته شد که “هر کاری می‌توانید برای نجات جان خود انجام دهید.”

سد کاخوفکا بزرگترین مخزن اوکراین از نظر حجم است. این خسارت همچنین بر منطقه شمال مخزن که سطح آب در آن پایین می‌آید نیز تأثیر می‌گذارد.

نیروگاه هسته ای زاپاروژیا که تحت کنترل روسیه است، در بالادست سد تخریب شده قرار دارد.
بر اساس گزارش سی ان ان، این مخزن آب خنک کننده نیروگاه، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا را تامین می کند و برای ایمنی آن بسیار مهم است.

ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوکراین گفت که چین به شدت نگران تخریب سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا است و از همه طرف های درگیر در جنگ خواست تا از قوانین بین المللی بشردوستانه پیروی کنند و تمام تلاش خود را برای محافظت از غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی انجام دهند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه نظرات مشابهی را در مورد این حادثه ابراز کرد.

وانگ گفت که موضع چین در قبال بحران اوکراین ثابت و روشن است. در شرایط کنونی، امید است که همه احزاب متعهد به حل و فصل سیاسی بحران باشند و برای کاهش اوضاع با یکدیگر همکاری کنند.
برخی ناظران چینی بر این باورند که این حمله می تواند به “خرابکاری در جریان نورد استریم” دیگری تبدیل شود که مقصر آن هنوز مشخص نشده است.
خبرگزاری تاس گزارش میدهد، مسکو کی یف را به حمله متهم کرد.نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد واسیلی نبنزیا روز سه شنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت، اقدام خرابکاری اوکراین در سد در نیروگاه برق آبی کاخوفکا می تواند علیه نیروگاه هسته ای زاپاروژیا باشد.
با این حال، رسانه کیف ایندیپندنت روز چهارشنبه به نقل از فرماندهی عملیات جنوب اوکراین ادعا کرد که این سد توسط نیروهای روسی تخریب شده است.
سی ان ان ادعا کرد که ایالات متحده و جامعه اطلاعاتی غرب هنوز در حال بررسی هستند که چه کسی مسئول تخریب این سد است.

یانگ جین ، یک پژوهشگر موسسه مطالعات روسیه ، اروپای شرقی و آسیای مرکزی در آکادمی علوم اجتماعی چین ، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت که دو طرف ادعاهای متفاوتی را بیان می کنند و یکدیگر را سرزنش می کنند زیرا مسئولیت منفجر کردن سد نیروگاه بسیار زیاد است ، با توجه به اینکه این شامل عواقب انسانی ، اقتصادی و زیست محیطی میشود.
در حالی که پیدا کردن اینکه چه کسی باید مسئولیت این حمله جدی را بر عهده بگیرد، در انتظار یک تحقیق جامع و عینی است، اولویت باید حمایت از روسیه و اوکراین در از سرگیری گفتگوی مستقیم در اسرع وقت برای کاهش تدریجی وضعیت و در نهایت رسیدن به یک آتش بس جامع باشد.
یانگ گفت که این حادثه نشان دهنده تشدید بیشتر بحران اوکراین است و نشان می دهد که درگیری ها به سمت وضعیت “از دست دادن کنترل” می رود. در چنین شرایطی، چین همیشه درگیر ترویج مذاکرات صلح بوده است که اهمیت بیشتری دارد.