ماکرون: تقصیر با کوزوو است، انتخابات تکرار شود!

ماکرون: تقصیر با کوزوو است، انتخابات تکرار شود!

ترجمه مجله هفته

با توجه به تشدید تنش اخیر، پاریس و برلین خواستار برگزاری انتخابات محلی جدید در چهار ناحیه شمالی کوزوو هستند منطقه ای که تنها توسط بخشی از کشور‌های غربی در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است. ویوسا عثمانی، رئیس جمهور این جمهوری خودخوانده نیز اجازه برگزاری انتخابات جدید را داد.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از کوزوو خواستند تا انتخابات جدیدی را در شمال این کشور برای کاهش تنش ها با صربستان برگزار کند. از سران کشورها و دولت های صربستان و کوزوو برای برگزاری مذاکرات در تاریخ یک ژوئن در پایان نشست ۴۶ سران کشورهای اروپایی در مولداوی دعوت صورت گرفت.
در عین حال، شولتس از هر دو طرف خواست تا مسئولیت پذیر باشند. در این بیانیه آمده است که همه دست اندرکاران باید شجاعت نشان دهند و مسئولیت خود را به عنوان رهبران سیاسی متعهد به عهده بگیرند. ماکرون نیز به نوبه خود از «عدم پایبندی» دولت کوزوو به توافقی که همین چند هفته پیش منعقد شد صحبت کرد. رئیس جمهور با انتقاد از دولت کوزوو گفت:
«بسیار واضح است که مقامات کوزوو مسئولیت وضعیت کنونی هستند. ما از دو طرف خواسته‌ایم که هر چه سریع‌تر انتخابات جدیدی را در این چهار شهر برگزار کنند، با تعهد کوزوو مبنی بر اینکه طرف صرب بتواند آزادانه در این انتخابات شرکت کند.»
اقلیت صرب کوزوو که عمدتا در شمال کوزوو زندگی می کنند، در ماه آوریل انتخابات محلی در مناطق شمالی کشور را تحریم کردند و بدین ترتیب آلبانیایی ها به خود اجازه دادند کنترل شوراهای محلی را با وجود عدم مشارکت دموکراتیک با کمتر از ۳.۵ درصد به دست بگیرند.
به گفته رئیس جمهور فرانسه، عثمانی و ووچیچ اکنون برای بررسی طرح ارائه شده توسط فرانسه و آلمان برای کاهش تنش های تشدید شده در کوزوو به توافق رسیده اند. بر اساس این طرح، کوزوو متعهد به برگزاری انتخابات جدید در مناطق مورد مناقشه و صربستان متعهد به مشارکت صرب‌ها در این انتخابات خواهد شد.
وجوسا عثمانی، رئیس جمهور کوزوو، اطمینان می دهد که او به رهبران اروپایی گفته است که این امر تحت قانون کوزوو کاملا امکان پذیر است اگر رهبری صربستان در بلگراد از صرب ها بخواهد انتخابات شرکت کنند.
وضعیت در جوامع صرب در شمال کوزوو و Metohija در ماه مه وخیم شد، زمانی که واحدهای ویژه پلیس کوزوو ساختمان های اداری را در شهرداری های Zvečan، Zubin Potok و Leposavić اشغال کردند. در ۲۹ مه، نیروهای KFOR ناتو برای کوزوو ساختمانهای اداری را محاصره کردند که منجر به اعتراضات و درگیریهای بیشتر شد.
الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان اعلام کرد که ۵۲ صرب باید برای مداوا به بیمارستان منتقل می‌شدند که سه تن از آنها جراحات جدی دارند. ناتو نیز مدعی زخمی شدن ۴۰ نفر از اعضای ایتالیایی و مجارستانی KFOR شد.
توافقنامه بروکسل در مورد عادی سازی روابط بین دو طرف در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳ منعقد شد. بر اساس این سند، به اصطلاح جامعه شهرداری های صربستان، یک نهاد خودگردان از صرب هایی است که در جمهوری کوزوو که به رسمیت شناخته نشده است، زندگی می کنند، باید مدت ها پیش در کوزوو تاسیس می شد.
رئیس جمهور صربستان بارها اعلام کرده است که بلگراد مدتهاست که به تعهدات خود در این توافق عمل کرده است، در حالی که سیاستمداران مسئول در کوزوو تنها شروع به تهیه اساسنامه این نهاد کرده اند، اما پس از آن روند بعدی را به حالت تعلیق درآورده اند.