ارتش آزادیبخش جمهوری خلق چین  قادر خواهد بود مسئله تایوان را حل کند.

پاسخ چین به تحویل موشک های آمریکایی به تایوان 

پس از ارسال موشک های آمریکایی به تایوان: ناو هواپیمابر ارتش آزادیبخش خلق  نیروی دریایی چین شاندونگ از تنگه تایوان عبور کرد. 

گلوبال تایمز

مجله هفته

بنا بر گزارش ها، یک ناوگان نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) به رهبری ناو هواپیمابر شاندونگ، روز شنبه با پشتیبانی فشرده هواپیماهای جنگی و کشتی های جنگی ارتش آزادیبخش خلق چین از تنگه تایوان عبور کرد این نمایش قدرت پس از آن صورت گرفت که آمریکا موشک هایی را در اختیار ارتش تایوان گذاشت. 

کارشناسان  چینی می گویند تنگه تایوان کوتاه ترین مسیر برای ناو هواپیمابر مستقر در جنوب برای سفر به شمال برای مأموریت های آموزشی یا تعمیر و نگهداری است. کارشناسان خاطرنشان کردند که  این روند هشداری به نیروهای “استقلال طلب تایوان” است. 

مقامات دفاعی در جزیره تایوان در بیانیه‌ای مطبوعاتی تأیید کردند که نیروهای مسلح در جزیره تایوان یک ناوگان متشکل از سه کشتی نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین ، از جمله ناو هواپیمابر شاندونگ، را هنگامی که ظهر شنبه در امتداد سمت غربی تنگه تایوان به سمت شمال حرکت می‌کردند شناسایی کردند.  

مقامات دفاعی جزیره در یک بیانیه مطبوعاتی جداگانه در اوایل روز شنبه اعلام کردند که حدود ۳۳ هواپیمای ارتش آزادیبخش خلق چین  و ۱۰ شناور طی روز گذشته از چندین جهت در اطراف جزیره شناسایی شده اند. 

ناظران گفتند که در حالی که ارتش آزادیبخش خلق چین  روزانه تمرینات و گشت‌زنی در اطراف جزیره تایوان دارد، اما ارقام منتشر شده در روز شنبه بالاتر از میانگین معمول است و می‌تواند پوششی برای یا برگزاری یک تمرین مشترک با شاندونگ باشد. 

ارتش آزادیبخش خلق چین  هنوز در مورد عملیات ترانزیتی تنگه تایوان شاندونگ را تا زمان انتشار این مقاله خبری را مخابره نکرده 

 و همچنین هیچ ماموریتی را علنی نکرده است. به همین دلیل ناظران حدس زدند که ممکن است این یک ماموریت آموزشی معمولی باشد یا  برنامه ریزی برای تمرین تعمیرات ناوها باشد. 

اولین ناو هواپیمابر چین، لیائونینگ، هنوز در حال انجام تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده در کارخانه کشتی سازی دالیان در استان لیائونینگ شمال شرق چین از اواخر فوریه است، که انتظار نمی رود به این زودی پایان یابد زیرا بسیاری از سیستم ها و اجزای اصلی کشتی بر اساس یک گزارش خبری در ۱۹ می تعمیر و جایگزین میشوند. 

کارشناسان حدس می‌زنند که ممکن است ناو شاندونگ بتواند به آموزش واحدهای هوانوردی مسئول محدوده شمالی در دریای بوهای و دریای زرد کمک کند تا عدم آمادگی ناو لیائونینگ را جبران کند. 

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، روز شنبه به گلوبال تایمز گفت که هر دو کشتی لیائونینگ و شاندونگ وظیفه آموزش خلبانان هواپیماهای ناو هواپیمابر را نیز بر عهده دارند. 

در اوایل آوریل، به عنوان بخشی از اقدام متقابل علیه دیدار تحریک‌آمیز تسای اینگ ون، رهبر منطقه‌ای تایوان با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا،  شاندونگ در گشت‌های هشدار رزمی و تمرینات «شمشیر مشترک» شرکت کرد. «شاندونگ» در طول رزمایش یک ماهه خود از دریای چین جنوبی به سواحل شرقی جزیره تایوان و سپس به آب‌های گوام سفر کرد و قبل از بازگشت میزبان پروازهای هواپیماهای ناو هواپیمابر بود و با نیروهای دیگر از جمله نیروی موشکی ارتش آزادیبخش جمهوری خلق چین همکاری کرد. 

عبور تنگه شاندونگ از تنگه تایوان اندکی پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات دفاعی جزیره تایوان تأیید کردند که اولین محموله موشک‌های FIM-92 استینگر ایالات متحده وارد جزیره شده است در حالی که طبق گزارش‌ها، واشنگتن همچنین در حال کمک به جزیره تا به سیستم های سایبری و امنیتی Link-22 ناتو دسترسی پیدا کند. 

سانگ گفت که انتظار می رود در صورت وقوع درگیری نظامی در تنگه تایوان، شاندونگ نقش حیاتی ایفا کند، بنابراین باید قابلیت های رزمی خود را در همه مناطق، از جمله در تنگه تایوان و در آب های سمت شرق جزیره افزایش دهد. 

سونگ گفت، مهم نیست که ایالات متحده چگونه از نیروهای “استقلال طلب تایوان” که مخالف اتحاد مجدد با چین هستند، حمایت می کند، ارتش آزادیبخش جمهوری خلق چین  قادر خواهد بود مسئله تایوان را حل کند.