پوزه بند برای خان

پوزه بند برای خان

نوشته توماس برگر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهآیا هنوز هم می توان شکاف های روزافزون بین دو اردوگاه سیاسی بزرگ را برطرف کرد؟ این سوال در حال حاضر موضوع بحث بسیاری از ستون نویسان در پاکستان است.
این وضعیت که در حال حاضر به طور پیوسته در حال تشدید بود، سرانجام زمانی وخیم شد که عمران خان، نخست وزیر سابق، در جلسه دادگاه در ۹ مه دستگیر شد.
نتیجه تداوم اعتراضات توده ای خشونت آمیز توسط حامیان او و سرکوب بیشتر توسط مقامات دولتی بود. خان که با رای عدم اعتماد در آوریل ۲۰۲۲ برکنار شد و در یک سوءقصد در نوامبر مجروح شد، او ژنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش را متهم کرد که مسئولیت دستور دستگیری او را برعهده داشت که دادگاه عالی اسلام آباد در ۱۲ مه آن را متوقف کرد.
خان در مصاحبه ای با پخش کننده الجزیره قطر در 21 مه گفت: “من با او مشکلی ندارم، اما به نظر می رسد او با من مشکل دارد که من در مورد آن اطلاعی ندارم.” در حالی که این ظاهرا به معنای آشتی بود، او روز یکشنبه به رویترز گفت: “اینها نخبگان هستند.” او در یک پس نویس روشن کرد که منظورش از نخبگان رهبری ارشد نظامی پاکستان است.
آنها مایلند حزب تحریک انصاف پاکستان را نابود کند و او را برای همیشه به زندان بیندازد. گزارش های مربوط به ممنوعیت قریب الوقوع حزب تحریک انصاف در حال حاضر شایع است. علاوه بر این، پس از دستگیری، خان گفت که دولت قصد دارد او را ترور کند تا او را به عنوان یک رقیب برای همیشه از بین ببرد.

بی دلیل نیست که نخست وزیر سابق اخیرا فقط در رسانه های خارجی حرف زده است: بر اساس گزارش های منتشر شده توسط روزنامه هندی هندوستان تایمز و وب سایت اینترسپت، رهبری نظامی هفته گذشته به رسانه های داخلی دستور داد که دیگر به نخست وزیر سابق هیچ تریبونی ارائه ندهند و دیگر او را در تلویزیون نشان نمی دهند.
قابل توجه است که خان در واقع از آن زمان در رسانه های داخلی ظاهر نشده است، اگرچه قبلا تقریبا روزانه گزارش هایی در مورد او منتشر میشد. فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) که روز یکشنبه از دولت خواست تا اطلاع رسانی آزادانه را تضمین کند و از حمله به روزنامه نگاران جلوگیری کند.
این درخواست بدون دلیل نیست: سامی آبراهام، رئیس گروه تلویزیونی بول تی وی، شش روز قبل از اینکه گروگانگیران او را در ۳۰ مه ازاد کنند، ناپدید شده بود.
چهار ماشین را او را در راه بازگشت به خانه مسدود کردند. از سوی دیگر، گفته می شود که ۱۵ فرد ناشناس با تپانچه، جبران نصیر، وکیل اپوزیسیون در عصر پنجشنبه گذشته هجوم بردند و او را از ماشینش بیرون آوردند و او را ربودند و ۲۴ ساعت بعد دوباره آزاد کردند. از سوی دیگر، عمران ریاض خان، روزنامه نگار و یوتیوبر، تقریبا یک ماه است که ناپدید شده است.
آنچه در مورد تحولات از بهار ۲۰۲۲ تامل برانگیز است این است که خان، برنده انتخابات ۲۰۱۸، مدتها مورد علاقه ارتش به حساب می آمد. به هر حال، این ستاره سابق کریکت بود که با حزب تحریک انصاف خود، جایگزینی برای احزاب قدیمی، مسلم لیگ پاکستان – نواز (PML-N) و حزب مردم پاکستان (PPP) که به طور گسترده به بدنامند و عنوان فاسد شناخته می شدند، ارائه کرد.
گفته می شود که در پایان سال ۲۰۲۱، خان به دلیل اختلاف بر سر پر کردن پست های بالا، از چشم حامیان خود در ارتش افتاد. آنچه اکنون قابل توجه است، پیوند جدید ائتلاف فعلی PML-N و PPP با سران نظامی است.
به عنوان مثال، در ۲۵ مه، “روز یادبود شهدا” ملی برای اولین بار به یاد شهدای نظامی شده یادبودی گرفته شد. اظهارات خواجه آصف وزیر دفاع در روز یکشنبه مبنی بر اینکه او ممکن است بخواهد خان را تحت قوانین قانونی قانون ارتش به دلیل اعتراضات شدید ۹ مه به دادگاه نظامی بیاورد نیز نشانه ای از این همکاری ائتلاف جدید است.

بر اساس نظرسنجی‌ها، عمران خان نخست‌وزیر سابق محبوب‌ترین سیاستمدار کشور است و بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات بعدی در ماه اکتبر دارد.
نزدیک به ۱۰۰ اتهام علیه او، از فساد و سایر جنایات گرفته تا خیانت بزرگ، به طور گسترده ای با انگیزه سیاسی آماده شده است. اما بسیاری از پرسنل ارتش که قبلاً در میان طرفداران خان بودند، از حملات هواداران او، از جمله به تأسیسات نظامی، شوکه شدند، که رهبری تحریک انصاف «تحریک‌کنندگان» را مسئول آن دانست.

علاوه بر این، چندین هزار نفر از اعضای حزب تحریک انصاف، از پایه گرفته تا بالاترین حزب، دستگیر شده اند، در حالی که سایرین – داوطلبانه یا تحت فشار – یا مجبور شدند خروج کامل خود از سیاست را اعلام کنند یا از عضویت حزب خود استعفا داده اند.
در میان آنها کادرهای ارشدی مانند عثمان بوزدار، وزیر ارشد سابق ایالت پنجاب، اسد عمر دبیر کل حزب تحریک انصاف که تیم اقتصادی خان را نیز رهبری می کرد، و فواد چودری، سخنگوی حزب، هستند. نفوذ حزب تحریک انصاف به دلیل دستگیری ها و استعفاها به میزان قابل توجهی تضعیف شده است.