اخبار درگیری اوکراین پنجم ژوئن

وزارت دفاع اوکراین ضدحمله را به عنوان بخشی از “دفاع” تایید کرد.

معاون وزیر دفاع اوکراین آنا مالیار اظهار داشت که اوکراین به سمت اقدامات تهاجمی در چندین جهت حرکت می کند:

: عملیات دفاعی ما شامل همه چیز، از جمله ضد حمله است.»

در همان زمان، مشاور مدیر دفتر ولادیمیر زلنسکی، میخائیل پودوجاک، در توییتر نوشت که هنوز تهاجم اصلی صورت نگرفته است.


گزارش های ارتش روسیه از تجدید تلاش تهاجمی از سوی اوکراین در جنوب دونتسک

وزارت دفاع روسیه گزارش داد که نیروهای اوکراینی تلاش های تهاجمی جدیدی در جنوب جمهوری خلق دونتسک در نزدیکی مجتمع کشاورزی اوکتیابر و روستای نوودونتسکویه انجام داده اند. آنها از سه گروه گردان تاکتیکی که با تانک تقویت شده بودند استفاده کردند. در این گزارش آمده است که حمله با موفقیت متوقف می شود:
با اقدامات فعال یگان ها، آتش توپخانه و حملات هوایی نیروهای شرق، تهاجم دشمن با موفقیت مهار می شود.
این وزارتخانه همچنین خاطرنشان کرد که دیروز در 4 ژوئن، نیروهای اوکراینی تلاش ناموفقی برای شکستن خطوط دفاعی روسیه در جنوب جمهوری دموکراتیک خلق کردند. در نتیجه ارتش اوکراین متحمل تلفات قابل توجهی شد و به مواضع اولیه خود عقب رانده شد. تیپ 31 مکانیزه اوکراین به تنهایی بیش از 250 سرباز، 16 تانک و 24 خودروی جنگی زرهی از جمله سه خودروی جنگی پیاده نظام بردلی را در نزدیکی روستای نسکوچنویه از دست داد. پنج سرباز اوکراینی اسیر شدند.

نیروهای مسلح اوکراین عملیات شناسایی رزمی را در گروه های کوچک در دلتای دنیپر انجام دادند. این توسط فرماندار منطقه خرسون ولادمیر سالدو گزارش شده است. به گفته وی، وضعیت در خط تماس تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه است. به گفته وی، ارتش روسیه یک راکت انداز گراد و حدود ۲۰ جنگجو را در جزایر رودخانه دنیپر نابود کرد. در ادامه:
در سایر نقاط خط مقدم در منطقه خرسون، چهار قطعه توپخانه و خدمه انها نابود شدند. نیروهای هوابرد چندین حمله دقیق به انبارهای سلاح و مهمات انجام دادند.در دنیپر جزایر رودخانه ای متعددی وجود دارد.


“خیلی چشمگیر نیست.”


انتظار برای حمله اوکراین ظاهرا به پایان رسیده است. به گفته یوری پودولیاکا کارشناس نظامی، کیف هنوز به دنبال سوراخ ضعف در دفاع روسیه میگردد، بدون اینکه بخواهد خود را روی یک جبهه مشخص متمرکز کند. داوری کارشناس نظامی در مورد حملات تاکنون: “خیلی چشمگیر نیست.”

پس از ماه ها انتظار ضرب المثلی برای گودو، به نظر می رسد که سرانجام وقت آن رسیده است: حمله اوکراین آغاز شد.
در حال حاضر، به نظر می رسد کیف تنها از بدنبال شناسایی است – البته در یک جبهه بسیار گسترده، یوری پودولیاکا اشاره می کند: در اینجا، فرماندهی اوکراین، که ظاهرا نمی خواهد خود را از ابتدا به یک جبهه معینی متمرکز کند، بدنبال جستجو در اینجا و آنجای جبهه است تا نقاط ضعف در دفاع روسیه شناسایی کند.
در عین حال، فرماندهی اوکراین در تلاش است روسیه را مجبور به استفاده از نیروها و تسلیحاتش در مناطق مرزی روسیه، مانند بلگورود کند، به گونه ای که دیگر برای ارتش روسیه امکان و فرصتی برای مقابله با حمله بزرگ اوکراین در دیگر مناطق نماند. حملات به جناح‌های جنوبی و شمالی آرتیوموفسک به احتمال زیاد به در همین رابطه اتفاق می‌افتد، جایی که در آینده نزدیک انتظار نبردهای سنگینی وجود دارد.
در مورد اینکه کجا باید فاز اصلی حمله کیف را انتظار داشت، وبلاگ نویس نظامی، مانند بسیاری از تحلیلگران دیگر، همچنان روی جبهه جنوبی شرط بندی میکند – بخش زاپوروژیه و بخش جنوبی دونباس مناطقی هستند که کیف به احتمال زیاد آنها را امتحان خواهد کرد.
اما با توجه به اینکه گروه های جنگی مکانیزه کی یف، که از عقب می آیند، می توانند بیش از ده ها کیلومتر به سمت چپ و راست در امتداد جبهه بسیار گسترده منتشر شوند، تلاش برای تعیین محل دستیابی دقیق برنامه ریزی شده توسط دشمن از قبل حتی در حال حاضر بی معنی است. آنها سعی خواهند کرد از هر کجا که فکر می کنند نقطه ضعفی وجود دارد، ضربه بزنند. “
موفقیت های کیف تا کنون، از دید روزنامه نگار و کارشناس نظامی : “تصور من – نه خیلی چشمگیر.”
یوری پودولیاکا یک وبلاگ نویس سیاسی اوکراینی است (کانال او قبل از اینکه توسط دولت حذف شود، ۲.۶ میلیون مشترک در یوتیوب داشت) و روزنامه نگار متولد سوومی (او از سال ۲۰۱۴ در سواستوپول روسیه زندگی می کند)، که بینش او به طور فزاینده ای در رسانه های روسیه در طول دوره آغاز درگیری تعقیب میشود.


مسئول زاپوروژیه: ارتش اوکراین در تلاش برای شکستن خط دفاعی در زاپوروژیه است

به گفته رئیس جنبش “ما با روسیه” و یکی از اعضای اداره مرکزی زاپوروژیه، ارتش اوکراین در تلاش است برای رسیدن به ساحل دریای آزوف از خط دفاعی در منطقه زاپوروژیه عبور کند. شورای ولادیمیر روگوفبا مدعی شد ارتش روسیه از حمله نیروهای اوکراینی در نزدیکی صخره Vremevsky جلوگیری کرد.
«هدف جنگنده های اوکراینی رسیدن به ساحل دریای آزوف و قطع کریدور زمینی است.»


به گفته روگوف، نیروهای روسی یک دفاع عمیق در این قسمت از جبهه ایجاد کردند.

نبرد روز گذشته در این منطقه بیش از هشت ساعت به طول انجامید و با عقب نشینی نیروهای اوکراینی با تلفات پرسنل و خودروهای زرهی پایان یافت. پس از آن به گفته روگوف، هیچ حمله گسترده ای از سوی نیروهای اوکراینی صورت نگرفت.


وزارت دفاع روسیه: فرودگاه های نظامی اوکراین مورد حمله گسترده قرار گرفتند
روسیه یکشنبه شب به فرودگاه های نظامی اوکراین حمله کرد. به گفته ارتش روسیه، هواپیماها، سیستم های راداری و انبارهای مهمات با موفقیت مورد اصابت قرار گرفتند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروهای روسی در شب ۴ ژوئن حملات هوایی به فرودگاه های نظامی اوکراین انجام دادند که به هواپیماها و تأسیسات خسارات زیادی وارد شد. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این نشست خبری گفت:

“امشب نیروهای مسلح فدراسیون روسیه یک حمله گروهی هوابرد با استفاده از سلاح های دوربرد و با دقت بالا علیه اهداف دشمن در فرودگاه های نظامی انجام دادند. هدف از این حمله محقق شده است.”

همانطور که گزارش شده است، نیروهای روسی موفق به حمله به های فرماندهی، ایستگاه های رادار، تجهیزات هواپیما و همچنین انبارهای سلاح و مهمات شدند. صبح روز ۴ ژوئن، یوری ایگنات، سخنگوی نیروهای هوایی اوکراین گفت که در طول شب یک فرودگاه در نزدیکی کروپیونیتسکویه در منطقه کیرووگراد مورد اصابت قرار گرفته است. علاوه بر این، زیرساخت های منطقه سومی در اثر بمباران اسیب دیده است.


در ۲۴ ساعت گذشته، پدافند هوایی روسیه دو موشک کروز استورم سایه تدارکاتی بریتانیا، ۱۴ موشک شلیک شده با پرتابگرهای موشک HIMARS ساخت ایالات متحده و پرتابگرهای چندگانه اوراگان متعلق به دوران شوروی و دو موشک تاکتیکی را گزارش کرده است. در این بیانیه آمده است که زیردریایی های توچکا که توسط نیروهای اوکراینی نیز پرتاب شده بودند، سرنگون شدند. به گفته این وزارتخانه، در مجموع 21 هواپیمای بدون سرنشین در جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک روسیه، در استان های زاپوروژیه و خرسون و بر فراز دریای سیاه رهگیری شدند.

در این بیانیه امده است که در ۲۴ ساعت گذشته، پدافند هوایی روسیه دو موشک کروز Storm Shadow را که توسط بریتانیا تامین شده بود، ۱۴ موشک شلیک شده با استفاده از راکت اندازهای HIMARS از ایالات متحده و اوراگان دوران شوروی و همچنین دو موشک تاکتیکی Tochka-U را که توسط نیروهای مسلح اوکراین پرتاب شده بود، سرنگون کرد. این وزارتخانه گفت که در مجموع ۲۱ هواپیمای بدون سرنشین در جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک روسیه، در مناطق زاپوروژی و خرسون و بر فراز دریای سیاه رهگیری شدند.


مقامات زاپوروژیه از تلاش های فزاینده برای حمله در مقیاس بزرگ توسط ارتش اوکراین خبر می دهند

ولادیمیر روگوف، عضو اصلی اداره منطقه زاپوروژیه به خبرگزاری تاس گفت: صبح روز دوشنبه، واحدهای اوکراینی به فعالیت های خود در مقیاس وسیع تری ادامه دادند. در ادامه آمده است: حملات بیشتر از دیروز به سمت شرق انجام می شود. وضعیت نگران کننده است. 

وزارت دفاع روسیه: ارتش روسیه حمله ارتش اوکراین را دفع کرد

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که صبح روز یکشنبه، ارتش اوکراین یک حمله گسترده را در پنج بخش جبهه به سمت دونتسک جنوبی با هدف شکستن دفاع های ساخته شده توسط نیروهای روسی آغاز کرد.

تیپ های مکانیزه ۲۳ و ۳۱ از ذخایر استراتژیک نیروهای مسلح اوکراین و همچنین واحدهای دیگر مستقر شدند. کوناشنکوف گفت که در مجموع شش گردان مکانیزه و دو گردان تانک از اوکراین درگیر بودند. 

با این حال، حریف قادر به تحقق برنامه های خود نبود. به لطف اقدام ماهرانه و شایسته نیروهای روسیه در شرق، تلفات اوکراینی به بیش از ۲۵۰ سرباز، ۱۶ تانک، سه خودروی جنگی پیاده نظام و ۲۱ خودروی جنگی زرهی بالغ شد. 

به گزارش روزنامه آلمانی برلینر تسایتونگ؛ نظامیان داوطلب لهستانی (Polski Korpus Ochotniczy) در یک پست تلگرامی همراه با تصاویر و ویدئوها، مشارکت خود در درگیری های چند هفته گذشته در منطقه مرزی بلگورود روسیه را تایید کرد. نهادهای رسمی در لهستان این دخالت را تایید نکرده اند. دو گردان داوطلب شبه نظامی روسیه نیز مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند. گروه‌های «سپاه داوطلب روسیه» و «لژیون آزادی روسیه» در حال حاضر در کنار اوکراین می‌جنگند، اما متشکل از روس‌های افراطی راست‌گرا یا نئونازی ها هستند. 

سربازان روسی قبلاً ادعا کرده بودند که شنیده اند که برخی از شبه نظامیان به زبان لهستانی با هم ارتباط برقرار می کنند. 

«همه همین سوال را از ما میپرسند: آیا ما در عملیات در قلمرو منطقه بلگورود شرکت کردیم؟ پاسخ روشن است: البته!» در این پست که صبح یکشنبه منتشر شد و بعداً حذف شد، آمده است. “سپاه داوطلبان لهستانی همراه با سپاه داوطلب روسیه در کار رزمی شرکت کردند. ما نه تنها با پیوندهای برادری در اسلحه، بلکه با دوستی شخصی و رفاقت به هم مرتبط هستیم.»

بر اساس ادعای نئونازی های روسی در تلگرام، نظامیان لهستانی اسکورت زندانیان، حمل و نقل نظامی و پزشکی را تضمین می کند، اما “فقط در مرزهای دولتی اوکراین”. 

این که این گروه تاکنون در کدام ماموریت ها جنگیده است، مشخص نیست. در پست تلگرامی سپاه داوطلب لهستان آمده است: «اطلاعات مربوط به مشارکت ما در عملیات به دلایل امنیتی عمدا با تاخیر طولانی منتشر میشود. 

در ویدئویی که در آن مردانی با لباس نظامی یک نفربر زرهی را در سالنی چک می‌کنند، این سوال به زبان لهستانی شنیده می‌شود: «آیا چیز جالبی در داخل پیدا کردید؟ببینید آیا سلاحی وجود دارد. 

در ویدئوی دومی که در همان جا ضبط شده است، جنگجویان به زبان لهستانی و روسی صحبت می کنند و ظاهرا چند ثانیه بعد مورد حمله اتش ارتش روسیه قرار گرفتند.

به گفته پورتال لهستانی Onet، نیروهای رزمی لهستان چندان  تابع وزارت دفاع اوکراین نیستند. 

به گفته مقامات محلی، حداقل دو نفر در حملات هوایی مجدد در بلگورود کشته شدند. ویاچسلاو گلادکوف فرماندار بلگورود در سرویس آنلاین تلگرام گفت: منطقه شبکینو از صبح روز شنبه زیر آتش اوکراین قرار گرفته است. ارتش روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که تلاش “تهاجم” واحدهای اوکراینی را از طریق زمین به بلگورود با استفاده از توپخانه و جت های جنگنده دفع کرده است. (خبرگزاری فرانسه)