بریکس بر سر پذیرفت ایران و عربستان گفتگو میکند.

بریکس بر سر پذیرفت ایران و عربستان گفتگو میکند.
ترجمه مجله هفته
لاوروف با مقامات بریکس دیدار کرد: گروهی در مورد عربستان سعودی و پذیرش ایران بحث می کنند.

وزرای خارجه کشورهای عضو فعلی بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی دیدار کردند. کشورهای عضو اعلام کرده اند که این گروه گسترش خواهد یافت.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با معاون وزیر امور خارجه چین و دیگر دیپلمات های ارشد بریکس برای مذاکرات، از جمله گسترش احتمالی این گروه به کشورهای بزرگ تولید کننده نفت عربستان سعودی، ایران و امارات متحده عربی دیدار کرد. گروه بریکس در حال حاضر شامل برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی است. این گروه در تلاش است تا نفوذ بین المللی خود را تقویت کند.
لاوروف قبل از مذاکرات در یک هتل ساحلی مجلل در آفریقای جنوبی، برداشت کشورهای بریکس در مورد نظم جهانی چند قطبی«عادلانه‌تر» توصیف کرد.
نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی که میزبان این مذاکرات بود، تایید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به نشست بزرگ بریکس در آفریقای جنوبی که برای ماه اوت برنامه ریزی شده است، علی رغم حکم بازداشت سیاسی صادر شده توسط دادگاه جنایی بین المللی علیه او دعوت شده است.
نشست وزرای امور خارجه روسیه، برزیل، هند و آفریقای جنوبی و همچنین معاون وزیر امور خارجه چین، ما ژاوکسو، روز پنجشنبه در کیپ تاون، آمادگی نشست بریکس در ژوهانسبورگ در ماه اوت است و کمتر از دو هفته پس از نشست جی ۷ در ژاپن برگزار شد.

لاوروف گفت: «در زمینه اقدامات غرب، کشورهای ما… باید فعالانه به دنبال پاسخ‌های جهانی و مشترک برای چالش‌های زمان ما باشند». آنیل سوکلال، سفیر آفریقای جنوبی در کشورهای بریکس، کمک نظامی غرب به اوکراین را عاملی برای «شعله‌ور کردن درگیری» توصیف کرد.
با مشارکت روسیه و چین، بریکس به طور فزاینده ای به عنوان نقطه مقابل ضد جی ۷ و غرب دیده می شود و گسترش بلوک می تواند نفوذ سیاسی و اقتصادی روسیه و چین را تقویت کند. به گفته برخی تحلیلگران، بلوکی که شامل چین، روسیه و سه کشور بزرگ تولید کننده نفت جهان است، می تواند به عنوان یک چالش مستقیم برای ایالات متحده و غرب تلقی شود.
لاوروف روز پنجشنبه در حاشیه نشست کیپ تاون با شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد. وزرای خارجه حداقل پانزده کشور، از جمله برخی متقاضیان عضویت جدید، برای دور دوم مذاکرات در روز جمعه دعوت شده اند.