ناتو در حال برنامه ریزی برای جنگ مستقیم علیه روسیه است.

ناتو در حال برنامه ریزی برای جنگ مستقیم علیه روسیه است

این خبر مبنی بر اینکه ناتو در حال کار بر روی نقشه های محرمانه برای اقدام نظامی علیه روسیه بوده است، افکار عمومی غربی را به شدت متحیر کرده است. به نظر می رسد مردم کم کم متوجه شده اند که بوی بنزین در هوا است.

نویسنده: ویکتوریا نیکیفوروا، ریانووستی
ترجمه مجله هفته
این یک واقعیت است که بلوک ناتو در سی سال گذشته با جدیت نقش کبوتر صلح را بازی کرده است. آنها با تکیه بر اهداف صرفاً «دفاعی»، به طور پیوسته به سمت شرق خود را گسترش داده‌اند و به مرزهای روسیه نزدیک و نزدیکتر شده‌اند و در عین حال بسیاری از کشورها را اشغال و ویران کرده و جمعیت غیرنظامی آنها را قتلعام کرده‌اند. شهروندان یوگسلاوی، لیبی و عراق به طور دسته جمعی توسط پیمان “دفاعی” ناتو جان خود را از دست دادند.
با این حال، مالیات دهندگان اروپایی که از این شکم پروری حمایت کردند، به ندرت به تجاوزات ناتو اعتراض کردند. تنها استثنا جنگ در عراق بود. اگر بمب در جایی فرود آمد، همیشه دور از ساکنان پاریس و برلین بود. حتی حمله نیروهای ناتو به یوگسلاوی نیز این نگرش را تغییر نداد.
مهمتر از همه، تمام کشورهای که ناتو در چند دهه گذشته جنگ علیه آنها راه انداخت ، کشورهای فقیر با قابلیت های نظامی بسیار کم و محدود بوده اند. آنها سلاحی نداشتند که بتواند به پاریس یا برلین برسد.
اما اکنون مجله آمریکایی نیوزویک از برنامه های محرمانه این ائتلاف برای جنگ علیه روسیه خبر می دهد. آنها باید در نشست بعدی ناتو که در ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه در ویلنیوس برگزار می شود، تصویب شوند.
به طور رسمی، در برنامه اجلاس سران تنها شش موضوع مربوط به رویارویی با روسیه فهرست شده است.
همنوازی و هماهنگی نیروهای اتحاد در تمامی صحنه های جنگ، همکاری طولانی مدت با شرکت های نظامی و تسلیحاتی خصوصی، افزایش تولید سلاح و مهمات و ایجاد ذخایر در صورت وقوع یک جنگ طولانی. اینها فقط وظایف امروزی نیستند – آشکارا پذیرفته شده است که دستیابی به این اهداف چندین سال طول خواهد کشید.
با این حال، افکار عمومی غربی از طرح مخفی دیگری از ناتو برای اقدام نظامی علیه روسیه احساس نگرانی و خطر میکنند. به گزارش نیوزویک، این موضوع در هزاران صفحه سند که شامل برنامه ریزی دقیق و مانورهای بسیار خاص است، بیان شده است.
به عبارت دیگر، ائتلاف قصد دارد در میدان نبرد به طور جدی با روسیه مقابله کند. اما نه مردم کشورهای اروپایی و نه نمایندگان پارلمان آنها هیچ اطلاعی ای ندارند که دقیقاً چگونه قرار است این اتفاق بیفتد.
با این حال، آنها کسانی هستند که بمب ها روی سرشان فرود خواهد آمد. برای ساکنان پاریس و برلین، این البته خبر بسیار ناخوشایندی است. آنها قرار است با پول خودشان (که خودشان به شدت به آن نیاز دارند) وارد جنگ شوند – این بار نه در برابر یک کشور کوچک و بی دفاع، بلکه علیه بزرگترین قدرت هسته ای جهان.
برنامه های مخفی ناتو برای روسیه غیر منتظره و جنجالی نیست. در ابتدا، اتحاد آتلانتیک شمالی برای رویارویی نظامی بین اتحاد جماهیر شوروی و کشورهای پیمان ورشو طراحی شده بود، بنابراین ژنرال های ناتو به طور مرتب سناریوهایی را برای جنگ با روسیه در طول سال های جنگ سرد اختراع میکردند.
از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هیچ چیز تغییر نکرده است. در سال ۲۰۱۰، ژنرال های ناتو یک برنامه جنگی را برای کشورهای بالتیک ترسیم کردند. البته بهانه آن بایستی «تجاوز» نظامی از سوی روسیه میبود. در این مورد، دریاسالار آمریکایی جیمز استاوریدیس، فرمانده وقت ناتو، تعامل نیروهای مسلح کشورهای بالتیک و لهستان را تنظیم کرد، بنادری را برای پشتیبانی دریایی تعیین کرد و ۹ آمریکایی، بریتانیایی، آلمانی و آلمانی را تعیین کرد. واحدهای ناتو لهستانی که باید در صورت “تهاجم” روسیه از کشورهای بالتیک محافظت می کردند.

این در سال ۲۰۱۰ بود – آنهم در اوج “راه اندازی مجدد” روابط ایالات متحده و روسیه. برنامه های ناتو برای کشورهای بالتیک کاملا محرمانه بود و تنها از طریق افشاگری ویکی لیکس علنی شد. با این وجود، ائتلاف همچنان همه را متقاعد می کرد که اهدافش کاملاً دفاعی است.
امروز، با وجود این تضمین ها، ناتو مدت هاست که در کنار اوکراین عملیات نظامی علیه روسیه انجام می دهد. علاوه بر این، حتی قبل از شروع عملیات نظامی ویژه روسیه، تحویل سلاح به اوکراین برنامه ریزی شده بود.
در سال ۲۰۲۱، ژنرال نیروی هوایی ایالات متحده، تاد ولترز، فرمانده وقت نیروهای مشترک ناتو در اروپا، کانال هایی را برای تامین تسلیحات غربی به اوکراین ایجاد کرد. اولین محموله های تسلیحاتی مانند استینگر و جاولین خیلی قبل از شروع عملیات نظامی ویژه روسیه از این کانال ها عبور کردند. ژنرال این را به دیوید ایگناتیوس، ستون نویس نظامی با نفوذ واشنگتن پست گفت. با وجود همه چیز، روزنامه نگاران همیشه تعجب می کنند و مانند طوطی تکرار می کنند: “ناتو در حال جنگ با روسیه نیست.”
نتایج فعالیت های نظامی ناتو در اوکراین ناگوار است. تسلیحات تحویل داده شده در مقادیر عظیم نابود یا به غنائم جنگی تبدیل شدند. انبارهای اروپا خالی شده است. نیروهای اوکراینی متحمل خسارات زیادی شدند و یک پنجم کشور را از دست داده اند. روسیه یک کریدور به کریمه ایجاد کرده، دریای آزوف را به دریای داخلی خود تبدیل کرد و مناطق جدیدی را تصرف کرده است. اقتصاد اوکراین دیگر عملا وجود ندارد، اما اقتصاد روسیه مانند ساعت در حال کار است.
تقلب ناگوار اوکراینی به طور جبران ناپذیری به اعتبار ناتو لطمه زده است. این اتحاد که قوی‌ترین بلوک نظامی دوران مدرن محسوب می‌شود، هم در برنامه‌ریزی و هم در تأمین شکست خورده است. دولت های اروپایی باید از خود سوال کنند که اصلا چرا به ژنرال های ناتو چنین حقوق بالایی می دهند.
به گزارش نیوزویک، این سند در هزاران صفحه که شامل برنامه ریزی دقیق مانورهای بسیار خاص است، بیان شده است.

ناگفته نماند که اطلاعیه های پایان ناپذیر یک حمله متقابل اوکراینی که ادعا می شود برنامه ریزی شده است. ابتدا قرار بود در سالگرد شروع عملیات نظامی ویژه روسیه آغاز شود، سپس به بهار و بعداً به تابستان موکول شد. به نظر می رسد که اعضای ناتو پس از شکست در میدان نبرد، یک شگفتی اطلاعاتی را به راه انداخته اند — کلان طرح های مخفی آنها که هزاران صفحه را در بر می گیرد.
یک سلاح مرگبار، مطمئناً.

ترجمه از روسی.