حبس  بخاطر مبارزه با  فاشیسم

Foto: AdoraPress/M. Golejewski

حبس بخاطر مبارزه با فاشیسم

دادگاه «آنتیفای شرق»: لینا ای. به بیش از پنج سال زندان محکوم شد. لایپزیگ آزادی تجمع را محدود می کند

نوشته هنینگ فون استولتزنبرگ
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


دادگاه عالی منطقه ای ساکسون در درسدن روز چهارشنبه در محاکمه علیه لینا ای. این فعال سیاسی ۲۸ ساله را به دلیل عضویت در یک «سازمان جنایی» بر اساس ماده ۱۲۹ قانون مجازات کیفری به پنج سال و سه ماه حبس محکوم کرد. دیگر متهمان این پرونده هریک به حبس های بین دو سال تا پنج ماه و سه سال و سه ماه محکوم شدند.
بنابراین دادگاه با این حکم زیر سقف خواسته‌های دادستانی ماند که خواهان مجازات لیندا به هشت سال زندان شده بود.
روند محاکمه موسوم به «آنتیفا شرق» Antifa-Ost تقریباً ۱۰۰ روز طول کشید. دادستان فدرال فعال ضد فاشیست لیندا را متهم به حمله به اعضای گروه های نئونازی بسیار خشن در لایپزیگ، وورزن و آیزناخ بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ می کند.

لینا ای. که دانشجو است از همان ابتدا به عنوان “سرکرده” این فعالیت ها برچسب خورد. او تنها متهمی است که از نوامبر ۲۰۲۰ در بازداشت به سر می برد.
وکلای مدافع متهمان از این محاکمه به عنوان یک “محاکمه سیاسی” انتقاد کرده و خواستار تبرئه دانشجوی چپ گرا و ضد فاشیست شده بودند.
وکلای لیندا بارها دفتر دادستان عمومی فدرال را به جانبداری متهم کرد، با توجه به این نوع بررسی جانبدارانه از سوی دادستانی، متهم عملا در جایگاه مشابه تروریست ها قرار داده شده است.
«حکم دادگاه پوچ است، اما متأسفانه غیرمنتظره نیست. از همان ابتدا، دستگاه قضایی قصد داشت از این محاکمه برای اجرای ساده تبصره ۱۲۹ یک مورد برای نقره داغ کردن ایجاد کند.»
مارتا زیونک، سخنگوی “اتحاد همبستگی آنتیفا شرق” (SAO)اندکی پس از صدور حکم به یونگه ولت توضیح داد: «این یک واقعیت است که تا آخر محاکمه دادگاه فقط از شهادت های غیر مستقیم استفاده کرد و حتی اظهارات نئونازی ها و شاهد های کلیدی یوهانس دومهوور را به عنوان یک شهادت صریح و معتبر تلقی کرده و آنها را به رسمیت شناخت، این در حالی است که این شهادت ها تماماً دچار تناقضاتی گسترده بودند و این تناقضات از طرف دادگاه نادیده گرفته شد، این امری بسیار غیر قابل تصور و دیوانگی محض است.»
جای تعجب نیست که حکم دهندگان و قاضی ها بخش هایی از قضاوت خود را با حدس و گمان توجیه میکند. روند رسیدگی نشان می دهد که چقدر مهم است که به طور فعال با سرکوب مقابله شود، در نهایت، همبستگی در دادگاه و قبل از آن ناگسستنی است.
آنیا سامرفلد، سخنگوی Red Aid گفت: «اگر این دادرسی به وضوح انگیزه سیاسی نداشت و با اراده بی قید و شرط برای محکومیت مشخص نمی شد، حکم دیگری جز تبرئه برای چهار متهم وجود نداشت. با این قضاوت، همه ضدفاشیست ها مجرم شناخته خواهند شد، این نشان دهنده تشدید محاکمات سیاسی است. »
از این رو، سازمان همبستگی از همه مردم و ابتکاراتی که به طرق مختلف در برابر چرخش به راست در جامعه و تشویق و ترویج ترور نازی ها در خیابان ها مقاومت میکنند، می خواهد که به کل روند محاکمه و احکام سیاسی اعتراض کنند.
تظاهرات در حدود ۲۵ شهر برای عصر چهارشنبه اعلام شد.
پس از هشدار آرمین شوستر، وزیر کشور ساکسون (حزب دموکرات مسیحی آلمان) در مورد «شورش»، شهرداری لایپزیگ شامگاه سه‌شنبه فرمانی کلی برای محدود کردن حق اساسی آزادی تجمع در ارتباط با به اصطلاح آنتیفا «دادگاه شرق/روز X» برای تعطیلات آخر هفته صادر کرد.
همچنین احتمال دارد تظاهرات سراسری معروف به روز ایکس که برای روز شنبه آخر هفته در نظر گرفته شده است از طرف شهرداری ها ممنوع اعلام شود. به همین علت روز چهارشنبه در سایت های اینترنتی اطلاعیه ها و فراخوان هایی برای اعتراض سراسری، علیه ممنوعیت تظاهرات در “روز X” نیز برنامه ریزی است.