واشنگتن پست: محاصره کوبا نه تنها به کوبا، بلکه به جهان آسیب می رساند.

واشنگتن پست: محاصره دیرینه ایالات متحده نه تنها به کوبا، بلکه به جهان آسیب می رساند

نوشته جولیا زیگر
آمریکا ۲۱

واکسن‌های کوبایی کووید-۱۹ سوبرانا 02 و آبدالا ایمنی بسیار بالایی را در افراد ایجاد میکند این در حالی است که این واکسن ها عوارض جانبی هم ندارند.
“در همه گیری بعدی، اجازه دهید کوبا جهان را واکسینه کند”: این عنوان روزنامه واشنگتن پست در مقاله اخیر آچال پرابهالا و ویتور ایدو است.
در مقاله، نویسندگان رویکردهای مختلف برای توسعه و توزیع واکسن‌های کووید-۱۹ در ایالات متحده و آلمان در مقایسه با کوبا را توصیف می‌کنند.
پرابهالا هماهنگ کننده پروژه AccessIBSA است که برای بهبود دسترسی به داروها در هند، برزیل و آفریقای جنوبی کار می کند.
ایدو یک کارشناس سیاسی در برنامه سلامت، مالکیت معنوی و تنوع زیستی در مرکز جنوبی در ژنو است.
آنها در مقاله خود تاکید می کنند که واکسن های کوبایی، با هزینه های توسعه ۵۰ میلیون دلار در مقایسه با چندین میلیارد دلار در ایالات متحده و چندین میلیون در آلمان، نه تنها کمترین هزینه را داشته اند، بلکه از ابتدا قصد داشتند این مالکیت معنوی آنها را با جهان به اشتراک بگذارند. این موضوع همه قابل توجه تر است، به ویژه در پس انتشار کووید نوع دلتا در تابستان ۲۰۲۲، زمانی که کشورهای با منابع کمی هیچ راهی برای دسترسی به واکسن نداشتند.
با این حال، علی‌رغم اثربخشی بیش از ۹۰ درصدی واکسن‌های کوبایی به‌طور مستقل ثابت شده که با ارزش‌های غربی قابل رقابت است، WHO در تایید آنها سنگ‌اندازی کرد.
برت هافمن، کارشناس کوبا، فرآیند صدور مجوز توسط WHO را “اغراق آمیز” و طراحی شده بر اساس “استانداردهای جهان اول” توصیف می کند، که از این طریق شرکت های داروسازی نیز سعی می کنند “رقبا را دچار مشکل کنند.”
با این حال، کوبا تقریبا نیمی از واکسن های تولیدی خود را به کشورهایی مانند ونزوئلا، مکزیک، ویتنام، سوریه، نیکاراگوئه، بلاروس و ایران صادر کرد.
اگرچه نیاز به واکسن در بسیاری از کشورهای آفریقایی به همان اندازه زیاد بود، بسیاری از آنها فرصتی برای وارد کردن واکسن از کوبا نداشتند. پرابهالا و ایدو دلیل این امر را در سیاست محاصره ایالات متحده می دانند که بار دیگر در دوران دونالد ترامپ تشدید شد.

برای مثال، کشورهای آفریقایی از ترس اقدامات تنبیهی، بانک ها تمایل دارند “بیش از حد محتاط” باشند و از تراکنش های پرداخت با کوبا خودداری کنند، حتی اگر این کار در کشور آنها ممنوع نباشد.
پرابهالا و ایدو می نویسند: “جهان از سال ۱۹۶۲ تغییر کرده است. شبحی که امروز آن را فرا گرفته است، کمونیسم نیست، بلکه یک وضعیت اضطراری بهداشت جهانی است.”
آنها آن را به عنوان یک “اشتباه” توصیف می کنند که کشورهای سازمان جهانی بهداشت، که اخیرا در ژنو برای بحث در مورد استراتژی های آینده برای مبارزه با همه گیری ها گرد هم آمدند، کاهش محاصره ایالات متحده علیه کوبا را توصیه نکردند.
بیوتکنولوژی کوبا نه تنها این پتانسیل را دارد که داروهای نوآورانه و پیشرفته تولید کند، بلکه می تواند آنها را با جهان به اشتراک بگذارد، به ویژه با کشورهایی که توانایی پرداخت “قیمت های جهانی اول” را ندارند.
در همین حال، اعتراف دولت جو بایدن، که قبلا در ژوئن ۲۰۲۲ قبول کرده بود که پس از شیوع شاخه امیکرون میشد از طریق واکسیناسیون کافی مانع از مرگ بیش از ۱.۵ میلیون نفر در سراسر جهان شد، خود تاییدی بر این حقیقت است که سیاست محاصره آمریکا “نه تنها به کوبا بلکه به جهان آسیب می رساند”.