این یک کودتای نرم است.

این یک کودتای نرم است.

زارا مایر
آمریکا۲۱
ترجمه مجله هفته

رئیس جمهور کلمبیا: “کودتای نرم” علیه دولت چپگرا در راه است.

توئیت رئیس جمهور باعث خشم شدید قوه قضائیه و مخالفان وی شد.

گوستاوو پترو، رهبر کلمبیا، “کودتای نرم” علیه خود و جنبش سیاسی او Pacto Histórico را محکوم کرد.

پیشینه اینستا تصمیم اخیر قوه قضاییه کلمبیا مبنی بر اعتبار اعلام کردن انتخاب :روی بارراس» است، قوه قضائیه مدعی است که او یکسال قبل از شرکت در انتخابات می بایست از حزب سابق خود استعفا می داد.
بارراس یکی از افراد مورد اعتماد رئیس جمهور به حساب می آید. در سال ۲۰۲۰ او جدایی خود را از Partido de la U اعلام کرد و در سال ۲۰۲۱ به Pacto Histórico پیوست، قبل از اینکه در سال ۲۰۲۲ برای اتحاد چپ نامزد شود. او تا زمان تعلیق خود در اواسط ماه مه رئیس سنا بود و از حامیان طرح های اصلاحی پترو است که با مخالفت سیاسی شدید مخالفان روبرو است.
انتخاب سزار پاچون به عنوان سناتور Pacto Histórico قبلاً در ماه مارس باطل اعلام شده بود و او همچنین به عضویت همزمان در دو حزب متهم شد. در آینده، این امر می‌تواند بر سایر اعضای کنگره از ائتلاف چپ نیز تأثیر بگذارد، مانند رئیس اتاق نمایندگان، دیوید راسرو و اعضای سنا ماریا خوزه پیزارو و ویلسون آریاس. تحقیقات مربوطه از سوی دادستانی هم اکنون در جریان است.

سناتور چپگرای دیگری که قبلاً تحریم شده است، الکس فلورز است. دادستانی هفته گذشته او را به اتهام “تهمت زدن” به سه افسر پلیس به عنوان “قاتل” به مدت هشت ماه از سمت خود تعلیق کرد. این رای هنوز قطعی نیست و در دیوان عالی اداری بررسی می شود.

رئیس‌جمهور روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرد که “آرای اعضای Pacto Histórico با تعلیق آنها با دستورات اداری گرفته شده است”. تصمیمات اخیر قوه قضاییه به طور موثر ساختار «نمایندگی سیاسی در کنگره را که مردم انتخاب کردند» تغییر داده است. در توییت او می‌گوید که آنها “ریاست کنگره و اکنون نیز آرای آنها را از دست چپگرایان خارج کرده‌اند. این یک کودتای نرم است.”
پترو اخیراً پس از اعتراض هزاران نفر از نیروهای ذخیره به او و اظهار نظر یک سرهنگ سابق در مورد قصد نیروهای ذخیره فعال ارتش برای سرنگونی رئیس‌جمهور، درباره کودتای نظامی هشدار داد بود (مجله هفته گزارش داده بود).
از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور در اوت گذشته، او با مقاومت سیاسی زیادی روبرو شده است. در پایان ماه آوریل، او از ائتلاف با احزاب مستقر در کنگره خارج شد و هفت وزیر را تعویض کرد. سه نفر از آنها متعلق به احزاب سنتی یا نزدیک به آنها بودند.

پس از پیروزی پترو در انتخابات، احزاب Partido Liberal، Partido Conservador و Partido de la U توافق کردند که از دولت جدید در کنگره حمایت کنند. تعدادی از اعضای آن به مقامات دولتی و دولت منصوب شده اند. رهبران حزب، جناح های خود را از رأی دادن به اصلاحات بهداشت و درمان پترو منع کردند بودند، در حالیکه «احزاب دولتی» رسما توافق خود را با آن اعلام کرده بودند.
گسست از ائتلاف قبلی باعث انتقاد مخالفان سیاسی او شد، زیرا اتحاد حکومتی جدید او دیگر از احزاب غیر چپ تشکیل نمی شود. با تغییر ساختار دولت، پترو می‌خواهد پروژه‌های اصلاحی برنامه‌ریزی‌شده‌ای را که تاکنون از سوی راستگرایان و میانه روها مسدود شده‌اند، را به پیش ببرد.
به گفته موسسه داده Datexco، نظرسنجی های فعلا بر خلاف رئیس جمهور است: ۶۰ درصد از نظر دهندکان از اقدامات رئیس جمهور حمایت نمی کنند. ۳۲ درصد همچنان از تصمیمات دولت خود حمایت می کنند.