اولین حمله اوکراینی به زاپروژیه و دونباس دفع شد – حمله بعدی در راه است

اولین حمله اوکراینی به زاپروژیه و دونباس دفع شد – حمله بعدی در راه است

روز دوشنبه ۵ ژوئن ۲۰۲۳، نیروهای اوکراینی پس از یک تلاش ناموفق در یک حمله تهاجمی در مرزهای دونباس و زاپوروژیه یک روز قبل، بلافاصله حمله دیگری را کمی بیشتر در شرق شهر اوگلدار انجام دادند. مواد ویدئویی این حملات موجود است.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه در روز دوشنبه ۵ ژوئن ۲۰۲۳ اعلام کرد: نیروهای مسلح اوکراین موفق به انجام یک حمله تمام عیار به پنج بخش فرعی جبهه جنوب دونتسک نشدند.
“از صبح روز ۴ ژوئن، دشمن با استفاده از ۲۳ و ۳۱ حمله گسترده ای را به پنج بخش فرعی جبهه جنوب دونتسک انجام داد. تیپ های مکانیزه ذخایر استراتژیک نیروهای مسلح اوکراین با پشتیبانی سایر واحدها و تشکیلات نظامی وارد نبرد شدند: در مجموع او شش گردان مکانیزه و دو گردان تانک را مستقر کرد. هدف دشمن شکستن خطوط دفاعی روسیه در جایی بود که او آن را آسیب پذیرترین نقطه در جبهه می دانست. حریف به اهدافش نرسیده، هیچ موفقیتی هم نداشته است.»

«از صبح روز ۴ ژوئن، دشمن حمله گسترده ای را به پنج بخش از جبهه جنوب دونتسک آغاز کرد – با کمک تیپ های مکانیزه ۲۳ و ۳۱ از ذخایر استراتژیک نیروهای مسلح اوکراین، با حمایت سایر واحدهای نظامی: در مجموع، آنها شش گردان مکانیزه و دو گردان تانک را راهی جبهه نبرد کردند. هدف دشمن شکستن دیوار دفاعی روسیه در مکانی بود که به نظر آنها آسیب پذیرترین بخش جبهه بود. اما حریف به اهدافش نرسید، و نتوانست به موفقیتی برسد.» رسانه های آلمانی و خبرنگاران آنها در اوکراین ادعای ارتش روسیه را تایید کردند.
کوناشنکوف خاطرنشان کرد: تلفات نیروهای اوکراینی به بیش از ۲۵۰ پرسنل، ۱۶ دستگاه تانک، ۳ نفربر زرهی و ۲۱ خودروی زرهی دیگر بر اثر اقدامات ماهرانه و شایسته گروه نیروی روسیه وستوچنایا (“شرق”) رسیده است.

سپهبد همچنین تاکید کرد که در زمان حوادث فوق، ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه که فرماندهی تشکیلات ترکیبی نیروهای مسلح روسیه را بر عهده دارد، در یکی از ایست های بازرسی پیشرو در این منطقه حضور داشت.
فیلم های ویدئویی بیشتر، که گفته می شود از نبرد در منطقه یا دقیق تر از نبردهای نزدیک Rownopol ضبط شده است، توسط کانال تلگرام Mest’ dobroi woli (“انتقام حسن نیت”) منتشر شده است که توسط اعضای نیروهای ELOKA روسیه اداره می شود.

t.me/Mestb_Dobroj_Voli/6379

پس از این تلاش ناموفق در این حمله، از صبح روز ۵ ژوئن ۲۰۲۳ نیروهای مسلح اوکراین در آستانه انجام حمله بعدی هستند – حمله ای در مقیاس بزرگتر. این را ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره غیرنظامی-نظامی منطقه زاپروژیه روسیه و رئیس جنبش “ما با روسیه هستیم” گزارش کرده است. او به خبرگزاری روسی تاس توضیح داد:

«از صبح، نیروهای اوکراینی دوباره شروع به حرکت کردند و در مقیاسی بزرگتر از دیروز. اهداف حملات به سمت شرق هستند.»

روگوف در کانال تلگرامی خود با جزئیات بیشتر نوشت:

درگیری های که از دیروز در قوس جلویی Wremewka آغاز شد، از اوایل صبح امروز (از ساعت ۴ صبح) ادامه دارد. دشمن حتی نیروهای بیشتری را نسبت به دیروز وارد حمله کرد، بنابراین با سازماندهی بیشتری برای عبور از دیوار دفاعی وارد صحنه شده و آن را در مقیاس بزرگتر برنامه ریزی کرده است.