وزیر دفاع آلمان نگران خیانت خلبانان سابق ارتش آلمان است.

وزیر دفاع آلمان نگران خیانت خلبانان سابق ارتش آلمان است.

پیستوریوس خواستار پایان دادن به آموزش خلبانان چینی توسط پرسنل نظامی سابق آلمان است

ترجمه مجله هفته

بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان در دیدار با لی شانگفو وزیر دفاع چین، خواستار توقف فوری همکاری با خلبانان سابق بوندسوهر شد. به گفته رسانه ها، او نگران خیانت خلبانان سابق آلمانی است.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان روز شنبه در دیدار با همتای چینی خود لی شانگفو در نشستی در سنگاپور خواستار پایان “فوری” همکاری با اعضای سابق نیروی هوایی آلمان شد که به عنوان مربی آموزشی برای خلبانان جنگنده ارتش آزادیبخش چین کار می کنند.
وزیر دفاع آلمان گفت: «”من روشن کردم مستقل از ما، من انتظار دارم این عمل فورا متوقف شود.”»

به گفته وزیر آلمانی، او همچنین به همتای خود تصریح کرده است که “اگر خودم آن را امتحان کنم مطمئناً خوشحال نمی شود”. با این حال، پیستوریوس خاطرنشان کرد که وزیر دفاع چین بسیار تمایلی به پاسخ به درخواست او نداشت. او گفت که لی شیوه استخدام خلبانان سابق آلمانی را انکار نکرده است اما اهمیت آن را کم اهمیت جلوه داده است.

به گفته وزیر آلمانی، او همچنین برای همتای خود روشن کرد که “اگر ما این کار را میکردیم، قطعا شما چندان خوشتان نمی‌آمد.” با این حال، پیستوریوس خاطرنشان کرد که وزیر دفاع چین با احتیاط به درخواست او پاسخ داده است. او گفت که لی استخدام خلبانان سابق آلمانی را انکار نمی کند، اما آن را کم اهمیت می داند.
مکالمه پیستوریوس و لی در پایان نشست امنیتی روز شنبه به جای ۳۰ دقیقه برنامه ریزی شده، بیش از یک ساعت به طول انجامید. وزیر دفاع آلمان آن را بسیار باز و آموزنده توصیف کرد.
رسانه های آلمانی پیش از این گزارش داده بودند که اعضای سابق بوندسوهر از طریق شرکت هایی در آفریقای جنوبی و نیوزلند در چین استخدام شده‌اند و برای انتقال دانش خود به خلبانان چینی حقوق بالایی دریافت می کنند.
اشپیگل گزارش داد که وزارت دفاع آلمان نگران خیانت چند تن از اعضای سابق نیروی هوایی آلمان است که به عنوان مربی به خلبانان چینی آموزش میدهند. ماری اگنس استراک سیمرمن، لابی گر شرکت تسلیحاتی راین متال، رئیس جنجالی کمیته دفاع مجلس آلمان و عضو حزب لیبرال به این مجله گفت:
این واقعیت که سربازان سابق نیروی هوایی پس از خدمت در چین خلبانان جت های جنگنده را آموزش می دهند بی معنی است، ما نمی توانیم آن را بپذیریم.
پکن در این مورد اظهار نظری نکرد. با این حال، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین سال گذشته در پاسخ به ادعاهای مشابه بریتانیا، اطلاع از چنین افرادی را رد کرده بود.