نظر چین درباره حمله اوکراین و چشم انداز صلح غربی

نظر چین درباره حمله اوکراین و چشم انداز صلح غربی

توسط یانگ شنگ و ژانگ چانگیویه

گلوبال تایمز

ترجمه مجله هفته

روسیه ادعا کرد که تهاجم اخیر ارتش اوکراین توسط نیروهای روسی خنثی شده است، در حالی که کیف در عملیات اخیر خود درخششی نداشته. کارشناسان چینی روز دوشنبه گفتند که بعید است نیروهای اوکراینی تغییرات قابل توجهی در وضعیت فعلی ایجاد کنند زیرا آنها در نبرد قبلی در باخموت تلفات زیادی را متحمل شده اند و تدارکات غربی نمی تواند به طور موثر به آنها در دستیابی به پیروزی بزرگ در برابر روسیه کمک کند، اما تنها قادر به طولانی کردن درگیری و حفظ بن بست فعلی در عرصه های نبرد خواهد بود. 

تحلیلگران معتقدند که این امر تلاش های میانجیگری درگیری توسط جامعه بین المللی را به طور فزاینده ای دشوار می کند و چین موضع عینی و عادلانه خود را در تلاش های دیپلماتیک آینده حفظ خواهد کرد و آنها تاکید می کنند که روند صلح باید روسیه و اوکراین را شامل شود و نه اینکه منجر به حذف و منزوی کردن طرفین شود و مسائل بین آنها باید گام به گام از طریق مذاکرات بر اساس اصول عملی حل شود.  

به جای اینکه آنها صرفا به اقدامات نظامی با برنامه های غیر واقعی که باعث خونریزی بی پایان می شود، بچسبند. 

 شکستن صخره سخت شرایط موجود  

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه گفت که نیروهای مسلح اوکراین نتوانستند در یک حمله گسترده به پنج بخش جبهه در منطقه دونتسک جنوبی موفق شوند.

دشمن از صبح روز ۴ ژوئن (یکشنبه) یک حمله گسترده را در پنج بخش جبهه در منطقه دونتسک جنوبی با آوردن تیپ های مکانیزه ۲۳ و ۳۱ از ذخایر استراتژیک نیروهای مسلح اوکراین با حمایت سایر واحدها و تیم های نظامی آغاز کرد. «هدف دشمن شکستن دفاع ما در آسیب پذیرترین بخش جبهه بود. دشمن نتوانست وظایف خود را انجام دهد و هیچ موفقیتی نداشت.»

سخنگوی وزارت دفاع گفت که دشمن از شش گردان مکانیزه و دو گردان تانک استفاده کرد. کوناشنکوف تاکید کرد: “در نتیجه اقدامات ماهرانه و پیچیده گروه نبرد شرق، نیروهای مسلح اوکراین بیش از ۲۵۰ نفر، شانزده تانک، سه وسیله نقلیه جنگی پیاده نظام مکانیزه و ۲۱ وسیله نقلیه زرهی جنگی را از دست دادند.” سخنگوی روسیه به ویژه اشاره کرد که رئیس ستاد کل ارتش ژنرال والری گراسیموف فرماندهی خط مقدم در این منطقه به عهده داشت. 

ارتش اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که هیچ اطلاعاتی درباره یک حمله بزرگ در منطقه ندارد.

یک سخنگوی ارتش اوکراین به رویترز گفت: “ما چنین اطلاعاتی نداریم و در مورد هیچ  نوع خبرجعلی اظهار نظر نمی کنیم.”

کارشناسان نظامی چین می گویند اطلاعات منتشر شده توسط طرف روسی مانند جزئیات جنگی و آخرین فعالیت های فرماندهان ارشد نظامی نشان می دهد که مسکو از نظر اطلاعاتی بیشتر اعتماد به نفس دارد، در حالی که اوکراین در مورد پیشرفت و توسعه عملیات خود کمرنگ و کم اهمیت مانده است. پس از آنکه نیروهای روسی ماه گذشته بیشتر باخموت را اشغال کردند و تنها یک نوار کوچک تحت کنترل اوکراین بود، اوکراین در این نبرد سخت تلفات زیادی را متحمل شد و این شکست راه اندازی یک حمله بزرگ موثر برای عقب راندن نیروهای روسی در کوتاه مدت را واقعا دشوار کرد.  

ژانگ هونگ، پژوهشگر موسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی اکادمی علوم اجتماعی چین، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که در حال حاضر برای هر دو طرف تحقق بخشیدن به پیشروی نظامی جدید واقعا دشوار است.

پس از یک سری درگیری ها از بیش از یک سال پیش، دو طرف استحکامات زیادی را در کنار خط کنترل طولانی ساخته اند و این کار آنها را مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بالایی در هر مرحله ای که سعی در درگیری و پیشروی دارند، می کنند. 

«این یک نوع بن بست و یک مشکل است، به ویژه برای کیف، زیرا عرضه سلاح های غربی نیز نمی تواند به طور موثر وضعیت جنگ های آتی را تغییر دهد.» 

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان در جلسه بوندستاگ در برلین در ۲۵ مه گفت: “اگر ما تحویل سلاح را متوقف کنیم، اگر عرضه سلاح امروز به پایان برسد، همین فردا پایان کار اوکراین خواهد بود.” جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی نیز در مصاحبه ای با رسانه ها گفت: “اگر ما از اوکراین حمایت نکنیم، اوکراین در عرض چند روز سقوط خواهد euronews.com.”

میانجیگری دشوار

به گفته کارشناسان، تلاش های دیپلماتیک برای میانجیگری کشورهای بی طرف جامعه بین المللی از جمله چین نیز به بن بست رسیده، زیرا مسکو و کیف هیچ زمینه مشترکی ندارند و شروط آنها برای آغاز روند صلح بسیار متناقض است. 

ژانگ گفت: “خبر خوب این است که کشورهای بیشتری به این گروه می پیوندند تا به جای افزودن سوخت به آتش درگیری، خواستار صلح و مذاکره شوند، اما مشکلات بحران اوکراین بسیار پیچیده است و مطمئنا حل آن زمان زیادی خواهد برد.”

وال استریت ژورنال در سیم ماهی به نقل از یک مشاور ارشد ریاست جمهوری اوکراین و دیپلمات های اروپایی گزارش داد، اوکراین و متحدانش در حال برنامه ریزی برای نشست رهبران جهانی هستند که روسیه در آن شرکت ندارد و حذف شده است، آنهم با هدف جلب حمایت جهانی از شروط کی یف برای پایان دادن به جنگ.

مقامات اروپایی می گویند که آنها در حال همکاری با کی یف برای بازسازی طرح صلح ۱۰ ماده ای اوکراین به گونه ای هستند که آن را برای سایر قدرت های جهانی مانند هند، برزیل، عربستان سعودی و چین قابل قبول تر کند.

کوی هنگ، دستیار پژوهشگر مرکز مطالعات روسیه در دانشگاه عادی شرق چین، به گلوبال تایمز گفت که طرح گزارش شده توسط وال استریت ژورنال در واقع تلاش برای دریافت حمایت از کشورهای بی طرف برای منزوی کردن روسیه است. 

کوی گفت که یک طرح صلح عادلانه، بی طرف و عملی باید هر دو طرف متضاد را در بر بگیرد و نگرانی های منطقی و مشروع آنها را در نظر بگیرد و اگر گروهی از کشورها فقط در یک طرف بایستند تا دیگری را منزوی کنند، برقراری صلح غیرممکن است.