اخبار درگیری ها در اوکراین ششم ژوئن

این گزارش بروز میشود

شویگو: کی‌یف تلاش کرد تا حمله‌ای را که مدت‌ها وعده داده بود در بخش‌های مختلف جبهه آغاز کند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به این موضوع اشاره کرد که رژیم اوکراین در سه روز گذشته تلاش کرده تا عملیات تهاجمی را که مدت‌ها وعده آن را می‌داد در بخش‌های مختلف جبهه آغاز کند، اما در هیچ یک از آنها موفق نبوده و تلفات قابل توجهی متحمل شده است.

به مدت سه روز، رژیم اوکراین حمله ای را که مدت ها وعده داده شده بود در بخش های مختلف جبهه انجام داد و مقادیر زیادی تجهیزات و پرسنل نظامی را برای این منظور متمرکز کرد. در ۴ ژوئن، تیپهای ۲۳ و ۳۱ مکانیزه ارتش اوکراین در پنج جهت اقدام به حمله کردند.
دشمن در هیچ یک از آنها موفق نشد و تلفات قابل توجهی را متحمل شد: ۳۰۰ سرباز، ۱۶ تانک، ۲۶ خودروی زرهی و ۱۴ خودرو.
به گفته شویگو، در ۵ ژوئن، کی یف با پنج تیپ در هفت جهت اقدام به حمله کرد. او تاکید کرد:
این حمله متوقف شد و کی یف تلفات بیشتری را متحمل شد: بیش از ۱۶۰۰ سرباز، ۲۸ تانک، از جمله هشت تانک لئوپارد و سه تانک چرخ دار AMX-10، ۱۳۶ وسایل نقلیه نظامی دیگر، از جمله ۷۹ خودروی نظامی خارجی.
در طول سه روز گذشته، نیروهای مسلح اوکراین در مجموع ۳۷۱۵ سرباز، ۵۲ تانک، ۲۰۷ وسیله نقلیه زرهی، ۱۳۴ وسیله نقلیه، ۵ هواپیما، از دست دادند.

پسکوف: “عملیات خرابکارانه توسط طرف اوکراینی”: نظرات کرملین در مورد اسیب به نیروگاه برق ابی کاخوفکا

کرملین قاطعانه ادعاها مبنی بر دست داشتن روسیه در حمله موشکی به نیروگاه برق آبی کاخوفکا را رد کرده است. دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به رسانه های روسی گفت:

ما رسماً اعلام می کنیم: این به وضوح یک مورد خرابکاری عمدی توسط طرف اوکراینی است که از طرف کی یف، رژیم کی یف، برنامه ریزی و انجام شده است. و رژیم کی یف باید مسئولیت تمام عواقب را بر عهده بگیرد.

پسکوف گفت واضح است که این خرابکاری با هدف محروم کردن کریمه از آب بوده است. و در ادامه:
سطح آب در مخزن در حال کاهش است و بر این اساس جریان ورودی به کانال به شدت کاهش می یابد.
سخنگوی کرملین افزود:
بدیهی است که این خرابکاری به این موضوع نیز مربوط می شود که نیروهای مسلح اوکراین که از دو روز پیش حملات گسترده ای را آغاز کردند، اکنون در رسیدن به اهداف خود ناکام هستند. این حملات در حال خنثی شدن است.

شهردار نوایا کاخوفکا در مورد گزارشات مربوط به انفجار نیروگاه برق آبی کاخوفکا توسط ارتش روسیه
ولادیمیر لئونتیف، شهردار شهر نوایا کاخوفکا، گفت که گزارش های رسانه های غربی و اوکراینی مبنی بر اینکه نیروهای روسی در تخریب نیروگاه برق ابی کاخوفکا مقصر هستند، اخبار جعلی است. این کارخانه همچنان توسط ارتش اوکراین بمباران می شود. او به Perwy Kanal گفت:   

من می توانم فورا این اشارات و تحریفات را افشا کنم. نیروگاه برق ابی کاخوفکا از تابستان گذشته تحت حمله مداوم و راکت قرار گرفته است. روزی بود که بیش از ۷۰ موشک هایمارس آمریکایی به سمت ان شلیک شد.

زاخارووا: روسیه به سازمان ملل درباره برنامه کی یف برای نابودی نیروگاه برق ابی کاخوکا هشدار داده بود

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد به دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قصد کی یف برای نابودی نیروگاه برق ابی کاخوفکا هشدار داده است. اکنون باید از آنها پرسیده شود که برای جلوگیری از فاجعه چه کاری انجام شده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه. او روز سه شنبه در کانال تلگرام خود نوشت:

در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، واسیلی نبنزیا، نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد برنامه های رژیم کیف برای نابودی نیروگاه برق ابی کاکوفکا ارسال کرد. سوال از دبیرکل سازمان ملل: در این زمینه چه کاری انجام شده است؟»

مقامات بلگورود: ارتش اوکراین ۴۹۱ گلوله به شبکینو شلیک کرد

نیروهای اوکراینی روز دوشنبه در مجموع ۴۹۱ گلوله از انواع مختلف به منطقه شبکینو در منطقه مرزی بلگورود روسیه شلیک کردند. این را ویاچسلاو گلادکوف فرماندار در تلگرام گزارش کرده است.
به گفته این شهرداری، در شهر شبکینو، به ویژه مناطق مسکونی مورد حمله قرار گرفتند. یکی از شهروندان به دلیل اصابت ترکش از ناحیه دست به بیمارستان منتقل شد.
به گفته گلادکو، تعداد خانوارها و خودروهای تخریب شده و آسیب دیده بزودی مشخص خواهد شد.
پدافند هوایی در روز گذشته دو بار به اهداف هوایی بر فراز بلگورود پاسخ داد.
تابحال هیچ آسیبی گزارش نشده فقط دو دستگاه خودروی خدماتی آسیب دیدند.


فرماندار خرسون: آسیب به نیروگاه برق آبی کاخوفکا مانعی برای ارتش روسیه نخواهد بود
ولادیمیر سالدو، سرپرست فرمانداری منطقه خرسون در تلگرام گفت: شب گذشته رژیم کی یف جنایت دیگری مرتکب شد و با موشک به نیروگاه برق آبی کاخوفکا حمله کرد. در نتیجه، مقدار زیادی آب از رودخانه دنیپر سرازیر شد. سالدو تاکید کرد:
«این مانع از دفاع ارتش ما از کرانه چپ رودخانه دنیپر نخواهد شد.»
این مقام گفت: این واقعیت که مزارع در امتداد سواحل زیر آب رفته اند و زیرساخت های غیرنظامی تحت تأثیر این سیل و فاجعه ساختگی قرار گرفته اند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت منطقه خرسون نخواهد داشت.
حتی تخلیه بیشتر مردم ضروری نیست. اکثر ساکنان در محل ماندند، اگرچه وسایل حمل و نقل برای آنها ارسال شده بود.
به گفته سالدو، رژیم کی‌یف می‌خواهد امنیت غذایی را به خطر بیندازد و توجه را از شکست‌های خود در به اصطلاح «ضد حمله» منحرف کند: “شما نمی توانید کاری انجام دهید – تمام روسیه با ما است.”


نیروهای روسیه ۱۸ سرباز اوکراینی را در کاخوفکا کشتند

یگان‌های گروه دنیپر ارتش روسیه به منطقه موقت یکی از واحدهای اوکراینی در جهت کاخوفکا حمله کردند. دو موشک انداز چندگانه Grad در نزدیکی شهرک میخائیلوفکا منهدم شد و ۱۸ سرباز اوکراینی کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند. اینها را یکی از نمایندگان اورژانس منطقه خرسون روز سه شنبه به خبرنگاران اعلام کرد.

علاوه بر این، چهار خمپاره ۱۲۰ میلی متری در جهت کاخوفکا و خرسون منهدم شد. به گفته یکی از نمایندگان خدمات امدادی، ۱۴ سرباز اوکراینی نیز کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

اوضاع در جناحین باخموت همچنان متشنج است

وضعیت در جناحین نزدیک آرتیوموفسک (به اوکراینی: باخموت) همچنان دشوار است. این را دنیس پوشیلین، رئیس موقت جمهوری خلق دونتسک (DPR) گزارش کرده است.

وضعیت در جناحین آرتیموفسک، پایدار اما دشوار است.
به گفته پوشیلین، در چند روز گذشته هیچ تغییر موضعی جدی ثبت نشده است. اما پیشرفت های خاصی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه مسئولان قبلاً برنامه کاری برای بازسازی آرتیموفسک تهیه کرده اند، افزود:
«اکنون بحث راه اندازی مجدد بخش انرژی و ایجاد ارتباطات است.»

ارتش اوکراین پس از تلاش برای دستیابی به موفقیت به عقب رانده شد

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، روز سه شنبه اعلام کرد، تمامی حملات نیروهای اوکراینی در جمهوری خلق دونتسک در روز گذشته دفع شد و یگان های اوکراینی متحمل تلفات سنگین شدند.

پوشیلین گفت: آنچه در مورد حملات اخیر نیروهای اوکراینی قابل توجه است، استفاده از تجهیزات غربی از جمله تانک های لئوپارد و خودروهای زرهی چرخدار AMX-10 است که قبلاً در چنین مقیاس وسیعی در بخش های مختلف جبهه استفاده نشده بود.
نیروهای اوکراینی به گلوله باران منطقه اطراف نیروگاه برق آبی کاخوفکا ادامه می دهند
به گزارش ریانووستی به نقل از شاهدان عینی، نیروهای اوکراینی به حملات توپخانه ای خود در نزدیکی نیروگاه برق آبی کاخوفکا ادامه می دهند. چندین نارنجک نیز به نوایا کاخوفکا اصابت کرد.

گفته می شود شب گذشته ارتش اوکراین با راکت اندازهای متعدد از نوع اولچا به نیروگاه برق آبی آسیب رسانده است.

خروج بی رویه آب هم اکنون در جریان است. به گفته رئیس اداره نوایا کاخوفکا، ولادیمیر لئونتیف، دریچه های قطع کننده سد منفجر شده است، اما خود سد آسیبی ندیده است.

وی افزود: سطح آب دنیپر در داخل شهر دو و نیم تا چهار متر افزایش یافته است. وی همچنین تاکید کرد که نیروهای اوکراینی در حال حاضر به گلوله باران خود ادامه می دهند.

۱۴ شهرک با ۲۲ هزار نفر جمعیت در پایین دست در محدوده احتمالی سیل قرار دارند.


رابرت کندی جونیور نامزد ریاست جمهوری آمریکا: تلفات ارتش اوکراین به حدود ۳۵۰ هزار نیرو می رسد.

رابرت اف کندی جونیور، نامزد ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز مدعی شد که نیروهای مسلح اوکراین حدود ۳۵۰ هزار جنگجو را در خط مقدم از دست داده اند.
به گفته این سیاستمدار، دولت ایالات متحده و مقامات کیف عمداً تعداد واقعی تلفات اوکراینی را پنهان می کنند.
علاوه بر این، مقامات ایالات متحده حقیقت را در مورد علت واقعی درگیری در اوکراین فاش نمی کنند.
نومحافظه‌کاران در کاخ سفید این جنگ را ظرف ۱۰ سال آغاز کردند… و آنها همچنان هرگونه گفتگوی صلح و تلاش برای حل این درگیری را نادیده می‌گیرند.


مقامات تخلیه برخی شهرک ها در منطقه نوایا کاخوفکا را آغاز کردند

پس از آسیبی که به نیروگاه برق آبی کاخوفکا وارد آمد، مقامات تخلیه مردم را از شهرک های اطراف دنیپر در ناحیه نوایا کاخوفکا آغاز کرده اند.
ولادیمیر لئونتیف، رئیس شورای شهر نوایا کاخوفکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت، به ویژه ساکنان کورسونکا و دنیپران تخلیه خواهند شد.
«اکنون مردم از مناطق ساحلی سیل زده به مناطق داخلی تر منطقه تخلیه می شوند تا از خطر نجات پیدا کنند. تخلیه در شهرک های کورسونکا، دنیپر و تمام مناطق مجاور انجام می شود.»
به گفته وی، سطح آب همچنان در حال افزایش است. مقامات وزارت مدیریت بلایای طبیعی و یک تیم فرماندهی به رهبری ولادیمیر سالدو، فرماندار موقت منطقه خرسون در محل حضور دارند.


پس از روزها درگیری، نئونازی های روسی، اوکراینی و لهستانی موسوم به”سپاه داوطلبان روسیه” از تصرف نوایا تاولشانکا در منطقه مرزی بلگورود خبر می دهد. روسی هنوز به طور رسمی این خبر را تایید نکرده است.
این عملیات از اهمیت بسیار کمی برخوردار است و فقط جنبه نمایشی و برای تقویت روحیه نیروهای نظامی اوکراین انجام می شود، جنبه دیگر این عملیات مرکز روسیه روی این منطقه و ایجاد مشغولیت برای نیروهای نظامی روسیه در مقابله با اوکراین است. منطقه تصرف شده بسیار بی اهمیت و کوچکی است که بارها توسط این نیروها تصرف و دوباره از دست آنها خارج شده است.
بر اساس اظهارات خود، نئونازی های ضد کرملین کنترل کامل روستای نوایا تاولشانکا در منطقه بلگورود روسیه را به دست گرفته اند. “سپاه داوطلبان روسیه” (RDK) گفت: از آنجایی که دستگاه قدرت روسیه علاقه ای به سرنوشت منطقه ندارد و دیگر اوضاع را تحت کنترل ندارد، آنها اکنون این اقدام را در دست گرفته اند. Novaya Tavolschanka البته قبلا از سکنه خالی شده بود.
پس از روزها گلوله باران در این منطقه، فرماندار بلگورود، ویاچسلاو گلادکوف، به طور غیرمستقیم اعتراف کرد که دیگر کنترل اوضاع را در دست ندارد. گلادکوف در ویدئویی گفت که در نوایا تاولشانکا در نزدیکی شهر Schebekino، است که ۱۰۰ نفری که باقی مانده بودند نتوانستند نجات پیدا کنند زیرا تیراندازی در آنجا در جریان بود.


روسیه هشت تانک لئوپارد آلمانی را در یک روز منهدم کرد

به گفته وزارت دفاع روسیه، در ۵ ژوئن، کیف به تلاش های تهاجمی خود ادامه داد و تلاش های اصلی خود را به سمت جنوب دونتسک متمرکز کرد.
ارتش اوکراین از جمله ۸ تانک لئوپارد را از دست داد.

وزارت دفاع روسیه گزارش می دهد که در ۵ ژوئن، کیف تلاش های تهاجمی خود را از سر گرفت و به تمرکز تلاش های اصلی خود به سمت جنوب دونتسک ادامه داد.

پس از اینکه نیروهای اوکراینی در روز گذشته متحمل خسارات سنگین شدند، کی یف بقایای واحدها را سازماندهی کرد و به آنها اجازه داد تا عملیات تهاجمی را در مناطق نووداروفکا و لوادنویه ادامه دهند.
آنها توسط تیپ جدیدی که اضافه شده بود حمایت می شدند. در همان زمان، ارتش اوکراین اقدامات تهاجمی را در جهت مزرعه دولتی Oktyabrsky و روستای Novodonetskoye آغاز کرد.

ارتش روسیه نیروهای اوکراینی را زیر آتش گسترده توپخانه و هوایی گرفت که در نتیجه یگان های کیف متحمل خسارات قابل توجهی شدند.


نیروهای اوکراینی به نیروگاه برق آبی کاخوفکا آسیب رساندند

ارتش اوکراین به سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا آسیب رسانده است. فرماندار منطقه خرسون آندری الکسیجنکو منتسب روسیه گفت، با این حال، وضعیت در سواحل رودخانه دنیپر تحت کنترل است و هیچ خطری برای جان مردم وجود ندارد.
مقامات وزارت عملیات اضطراری در حال بررسی سطح آب رودخانه هستند و موضوع را زیر نظر دارند.
وی افزود: مسئولان آمادگی دارند در صورت نیاز اهالی روستاهای حاشیه رودخانه را تخلیه کنند و اتوبوس ها در محل هستند.
پیش از این، ولادیمیر لئونتیف، رئیس اداره نوایا کاخوفکا، اعلام کرده بود که قسمت بالای نیروگاه برق آبی کاخوفکا در جریان گلوله باران اوکراین تخریب شده است.
سطح آب در این شهر در اثر تخریب سد ۲.۵ متر بالا رفت.
تخلیه غیرنظامیان از نوواجا کاخوفکا به دلیل سیل احتمالی در حال حاضر ضروری نیست.
فیلم های ضبط شده در اینترنت دست به دست می شود که گفته می شود عواقب تخریب سد را نشان می دهد.

وزارت دفاع روسیه: نیروهای اوکراینی به اقدامات تهاجمی خود ادامه می دهند

وزارت دفاع روسیه گزارش می دهد که در ۵ ژوئن، کیف تلاش های تهاجمی خود را از سر گرفت و به تمرکز تلاش های اصلی خود به سمت جنوب دونتسک ادامه داد.

پس از اینکه نیروهای اوکراینی در روز گذشته متحمل خسارات سنگین شدند، کی یف بقایای واحدها را سازماندهی کرد و به آنها اجازه داد تا عملیات تهاجمی را در مناطق نووداروفکا و لوادنویه ادامه دهند.
آنها توسط تیپ جدیدی که اضافه شده بود حمایت می شدند. در همان زمان، ارتش اوکراین اقدامات تهاجمی را در جهت مزرعه دولتی Oktyabrsky و روستای Novodonetskoye آغاز کرد.

ارتش روسیه نیروهای اوکراینی را زیر آتش گسترده توپخانه و هوایی گرفت که در نتیجه یگان های کیف متحمل خسارات قابل توجهی شدند.

مجموع تلفات آنها در طول تلاش های تهاجمی به سمت جنوب دونتسک بالغ بر ۱۵۰۰ سرباز، ۲۸ تانک (شامل ۸ تانک لئوپارد آلمانی)، سه تانک چرخ دار فرانسوی AMX-۱۰ و ۱۰۹ خودروی زرهی جنگی بود.


ظاهراً سد مهمی در نزدیکی کرسون منفجر شده است

به گفته طرف های متخاصم، یک سد مهم در نزدیکی جبهه در قسمت تحت اشغال روسیه در منطقه خرسون در جنوب اوکراین به شدت آسیب دیده است.
ارتش اوکراین چندین عملیات تهاجمی را در منطقه اطراف شهر باخموت که در اشغال نیروهای روسی است انجام داده است. در جنوب کشور نیز درگیری های منطقه‌ای صورت گرفت.
روسیه از دفع حمله اوکراین خبر داد. اوکراین ادعاهای روسیه مبنی بر آغاز یک حمله متقابل در منطقه دونتسک را رد کرد.
میزان تخریب، سرعت و حجم آب و مناطق احتمالی سیل در حال حاضر در حال بررسی است.
تصاویری که مناطق سیل زده را نشان می دهد در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. به گفته فرماندار منتسب اوکراین، تخلیه مناطق اطراف شهر کاخوفکا در منطقه خرسون در جنوب اوکراین آغاز شده است. فرماندار استان خرسون صبح در تلگرام گفت: ظرف پنج ساعت آب به حد بحرانی می رسد. به گفته منابع اوکراینی، روستاهای سمت راست رود دنیپرو در معرض خطر سیل قرار دارند. تخلیه این مناطق با اتوبوس تا چند ساعت آینده انجام می شود. به گزارش خبرگزاری روسی تاس، ده‌ها مکان ممکن است تحت تأثیر انفجار سد قرار بگیرند.

انفجارهای شبانه در کیف
بنابر گزارش رسانه های آلمانی به نقل از رسانه های اوکراینی، ششم ژوئن: بر اساس گزارش ها، سه شنبه شب یک هشدار هوایی سراسری دیگر در اوکراین اعلام شد. به گزارش اوکراینسکا پراودا، در ساعات اولیه صبح، صدای انفجارهای مهیب در مناطق مختلف کیف پایتخت شنیده شد. به گفته دولت و شهردار ویتالی کلیچکو، سیستم دفاع هوایی فعال شده است.

پیشروی مسخره ارتش اوکراین؟ و تمجید زلنسکی از ۷۰۰ متر پیشروی ادعایی!

به گفته نیروهای مسلح اوکراین، آنها در حال انجام عملیات تهاجمی در امتداد جبهه شرقی هستند. نیروهای اوکراینی به سمت Orikhovo-Vasilivka و Paraskovivka و ۱۰۰-۷۰۰ متر!!! به سمت Ivanivske و Klishivka پیشروی کردند. به گزارش روزنامه کیو ایندیپندنت، هانا مالیار، معاون وزیر دفاع این کشور این خبر را در تلگرام اعلام کرد. مالیار در پیامی تلگرامی قبلی گفته بود که ارتش اوکراین در یک جبهه وسیع به سمت باخموت حرکت می کند.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از موفقیت‌های سربازان کشورش که بر اساس اطلاعات اوکراین در نزدیکی شهر ویران شده باخموت به دست آورده‌اند، تمجید کرد. زلنسکی در پیامی ویدیویی روز دوشنبه گفت: «آفرین، جنگجویان». ما می بینیم که روسیه به هر قدمی که ما در آنجا برمی داریم، به هر موضعی که می گیریم، چقدر هیستریک واکنش نشان می دهد.» زلنسکی در ادامه گفت: «دشمن می داند که اوکراین پیروز خواهد شد».

زلنسکی پیش از این در گفتگو با سرویس خبر آنلاین تلگرام گفته بود: «ترور روسیه باید هر روز و هر شب در هر منطقه از کشور ما، در آسمان هر شهر و روستای اوکراین شکست داده شود. ضد حمله آغاز شده است زلنسکی گفت: «اگر حمله تروریست‌های روسی شکست بخورد، شکست آنها در درازمدت به امنیت ما تبدیل می‌شود».