اوکراین دیگر نیروی دریایی ندارد! آخرین ناوهم نابود شد!

اوکراین دیگر نیروی دریایی ندارد! آخرین ناوهم نابود شد!

تایید رسمی: روسیه آخرین کشتی جنگی اوکراین را منهدم کرد.

ترجمه مجله هفته‌

به گزارش رسانه های آلمانی، به گفته وزارت دفاع روسیه، آخرین کشتی جنگی مهم اوکراین، یوری اولفیرنکو، در حمله هوایی روسیه با دقت بالا به بندر اودسا منهدم شد. مسکو در گزارش اخیر خود میزان دقیق انهدام سایر تجهیزات جنگی دشمن را نیز منتشر کرده است.
وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که ارتش روسیه آخرین کشتی جنگی اوکراین “یوری اولفیرنکو” را با یک حمله هوایی با دقت بالا منهدم کرده است.
در ۲۹ می، آخرین کشتی جنگی نیروی دریایی اوکراین یوری اولفیرنکو در نتیجه اصابت سلاح دقیق نیروهای هوافضای روسیه به یک کشتی جنگی لنگر انداخته در بندر اودسا منهدم شد.
روز قبل، خبرنگار جنگ آندری رودنکو، به نقل از منابع اوکراینی، گزارش داده بود که کشتی یوری اولفیرنکو (به اوکراینی: Юрій Олефіренко) پس از یک سری حملات هوایی شبانه به تأسیسات نظامی در بندر اودسا غرق شده است. به گفته رودنکو، آتش سوزی در عرشه کشتی رخ داد که گفته می شود متعاقباً باعث انفجار مهمات در انبار شده است. به گفته این روزنامه نگار، تلفات قابل توجهی نیز در بین خدمه گزارش شده است.
مقامات اوکراینی هنوز به طور رسمی غرق شدن این کشتی را تایید نکرده اند. اولگ چالیک، سخنگوی نیروی دریایی اوکراین به رویترز گفت که به ادعاهای روسیه پاسخ نخواهد داد. همچنین، نیروی دریایی اوکراین جزئیاتی در مورد تلفات این حادثه ارائه نکرد.
یوری اولفیرنکو، یک ناو متوسط از پروژه ۷۷۳ از اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی (نام ناتو کلاس Polnocny) بود که در سال ۱۹۷۱ در لهستان برای نیروی دریایی شوروی ساخته شد. در سال ۱۹۹۴ به اوکراین منتقل شد و به کیروفگراد تغییر نام داد و در کریمه مستقر شد. زمانی که کریمه در سال ۲۰۱۴ به اتحاد مجدد با روسیه رای داد، این کشتی به طور موقت تحت کنترل ناوگان روسیه قرار گرفت و در ۱۴ آوریل به آب انداخته شد. در ۱ آوریل ۲۰۱۴ توسط نیروی دریایی روسیه به اوکراین بازگردانده شد و به اودسا منتقل شد، جایی که نام جدید خود، یوری اولفیرنکو، را در سال ۲۰۱۶ دریافت کرد.
بر اساس گزارش روزانه وزارت دفاع روسیه، اوکراین همچنین ۲۰۰ امروز سرباز را در منطقه دونتسک از دست داده است، همچنین سه خودروی زرهی و ۱۲ خودروی ترابری، یک واحد توپخانه و دو موشک انداز چند موشکی را از دست داده است.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، سامانه‌های پدافند هوایی روسیه ۱۲ موشک شلیک شده توسط سامانه موشکی توپخانه آمریکایی (HIMARS) و یک موشک کروز مدرن «طوفان سایه» را که توسط بریتانیا تهیه شده بود، رهگیری کردند.