گشت زنی مشترک راهبردی روسیه و چین در آسیا و اقیانوسیه

گشت زنی مشترک راهبردی روسیه و چین در آسیا و اقیانوسیه

ارتش چین و روسیه در بحبوحه اقدامات تحریک آمیز آمریکا، گشت زنی راهبردی هوایی مشترک در منطقه آسیا و اقیانوسیه انجام دادند.

توسط لیو ژوانزون و گو یواندان
گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

ارتش چین و روسیه روز سه شنبه یک گشت زنی راهبردی هوایی مشترک در منطقه آسیا و اقیانوسیه انجام دادند، اقدامی که به گفته کارشناسان برای صلح و ثبات منطقه مفید است و تأثیر تحریکات بی وقفه به رهبری آمریکا در منطقه را خنثی می کند.

وزارت دفاع ملی چین در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که بر اساس برنامه همکاری سالانه ارتش چین و روسیه، دو طرف ششمین گشت زنی راهبردی هوایی مشترک را روز سه‌شنبه بر فراز دریای ژاپن و دریای چین شرقی انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، کره جنوبی اعلام کرد که چهار هواپیمای نظامی چین و چهار هواپیمای نظامی روسیه روز سه شنبه بدون تجاوز به حریم هوایی این کشور وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی این کشور شدند.

ستاد مشترک وزارت دفاع ژاپن روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که دو بمب افکن چینی H-6K و دو بمب افکن Tu-95 روسی با اسکورت دو جنگنده ناشناس چینی با هم بر فراز دریای چین شرقی و دریای ژاپن پرواز کردند.
چین و روسیه از سال ۲۰۱۹ به طور منظم گشت‌های راهبردی هوایی مشترک برگزار می‌کنند.
آخرین گشت زنی مشترک چین و روسیه در بحبوحه تنش های فزاینده در منطقه آسیا و اقیانوسیه انجام شد، زمانی که به دلیل عدم صداقت ایالات متحده در برقراری ارتباط، هیچ دیداری بین روسای دفاع چین و ایالات متحده در گفتگوی شانگری لا در سنگاپور در آخر هفته گذشته برگزار نشد.
ایالات متحده اقدامات تحریک آمیزی انجام داده است، از جمله فرستادن یک هواپیمای جاسوسی به دریای چین جنوبی برای جاسوسی از جلسه آموزشی ناو هواپیمابر شاندونگ چین در ۲۶ مه، و با کانادا در ترانزیت کشتی جنگی در تنگه تایوان در روز شنبه شریک شده است. هر دو حرکت شاهد مانورهای رهگیری قاطعانه توسط ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) بود.

ایالات متحده اقدامات تحریک آمیز از جمله ارسال یک هواپیمای جاسوسی به دریای چین جنوبی برای جاسوسی کردن از جلسه آموزشی ناو هواپیمابر چین شاندونگ در تاریخ ۲۶ مه انجام داده است و روز شنبه در عبور یک کشتی جنگی از تنگه تایوان با کانادا همکاری کرد. هر دو حرکت آنها با مانورهای رهگیری قاطع ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) پاسخ داده شدند.
گسترش بالقوه ناتو در منطقه آسیا-اقیانوسیه همچنین پس از اینکه ژاپن در ماه گذشته طرحی را برای افتتاح اولین دفتر رابط ناتو در آسیا اعلام کرد، نگرانی‌های گسترده‌ای ایجاد کرد، بخصوص با این تجربه که گسترش ناتو به سمت شرق قبلاً به بحران اوکراین منجر شده بود.

وی دونگشو، کارشناس نظامی مستقر در پکن، روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت که گشت استراتژیک مشترک چین و روسیه توانایی های دو کشور را در حفاظت از صلح و ثبات در غرب اقیانوس آرام در زمانی که ادامه تحریکات به رهبری ایالات متحده به شدت صلح و ثبات در منطقه را مختل کرده است، نشان داد.
وی گفت که این به عنوان یک موازنه قدرتمند در برابر اقدامات هژمونیک ایالات متحده عمل می کند.
ژانگ ژئوفنگ، یکی دیگر از کارشناسان نظامی چین، روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت: چین با اعلام این خبر زودتر از همه طرف های دیگر شفافیت و اعتماد به نفس خود را به همگان نشان داد، که این نیز نشان دهنده اقدامات مسئولانه جمهوری خلق برای جلوگیری از قضاوت‌های نادرست است.
ژانگ گفت که زمان برگزاری گشت مشترک پس از گفتگوی شانگریلا و شنود کشتی های ارتش آزادیبخش در جمهوری خلق چین و رهگیری هواپیما توسط ایالات متحده نشان دهنده حساسیت آن است.

این کارشناس گفت که این نشان می دهد که همکاری نظامی چین و روسیه چقدر محکم است.

ناظران می گفتند که علاوه بر مانورهای هوایی، نیروی دریایی چین و روسیه نیز در همان روز در یک منطقه فعالیت می کردند که نشان دهنده سطح خاصی از ادغام دریایی و هوایی به عنوان بخشی از گشت استراتژیک مشترک و تعمیق بیشتر همکاری های نظامی چین و روسیه است.
نیروی دفاع از خود دریایی ژاپن یک ناوگان نیروی دریایی ارتش آزادیبخش متشکل از ناوشکن بزرگ Type 055 Anshan و ناوچه Type 054A Linyi را در هنگام حرکت از دریای چین شرقی از طریق تنگه تسوشیما به دریای ژاپن از شنبه تا دوشنبه تحت نظر گرفت.

همچنین، ناوشکن Type 052D Xiamen و ناوچه Type 054A Yangzhou از نیروی دریایی ارتش آزادیبخش جمهوری خلق چین روز سه شنبه از دریای چین شرقی از طریق تنگه میاکو به غرب اقیانوس آرام حرکت کردند.
ناوگان اقیانوس آرام روسیه روز دوشنبه رزمایشی را در دریای ژاپن و دریای اختسک آغاز کرد و بر اساس بیانیه ای که وزارت دفاع روسیه در آن روز منتشر کرد، بیش از ۶۰ کشتی جنگی و ۳۵ هواپیما در آن شرکت داشتند.

آنها گفتند که حرکات نظامی دریایی می تواند با گشت هوایی مرتبط باشد، زیرا کشتی های جنگی می توانند با هواپیماهای جنگی هماهنگ شوند و اطلاعات لازم از طریق سیستم های رادار دوربرد خود جمع‌آوری و ارائه دهند.