شبه نظامیان با سلاح های غربی

شبه نظامیان با سلاح های غربی

غافلگیری بزرگ در بروکسل: تفنگ های ساخت بلژیک در در دست مهاجمان به خاک روسیه شناسایی شدند. کیف، لهستان و چک سکوت اختیار کرده‌اند.

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

علاوه بر خودروهای زرهی از ذخایر ناتو، شبه‌نظامیان طرفدار اوکراین همراه با نئونازی‌ها از اسلحه های FN Scar که در کارخانه اسلحه سازی بلژیکی Fabrique Nationale Herstal ساخته شده‌اند در حملات خود به روستاهای روسیه در نزدیکی بلگورود نیز استفاده کرده‌اند.
واشنگتن پست روز یکشنبه پس از بررسی، تجزیه و تحلیل یک ویدیو و چندین عکس منتشر شده توسط خود شبه نظامیان در ۲۲ مه گزارش داد. الکساندر دی کرو، نخست وزیر، روز دوشنبه در رادیو یک در اینباره صحبت کرد و آنرا یک “موضوع جدی” خواند.

بلژیک از ماه مارس سال گذشته این تفنگ ها را به اوکراین ارسال کرده است. ظاهرا قرار بوده از آنها فقط باید برای دفاع استفاده شود. روزنامه دی استاندارد روز دوشنبه گزارش داد که دولت در بروکسل نمی‌خواهد دقیقاً تعداد اسلحه‌های ارسال شده را فاش کند، اما گفته می‌شود که این تعداد آنها تا چند هزار اسلحه میرسد. لودیوین ددوندر، وزیر دفاع بلژیک به سوال این روزنامه چنین پاسخ داد: «اوکراین نباید این تسلیحات را در اختیار گروه‌های مستقلی که در خاک روسیه فعالیت دارند، قرار دهد». دولت این شروط را به اوکراین یادآوری خواهد کرد و از کی‌یف اطلاعات بیشتری می‌خواهد. به گزارش خبرگزاری بلگا، نخست وزیر دی کرو گفت که سرویس مخفی بلژیک در حال بررسی این حادثه است.
پوتین اکنون می تواند ثابت کند که از سلاح های غربی علیه روسیه در خاک این کشور استفاده می شود. راجر هاوسن، سرهنگ سابق بلژیکی روز دوشنبه به روزنامه فلاندری دی مورگن گفت: پوتین مدتی است که می گوید ناتو به روسیه حمله می کند. او همچنین به وضوح مطمئن است که سلاح های موجود در تصاویر تفنگ FN Scar بلژیکی است و پیش بینی می کند که “انتقاد از نگرش دوگانه ناتو، که در حال حاضر در آسیا و آمریکای جنوبی طنین انداز است” افزایش خواهد یابد.
مدیر مؤسسه صلح فلاندری، نیلز دوکت، نگران است که سلاح های بیشتری که به کیف تحویل داده می شود در آینده به دست افراد و یا شبه نظامیان غیرمجاز بیفتد. او به روزنامه استاندارد گفت: «در حالی که اوکراین تلاش می کند تا خطر را کنترل و محدود کند، اما هرگز نمی تواند آن را به طور کامل تحت کنترل نگه دارد. هنوز هم تا به امروز، سلاح های جنگ یوگسلاوی در دست جنایتکاران قرار دارد. این سلاح‌ها بعداً توسط سازمان تروریستی دولت اسلامی یا داعش نیز مورد استفاده قرار گرفت.
دوکت گفت: «اگر معلوم شود که اوکراین عمداً توافقات با غرب در مورد انتقال تسلیحات را نقض کرده است، این می تواند عواقب جدی برای ادامه حمایت نظامی ما از این کشور داشته باشد. اکنون باید هرچه سریعتر مشخص شود که تفنگ های بلژیکی چگونه به دست شبه نظامیان طرفدار اوکراین رسیده است.»
شبه‌نظامیان ادعا می‌کنند که آنها را از سربازان کشته شده روسی بدست آورده‌اند، که روسها آنها از سربازان کشته و اسیر گرفته شده اوکراینی بدست آورده‌اند. که البته این ادعاها قابل اثبات نیست. ممکن است ارتش اوکراین به طور مخفیانه شبه نظامیان را به سلاح های ناتو مجهز کند. با این حال، به طور رسمی، کیف حتی ادعا میکند که از حملات به منطقه مرزی روسیه اطلاع نداشته است. به هر صورت، حملات شبه نظامیان برای اوکراین مفید هستند، زیرا آنها نیروهای روسی را در نزدیکی بلگورود مشغول میکنند.
واشنگتن پست علاوه بر تفنگ های تهاجمی بلژیکی، سلاح های خودکار CZ Bren چک را نیز در عکس ها کشف و شناسایی کرد. همچنین چهار خودروی زرهی. سه خودرو در ابتدا توسط ایالات متحده و یک مورد توسط لهستان به اوکراین تحویل داده شد. ظاهراً این خودروها بعداً توسط ارتش روسیه به غنیمت گرفته شدند و پس از آن در ویدئویی که توسط خبرگزاری ایزوستیا روسی منتشر شد ظاهر شدند.
واشنگتن پست روز یکشنبه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که از استفاده از تجهیزات ساخت آمریکا برای حملات در داخل روسیه (…) حمایت نمی‌کنیم. وزارت دفاع بلژیک گفت: «سلاح‌های عرضه‌شده همیشه به مقامات رسمی و ارتش منظم و عادی تحویل داده میشود». ظاهراً کیف به درخواست روزنامه برای اظهار نظر جوابی نداده است، لهستان و جمهوری چک هم از پاسخ امتناع کرده اند.