اخبار جنگ اوکراین – هفتم ژوئن

رئیس شورای امنیت روسیه: آمریکا در حال جنگ اعلام نشده علیه روسیه و بلاروس است

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در دیدار با الکساندر ولفوویچ، وزیر امور خارجه شورای امنیت بلاروس گفت که واشنگتن در حال جنگی اعلام نشده علیه مسکو و مینسک است.

وی افزود: «آمریکا در حال جنگی اعلام نشده علیه روسیه و بلاروس است تا هویت ملی و مردم کشورهای ما را از بین ببرد. امروز سیاستمداران غربی آشکارا در این باره صحبت می کنند و در اسناد خود به آن اشاره می کنند».

وی افزود: «وضعیت اوکراین، تعمیق همکاری دفاعی روسیه و بلاروس را ضروری می‌سازد. غرب در حال پمپاژ سلاح به اوکراین، انتقال ماهواره و اطلاعات دیگر به فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین، مشارکت در طراحی عملیات نظامی و اعزام مزدوران است که خود یکی از طرفین درگیری است.»

به ادعای وی، “رژیم کی یف نئونازی” از روش های جنگی آشکارا تروریستی برای انجام وظیفه واشنگتن در تضعیف روسیه و بلاروس استفاده می کند.

مزدور تایوانی از تلفات سنگین کیف گزارش می دهد

به گزارش روزنامه تایوان نیوز، یک مزدور از تایوان که در طرف اوکراینی جنگید، گفت که جوخه او تقریبا به طور کامل دو بار نابود شد. او در عملیات جنگی به عنوان عضو لژیون بین المللی دفاع ارضی اوکراین شرکت کرد. این مزدور به این روزنامه گفت که ۵۰ درصد از رفقایش زخمی و ۲۰ درصد از انها کشته شدهاند، اگرچه واحد او در خونینترین منطقه درگیری» نبود. این روزنامه می نویسد: “داوطلب اشاره کرد که کمبود خواب و فعالیت فیزیکی شدید ناشی از ماموریت های طولانی خسته کننده است. بدتر از همه، سرباز هشدار داد که شرایط مرگ و زندگی در میدان جنگ، شوک گلوله های بمباران مداوم و مرگ اعضای تیم، به راحتی می تواند ذهن فرد را نابود کند.

والری فادیف، رئیس شورای حقوق بشر رئیس جمهور روسیه، از نحوه واکنش غرب به حادثه نیروگاه برق آبی کاخوفکا انتقاد کرد و آن را ‘دروغی شرم آور، ظالمانه و مطلق’ خواند. خبرگزاری ریانووستی به نقل از او می گوید: «می گویند روس ها خودشان آن را نابود کردند. این دیوانگی است. اکنون هر چیزی ممکن است، گوبلز جلوی اینها لنگ می اندازد. 

در غرب همه چیز ممکن است، زیرا همه رسانه ها تحت کنترل هستند، از جمله تا حد زیادی اینترنت. ‘ جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای درباره وضعیت اطراف نیروگاه برق آبی کاخوفکا گفت که ایالات متحده آمریکا قصد دارد به ارائه کمک به کیف ادامه دهد. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، گفت که اطلاعات و ارتش بریتانیا در حال بررسی این موضوع هستند. اظهار نظر در مورد دخالت یک طرف یا طرف دیگر زود است

ارتش اوکراین از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به جوخه آتش نشانی در شهر شبکینو روسیه استفاده کرد

ارتش اوکراین با یک هواپیمای بدون سرنشین به یک آتش نشان در شهر شبکینو روسیه حمله کرد. یکی از اعضای آتش نشانی به این خبرگزاری گفت: در حالی که ما در حال خاموش کردن یک ساختمان با اب بودیم، یک هواپیمای بدون سرنشین شروع به تیراندازی به سمت ما کرد. خدا را شکر که همه اسیب ندیده اند.»  پیش از این، ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود گفته بود که نیروهای اوکراینی شببکینو را با راکت اندازهای سنگین گراد به شدت بمباران کرده اند. بیش از ۴۰ پرتابه به منطقه صنعتی که در ان اتش سوزی رخ داد، اصابت کرد.

زاخارووا: غرب در مورد نیروگاه برق آبی کاخوفکا جعلیاتی منتشر میکند تا سوء ظن و گناه را از خود منحرف کند.


ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه به رادیو اسپوتنیک گفت.

او این حملات را با حمله تروریستی به خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و ۲ روسیه تشبیه کرد و خاطرنشان کرد که روزنامه نگاری جهانی باید تحقیقات عینی خود را در مورد وضعیت حمله به نیروگاه برق آبی انجام دهد.
«این وظیفه روزنامه نگاری جهان است که این موضوع را از هر نظر در هاله ای از ابهام نگه دارد.»
«زیرا اکنون اگر آنها دوباره جعلیات غرب را باور کنند، واشنگتن را باور کنند، بروکسل را باور کنند و همان اشتباهی را که در مورد خط لوله نورد استریم مرتکب شدند مرتکب میشوند، به این امید که نوعی تحقیق در آنجا نوعی تاثیری روشنگرانه داشته باشد.»
این مقام وزارت خارجه روسیه گفت: غرب مطالب را ارائه خواهد کرد که “واقعیت را کاملاً تحریف می کند تا کوچکترین سوء ظن را از خود منحرف کند.”

«جامعه جهانی، روزنامه‌نگاری جهانی، اکنون به سادگی موظف است همه این حقایقی را که ما ذکر کردیم، جدی بگیرد و تحقیقات خود را در مورد آنها انجام دهد.»


گل بخودی اوکراین: وضعیت نظامی پس از اضطرار نیروگاه برق آبی برای روسیه – رهبری منطقه خرسون خوب است

به گفته ولادیمیر سالدو، فرماندار منطقه خرسون، ارتش اوکراین با حمله به نیروگاه برق آبی کاخوفکا به خود آسیب رساند.
به گفته وی، منطقه پایین سد و تا اسپیت کینبرن همچنان صعب العبور شده است و از منطقه ای که کف مخزن کاچوکا باقی مانده است، عبور از آن هم غیرممکن خواهد بود. این مقام مسئول در برنامه Solovyov LIVE تاکید کرد:

از نظر نظامی، وضعیت عملیاتی و تاکتیکی اکنون برای نیروهای مسلح روسیه مساعد است.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

نیروهای اوکراینی که در اهداف حمله تهاجمی خود شکست خوردند و متحمل خسارات قابل توجهی در جهت جنوب دونتسک شدند، سعی کردند از دفاع نیروهای روسی در بخش دونتسک در جبهه نزدیک شهر آرتموفسک عبور کنند.

طی روز گذشته، اقدامات تهاجمی اوکراین با موفقیت در جهت شهرک های Yagodnoye، Dubovo-Vasilevka، حومه غربی Artemovsk، Andreyevka، Orekhovo-Vasilevka و Klescheyevka دفع شد.
کی یف به اهداف حمله خود نرسید، و نتوانست از دیوار دفاع روسیه عبور کند.
در طول روز ۴۱۵ سرباز اوکراینی کشته شدند، دو تانک، ۹ خودروی جنگی زرهی، شش خودرو، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک هویتزر Msta-B منهدم شد.
در منطقه مرزی بین جمهوری خلق دونتسک و منطقه زاپوروژیه، سه حمله اوکراینی در شهرهای نسکوچنویه و لوادنویه در طول روز دفع شد.
حمله نیروهای اوکراینی در نزدیکی روستای نوودونتسکویه در جمهوری خلق دونتسک دفع شد. این شهرک تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه است.
بیشتر خودروهای زرهی ستونی از خودروهای زرهی اوکراینی که به سمت مزرعه دولتی اوکتیابر پیشروی می کردند، در اثر گلوله باران نابود شدند. بقیه به موقعیت قبلی خود عقب نشینی کردند.
در مجموع، بیش از ۱۹۰ سرباز اوکراینی در طول روز در جهت دونتسک جنوبی، ۸ تانک، از جمله دو تانک چرخدار AMX-10 فرانسوی، ۲۰ خودروی زرهی رزمی، ۱۲ خودرو، یک سیستم توپخانه M777، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا، هویتزرهای نوع D-20و D-30 و یک اسلحه Giaziint-B نابود و یا منهدم شدند.

در منطقه Omelnik و Gulaipole، منطقه Zaporozhye، یک انبار مهمات ارتش اوکراین و یک ایستگاه رادار AN/TPQ-36 منهدم شد.

در بخش کوپیانسک جبهه، واحدهای ویژه اوکراینی در نزدیکی شهرک های نووملینسک، کولاگووکا، کیسلوفکا و پرشاترونوویه در منطقه خارکف-استلماچوفکا در جمهوری خلق لوگانسک مورد اصابت قرار گرفتند.

فعالیت سه گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در نزدیکی Novoselovskoye در جمهوری خلق لوهانسک مختل شد.

در طول روز، کیف بیش از 50 سرباز، سه خودروی زرهی جنگی، دو خودرو و یک هویتزر خودکششی از نوع پالادین را در این جهت از دست داد.

در جهت کراسنی لیمان، نیروهای اوکراینی در مناطق پلوشچانکا، کارمازینوفکا، چرونایا دیبرووا، کوزمینو در جمهوری خلق لوگانسک و یامپولوفکا در جمهوری خلق دونتسک مورد حمله قرار گرفتند.

فعالیت دو گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در نزدیکی منطقه جنگلی سربریانسکی سرکوب شد.

در طول روز، بیش از 70 سرباز اوکراینی کشته شدند و دو خودروی جنگی پیاده نظام، پنج خودرو، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا و یک هویتزر D-20 منهدم شدند.

در جهت خرسون، تلفات اوکراینی در عرض 24 ساعت شامل 60 سرباز، 5 خودروی زرهی رزمی، دو وانت، یک سیستم توپخانه M777، یک اسلحه خودکششی Gvozdika و یک هویتزر Msta-B بود.

دو انبار سوخت نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی روستای آودیوکا در جمهوری خلق دونتسک منهدم شد.

ارتش روسیه یک فروند Su-27 نیروی هوایی اوکراین را در نزدیکی روستای نیکیفوروفکا در جمهوری خلق دونتسک و یک MiG-29 اوکراینی را در نزدیکی روستای Lyubitskoye در منطقه Zaporozhye سرنگون کرد.

در طول روز 24 موشک انداز چندگانه HIMARS، Uragan و Olcha در امتداد جبهه رهگیری و 22 پهپاد اوکراینی منهدم شدند.

ارتش روسیه: گروه خرابکاری اوکراین خط لوله امونیاک تولیاتی-اودسا را منفجر کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حدود ساعت ۲۱:۰۰ روز دوشنبه به وقت محلی، یک گروه خرابکاری و شناسایی اوکراینی خط لوله امونیاک تولیاتی-اودسا Togliatti-Odessa را در نزدیکی روستای Masyutovka در منطقه خارکف منفجر کرد.
علاوه بر این، مقامات مسکو از جراحات غیرنظامیان خبر دادند. انها مراقبت های پزشکی دریافت کرده بودند، گفت. در حال حاضر، باقی مانده امونیاک در سمت اوکراین بیش از بخش خط لوله اسیب دیده ریخته می شود.
تصاویری در اینترنت پخش می شود که قرار است عواقب این حمله را نشان دهد.

مشاور شرکت هسته‌ای روسیه: کیف کارکنان نیروگاه هسته‌ای زاپروژیه را تحت فشار روانی قرار می‌دهد.

اوکراین فشار روانی بر کارکنان نیروگاه زاپوروژیه وارد می‌کند که می‌تواند وضعیت امنیتی اطراف نیروگاه را به خطر بیندازد.

رنات کارچا، مشاور مدیر کل شرکت Rosenergoatom روسیه، در این مورد با آژانس ریا نووستی صحبت کرد.
او می گوید: “وضعیت روانی کارکنان نکته بسیار مهمی است. این افراد به پیچیده ترین سیستم ها دسترسی دارند و وضعیت روانی آنها فقط کلمات پوچ نیست. آنها در شبکه های اجتماعی، در تمام بسترهای رسانه ای تحت فشار قرار می گیرند. آنها مورد توهین، تحقیر، تهدید قرار می گیرند. هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.”

کارچا گفت: تلاش هایی برای تثبیت شرایط انجام می شود که در حال تحقق است، اما نمی توان گفت که جو تیم آرام است.

علیرغم همه چیزهایی که در حال وقوع است، با وجود این فشار عظیم، کارشناسان چون حرفه ای هستند ایمنی نیروگاه هسته ای را تضمین می کنند.

فرماندار شبکینو: شلیک بیش از ۵۰۰ گلوله اوکراینی به منطقه بلگورود در یک روز

نیروهای اوکراینی بیش از ۵۰۰ بار در یک روز منطقه بلگورود را گلوله باران کردند که ۴۶۰ بار در منطقه شبکینو بود. این را فرماندار منطقه بلگورود، ویاچسلاو گلادکوف، روز چهارشنبه اعلام کرد.

“۴۶۰ گلوله مهمات مختلف به منطقه شبکینو شلیک شد، ۲۶ حمله مواد منفجره با هواپیماهای بدون سرنشین به ثبت رسید. هنوز هیچ تلفاتی گزارش نشده است. مناطق مسکونی در شهر شبکینو، هدف حملات بودند.”

رئیس این منطقه افزود: یک خط لوله گاز در روستای کوسینکا در ولسوالی گریوورون در اثر گلوله باران آسیب دید و گاز ۷۴ مشترک قطع شد. یک مجتمع کشاورزی در منطقه شبکینو در اثر گلوله باران آسیب دید و خانه ها و خودروها نیز در چندین روستا در این منطقه آسیب دیدند.

گزارش رسانه ها: ارتش اوکراین می خواهد سربازان را در ساختمان های مدرسه در جبهه زاپوروژیه مستقر کند

کی یف قصد دارد پرسنل نظامی را در مدارس و مهدکودک ها در بخشی از منطقه زاپوروژیه که تحت کنترل خود دارد اسکان دهد و در عین حال کلاس های حضوری را برای دانش آموزان مدرسه از سر بگیرد.
این را خبرگزاری ریانووستی به نقل از منابع خود در مقامات امنیتی روسیه گزارش داده است.
از آوریل ۲۰۲۲ تا پایان می ۲۰۲۳، دانش آموزان در اوکراین فقط کلاس های آنلاین داشتند.
هدف از از سرگیری آموزش حضوری تامین امکانات ارتش اوکراین مستقر در موسسات آموزشی و محافظت از آنها در برابر حملات موشکی و هوایی روسیه است.
سربازان در سالن های ورزشی و اتاق های مجاور اسکان داده شدند. ریانووستی به نقل از منبع خود به شرح زیر است:
برنامه ریزی شده است تا مدارس پادگان ها تا ماه جولای افتتاح شوند. برخی از مدارس برای اسکان نظامیان اوکراینی استفاده خواهند شد، در حالی که بقیه مدارس برای برگزاری کلاس های آموزشی با دانش آموزان برنامه ریزی شده است.

ساکنان منطقه از این تصمیم بسیار نگران هستند زیرا گمان می کنند که نیروهای مسلح اوکراین می توانند خودشان یکی از مدارس را منفجر کنند، همانطور که قبلاً در آرتموفسک اتفاق افتاده بود.

نیروهای پیاده نظام روسی به سمت کوپیانسک پیشروی می کنند

واحدهای منطقه نظامی غربی ارتش روسیه به سمت کوپیانسک پیشروی کردند. این را یک فرمانده توپخانه روسیه به ریانووستی اعلام کرد.
«ما چند روز پیش در این منطقه دست به تهاجم زدیم، منطقه ای به مساحت ۲۰۰ متر!! را تصرف کردیم، نیروهای پیاده ما توانستند که آن را تصرف کردند، اکنون منتظر ضدحمله دشمن، گلوله باران اهداف برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده هستیم.»

فرمانده دیگر توپخانه به خبرگزاری گفت که نیروهای هویتزر روسی به طور فعال از نیروهای پیاده نظام با آتش حمایت می کنند “تا از نفوذ دشمن جلوگیری کنند و به نیروهایمان در کارشان کمک کنند.”

حمله نیروهای روسی به مواضع سه تیپ اوکراینی در جبهه کراسنی لیمان

الکساندر ساوچوک، رئیس مرکز مطبوعاتی گروه مرکزی ارتش ادعا کرد، هوانوردی و توپخانه ارتش گروه مرکزی نیروهای مسلح روسیه مواضع سه تیپ اوکراینی را در مسیرهای کراسنی، لیمان و اسواتوفسک مورد حمله قرار داد.
وی افزود که در ولسوالی های نوسکی و چروونایا دیبرووا، نیروی هوایی روسیه به یک انبار مهمات و همچنین نقاط استقرار موقت و مواضع شلیک نیروهای اوکراینی حمله کرد.

پس از تخریب در نیروگاه برق ابی: هفت نفر در نوایا کاخفکا مفقود شده اند

رئیس اداره شهر، ولادیمیر لئونتیف اعلام کرد، مقامات نوایا کاخوفکا در حال تحقیق در مورد محل سکونت هفت نفر پس از سیل منطقه ساحلی در نتیجه تخریب نیروگاه برق آبی محلی هستند.
اگرچه سطح آب در طول شب ۳۵۰ میلیمتر کاهش یافته است، اما هنوز هم حجمی قابل توجه است. لئونتیف نتیجه گرفت که اعضای فرماندهی عملیاتی با قایق در مناطق سیل زده گشت می کنند و به جستجوی بازماندگان ادامه می دهند.

سه شنبه شب، بمباران اوکراین بخش بالایی نیروگاه برق ابی کاخوفکا را نابود کرد. به گفته لئونتیف، دریچه های کارخانه تولید برق نابود شد، اما خود سد اسیب ندید.

نماینده روسیه در سازمان ملل: بمباران نیروگاه برق ابی کاخوکا توسط کیف می تواند به عنوان یک جنایت جنگی طبقه بندی شود

تخریب نیروگاه برق ابی کاخوفکا توسط نیروهای کی یف می تواند به عنوان یک جنایت جنگی طبقه بندی شود. نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، واسیلی نبنزیا، به این موضوع اشاره کرد. وی در سخنرانی خود در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت:
خرابکاری عمدی انجام شده توسط کیف علیه یک تاسیسات زیرساختی حیاتی بسیار خطرناک است و می تواند به عنوان یک جنایت جنگی یا یک اقدام تروریستی طبقه بندی شود.
حمله به تاسیسات حاوی محتوی خطرناک به صراحت تحت قوانین بین المللی بشردوستانه ممنوع است و از سدها به صراحت در ماده ۵۶ اولین پروتکل الحاقی کنوانسیون ۱۹۷۷ ژنو نام برده شده است.

نیروهای روسی ادعا کردند سه گروه خرابکاری و شناسایی اوکراینی را در نزدیکی کوپیانسک درهم شکستند.

در ۲۴ ساعت گذشته، گروه غربی نیروهای مسلح روسیه سه گروه خرابکاری و شناسایی ارتش اوکراین را در جهت کوپیانسک شکست داده است. این خبر را سرگئی سیبینسکی، رئیس مرکز مطبوعاتی این گروه گزارش کرده است. علاوه بر این، دو تلاش برای دورزدن واحدهای اوکراینی نیز مختل شد.

به ادعای سیبینسکی، در جریان خصومت ها در بخش کوپیانسک جبهه، نیروهای روسی یک خمپاره انداز توپ D-20 اوکراینی در نزدیکی منطقه رووچیه و یک قطعه توپخانه 2C9 Nona را در نزدیکی شهرک Stelmakhovka نابود کردند.

کارشناس نظامی مدعی شد: نیروهای مسلح اوکراین تلاش های تهاجمی ناموفقی را در جهت لوگانسک انجام می دهند

واحدهای نیروهای مسلح اوکراین در حال تلاش برای پیشروی در جهت لوگانسک هستند، اما سربازان روسی با موفقیت تمام حملات اوکراین را دفع می کنند. این توسط اندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ دوم بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک گزارش شده است.

در منطقه مسئولیت گروه بندی جنوبی سربازان در جهت تاکتیکی لوگانسک، وضعیت به طور قابل توجهی تغییر نکرده و همچنان تنش زا است. اوکراین به طور منظم اقدامات تهاجمی انجام می دهد، اما موفقیت قابل توجهی به دست نیاورد.

ماروچکو ادعا کرد که سربازان روسی تمام حملات اوکراین را دفع می کنند و نیروهای اوکراینی که از دست دادن رنج می برند مجبور به بازگشت به مواضع قبلی هستند.

پهپاد اوکراینی در اثر جنگ الکترونیکی بر فراز کریمه سرنگون شد

یک هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی روز سه شنبه در اثر جنگ الکترونیک در بخش شرقی کریمه مختل و سرنگون شد. این موضوع توسط سرگئی اکسیونوف، رئیس جمهوری کریمه روسیه در کانال تلگرام خود اعلام شد.
«یک هواپیمای بدون سرنشین دشمن در اثر جنگ الکترونیک مختل شد و در بخش شرقی کریمه فرود امد. این عملیات هیچ تلفات یا تخریبی بدنبال نداشت.»
اکسیونوف همچنین عکسی را منتشر کرد که در ان پهپاد دیده میشود.

وزارت امور خارجه روسیه کی یف را مسئول تخریب نیروگاه برق ابی کاخووکا دانست

وزارت امور خارجه روسیه تخریب نیروگاه برق ابی کاخوفکا توسط نیروهای اوکراینی را که منجر به بلایای انسانی و زیست محیطی شده است، را بشدت محکوم کرد. این موضوع را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد. در این بیانیه امده است:
این حادثه یک اقدام تروریستی علیه زیرساخت های صرفا غیرنظامی است. این برنامه توسط رژیم کی یف از قبل و عمدا برای اهداف نظامی به عنوان بخشی از به اصطلاح “ضد حمله” توسط نیروهای مسلح اوکراین برنامه ریزی شده بود. زاخاروآ ادعا کرد رژیم کیف نه تنها به بمباران گسترده نیروگاه برق ابی کاخوفکا اقدام کرد، بلکه عمدا سطح اب را در مخزن کاخوفکا با باز کردن قفل های نیروگاه برق ابی Dnepropetrovsk به سطح بحرانی افزایش داد.