“او عوضی است، اما آدم عوضی ماست”، اما…

“او عوضی است، اما آدم عوضی ماست”، اما…


کاخوفکا: همه در غرب بدون قید و شرط پشت دروغ های زلنسکی نیستند.

پس از اینکه مهمترین متحدان اوکراین در لندن و واشنگتن اعلام کردند که نمی خواهند به طور علنی از نسخه ولادیمیر زلنسکی در مورد مسئول فاجعه در نیروگاه برق آبی کاخوفکا حمایت کنند، زلنسکی مجبور شد درخواست خود را برای سخنرانی زنده در سازمان ملل پس بگیرد.

تحلیلی توسط یوگنی پوزدنیاکوف و ایلیا آبراموف

ترجمه مجله هفته

اوکراین درخواست خود برای سخنرانی ولادیمیر زلنسکی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره رویدادهای نیروگاه برق آبی کاخوفکا را پس گرفت. این کشور قبلاً درخواست کرده بود که به رئیس جمهور اجازه داده شود از طریق لینک ویدیویی صحبت کند. روسیه بارها اشاره کرده است که قوانین شورای امنیت مستلزم حضور شخصی رئیس دولت است. با این حال، برای زلنسکی استثنا قائل شدند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت که مسکو مخالف حضور رهبر اوکراین نیست، اما سخنرانی وی باید شخصاً ایراد شود. این دیپلمات از این واقعیت انتقاد کرد که ظاهراً زلنسکی فقط از طریق پیام های ویدیویی در جلسات شرکت می کند.

به یاد بیاورید که روز سه شنبه، در جریان نشست “بخارست نه”، رئیس جمهور اوکراین روسیه را به تخریب نیروگاه برق آبی متهم کرد. به نظر او، انفجار از بیرون به عنوان مثال با بمباران از نظر فیزیکی غیر واقعی است. سیاستمدار گفت: “مین بوده، مین گذاری شده و منفجر شده.”

وی این انفجار را “سلاح اکولوژیکی کشتار جمعی” و “بزرگترین فاجعه انسان ساز در اروپا برای دهه ها” توصیف کرد. زلنسکی مدعی شد:
بنابراین، شکست روسیه – شکستی که همه ما تضمین خواهیم کرد – مهمترین کمک به امنیت اروپا و جهان خواهد بود.
با این حال، این ادعاها به راحتی توسط داده های ماهواره ای شناسایی ایالات متحده رد می شود.
شایان ذکر است که خود ارتش اوکراین بارها به حملات به نیروگاه برق آبی کاخوفکا اعتراف کرده و حتی در مصاحبه با مطبوعات غربی به این موفقیت های مشکوک افتخار کرده است.
به عنوان مثال، در دسامبر ۲۰۲۲، واشنگتن پست مقاله ای در مورد “پیروزی های” نیروهای مسلح اوکراین منتشر کرد که از جمله به “آزمایشات” در حملات به نیروگاه برق آبی اشاره کرد. در مجموع بیش از صد حمله از این دست صورت گرفت.
در مقابل این پس زمینه، سیاستمداران غربی عجله ای ندارند که بدون قید و شرط در کنار زلنسکی قرار بگیرند. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا گفت که در حال حاضر دشوار است که دقیقاً بگوییم چه کسی مسئول تخریب این نیروگاه بوده است. وی خاطرنشان کرد که نیروهای ویژه به همراه ارتش کشور در حال بررسی دقیق جزئیات این اتفاق هستند.
هنوز برای “تصمیم نهایی” خیلی زود است. سوناک تاکید کرد، با این حال، اگر نیروگاه برق آبی کاخوفکا “عمدا” تخریب شود، این “بزرگترین حمله به زیرساخت های غیرنظامی در اوکراین” در طول عملیات نظامی ویژه روسیه خواهد بود.
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت که حتی واشنگتن نمی‌تواند با قطعیت بگوید چه کسی مسئول بمباران نیروگاه برق آبی کاچوکا بوده است.
گفته می شود رئیس جمهور جو بایدن در دیدار با دولت آمریکا گفته است که ایالات متحده در شرایط فعلی به اوکراین کمک خواهد کرد. رئیس دولت آمریکا اطمینان داد: «ما پشت اوکراین هستیم.»

رودیون میروشنیک سفیر سابق جمهوری خلق لوگانسک در روسیه گفت:«زلنسکی، طبق معمول، شروع به توجیه جنایت اوکراین با مقصر دانستن روس‌ها برای انفجار نیروگاه برق آبی کرده است.
حقایق بیشتر و بیشتری در انظار عمومی ظاهر می شود که نشان دهنده ناهماهنگی نسخه او است. اوکراین ذینفع اصلی تخریب نیروگاه برق آبی است. برای هر متفکری روشن است که این اقدام به نفع او انجام شده است.» در ادامه:
«با این حال، مقامات اوکراینی با این واقعیت روبرو هستند که کشورهای غربی آمادگی توجیه این جنایت را نداشتند و ترجیح می دادند از آن فاصله بگیرند. به همین دلیل است که زلنسکی نمی خواست شخصاً در شورای امنیت سازمان ملل ظاهر شود. او از فقدان حمایت صریح می ترسید که شکاف بین مواضع ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد مسئله اوکراین را آشکار کند.»
میروشنیک تاکید می کند:
“البته، واشنگتن چشم خود را بر گناه اوکراین خواهد بست زیرا بر اساس این اصل عمل می کند: “او آدمی عوضی است، اما آدم عوضی ماست”.
سیاستمداران و رسانه های غربی تلاش خواهند کرد تا زلنسکی و سرسپردگانش را تبرئه کنند، اما برای کاهش خطرات، از جمله برای انتخابات آتی، به طور کامل از او حمایت نخواهند کرد.
«به احتمال زیاد به بهانه داده های اندک تا زمانی که وضعیت از دستور کار خارج شود، سعی می کنند از فاجعه فاصله بگیرند».
لاریسا شسلر، رئیس اتحادیه مهاجران سیاسی و زندانیان سیاسی اوکراین و تحلیلگر سیاسی گفت:
«ادعاهای اولیه اوکراین مبنی بر اینکه روسیه مقصر است به تدریج با حقایق سخت متزلزل می شود. نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد دولت زلنسکی مقصر است. به عنوان مثال، در شب قبل از بمباران نیروگاه برق آبی کاخوفکا، کیم، فرماندار منطقه نیکولایف، پستی با عنوان: “منتظرباشید” منتشر کرد.
این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد:
«علاوه بر این، اوکراین رسما از انتشار عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی از محل انفجار خودداری کرده است، زیرا به وضوح نشان می‌دهد که گلوله‌ها از کدام طرف می‌آیند.»
روی هم رفته، حفظ تصویر «پسر خوب و فقیر» به طور فزاینده ای دشوار می شود. «در این زمینه، کشورهای غربی نیز تمایلی ندارند و عجله ای برای جانبداری صریح از زلنسکی ندارند.»
“مردم ایالات متحده و اتحادیه اروپا از دروغ های آشکار دولت های خود خوششان نمی آید. اگر تایید شود که سیاستمداران محلی در موافقت با اظهارات گستاخانه رئیس جمهور اوکراین سرشان را تکان می دهند، این می تواند تاثیر منفی بر کمپین های انتخابات آتی داشته باشد. “
شسلر آن را خلاصه می کند:
«به همین دلیل زلنسکی از سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل امتناع کرد. او آگاه است که موافقت عمومی کشورهای غربی را نخواهد گرفت. همچنین یک دروغ آشکار می تواند این بار عواقب منفی برای او داشته باشد. در نتیجه، بسیاری ترجیح داده‌اند که سکوت کنند یا اظهارات مبهمی ابراز کنند.»

ترجمه از روسی. از روزنامه Vsgljad .

یوگنی پوزدنیاکوف روزنامه نگار، مجری تلویزیون و رادیو در روسیه است.
ایلیا آبراموف روزنامه نگاری روسی است.