ناتو و شعله های نفرت و جنگ در کوزوو.وضعیت انفجاری: چگونه ناتو از کوزوو برای جنگ افروزی استفاده میکند.
ترجمه مجله هفته

سه روز است که درگیری بین مقامات محلی و صرب‌ها در شمال کوزوو آغاز شده. شامگاه ۲۹ ماه مه بیش از ۹۰ نفر در این درگیری خیابانی مجروح شدند. سوال اینجاست که آیا بلگراد می تواند به هموطنان صرب خود در کوزوو کمک کند؟
سه روز است که در شمال کوزوو بین مقامات محلی و ساکنین صرب منطقه شمالی کوزوو که برخلاف میل اروپا و ایالات متحده آمریکا بخش قانونی از صربستان است درگیری به وجود آمده.
شامگاه شامگاه ۲۹ ماه مه بیش از ۹۰ نفر در این درگیری های خیابانی مجروح شدند.

انتخاباتی که انتخابات نیست

این بار شورش ها با انتخابات جوامع شمال میتروویچا، زوچان، زوبین پوتوک و لپوساویچ آغاز شد که توسط صرب های ساکن آنجا بایکوت و یا بی محلی شد.
نتیجه این شد که کوزوها با کمی بیش از ۳ درصد به عنوان برنده انتخابات اعلام شدند. با این حال، اعضای «منتخب» شورا هنگام ورود به محل کار جدید خود با اعتراضات گسترده مردم محلی مواجه شدند. تنها با کمک نیروهای امنیتی امکان ورود به ساختمان ها فراهم آمد.
بلگراد رسماً اعلام کرد که صرب‌ها از این طریق می‌خواهند پریشتینا را به گفت‌وگو دعوت کنند و از میانجی‌های غربی برای حل مناقشه کمک بخواهند. با این حال، ایالات متحده و اتحادیه اروپا انتخابات برگزار شده را کاملاً مشروع می دانند و به خواسته های صربها اهمیتی ندادند.
پلیس – همراه با نیروهای حافظ صلح KFOR غربی در منطقه – سعی کرد با گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و تسلیحات شوکری معترضان را از خیابانها بیرون کند.
در برابر عملیات سرکوب گرانه پلیس، تظاهرکنندگان دست به پرتاب بطری و سنگ به طرف نیروهای امنیتی کردند و آنها را به عقب راندند.حدود ۵۰ غیرنظامی و بیش از ۴۰ نیروی امنیتی زخمی شدند.

بازگشت به آینده

الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان در خطاب به صرب‌ها گفت که مقامات کوزوو چندین ماه است که در تلاش هستند تا درگیری خونین بین بلگراد و ناتو را تحریک کنند.
نیروهای حافظ صلح KFOR از مردم غیرنظامی محافظت نمی کنند، بلکه از شهرداران “دست‌نشانده” که با مشارکت ضعیف انتخاب شده اند محافظت می کنند. ووچیچ تاکید کرد که صربستان اجازه آزار و اذیت، قتل عام و کشتار در کوزوو را نخواهد داد.
او در ۳۰ می با نمایندگان ایالات متحده، بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا دیدار خواهد کرد تا درباره آنچه در کوزوو اتفاق می افتد توضیح دهد.
برای حفظ صلح، سیاستمداران غربی باید به رهبران پریشتینا اطمینان دهند. رئیس جمهور شب آینده را با ارتش خود در مرز کوزوو سپری خواهد کرد. تاکنون تنها روسیه با بلگراد ابراز همدردی کرده است. «انفجار بزرگی در میانه اروپا در حال وقوع است: جایی که ناتو در سال ۱۹۹۹ تجاوزات خود را علیه یوگسلاوی انجام داد و تمام اصول قابل تصور قانون نهایی هلسینکی و اسناد سازمان امنیت و همکاری اروپا را نقض کرد.»
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: «وضعیت نگران کننده است، اما غرب مسیری را برگزیده که هدفش به زانو درآوردن تمام کشورهایی است که به خود جرات میدهند روی عقیده خود پافشاری کنند.»

موضع غرب

یک سخنگوی KFOR گفت که نیروهای حافظ صلح بدون آنکه دست به تحریک کسی بزنند مورد حمله قرار گرفته‌اند. ناتو اما یک‌طرفه تنها اقدامات تظاهرکنندگان را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کرد و خواستار پایان فوری خشونت شد.
رئیس جمهور ویوسا عثمانی از “جمهوری کوزوو” که در سطح بین المللی فقط از سوی معدودی از کشورها به رسمیت شناخته شده است، رئیس جمهور صربستان ووچیچ را به سازماندهی شورش ها و حملات به پلیس، گروه KFOR و روزنامه نگاران متهم کرد.
وی در عین حال، ساختارهای صرب‌ها را در شمال منطقه را غیرقانونی توصیف کرد، زیرا آنها به “باندهای جنایتکار” تبدیل شده بودند.
وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد آنکارا تحولات کوزوو را با نگرانی دنبال می کند و از همه طرف های درگیر می خواهد که تنش ها را کاهش دهند.
با این حال، ترکیه همچنین از “نقش سازنده” سپاه صلح بان تمجید کرد.

راه فراری نیست

کارشناس دنیس دنیسوف از دانشگاه مالی مسکو معتقد است که در شرایط فعلی، بلگراد فرصت کمی برای کمک به صرب های کوزوو دارد. «اگر از ارتش استفاده کنید، غرب این حمله را به‌عنوان حمله به صلحبانان KFOR، یعنی به ناتو خواهد دید. این بعیدترین سناریو است.
ووچیچ ممکن است درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل را بدهد. او به ریانووستی گفت: این یک حرکت نمادین قوی خواهد بود، اما وضعیت را تغییر نمی دهد.»
به گفته دنیسوف، کشورهای غربی با به رسمیت شناختن انتخابات در شمال کوزوو موضع خود را به صراحت اعلام کرده و آن را تغییر نخواهند داد.
حتی اگر بلگراد تحریم‌های اقتصادی را علیه کوزوو اعمال کند، پریشتینا متحدان کافی برای خنثی کردن اثرات آنها دارد. یک “نقطه عطف” حداکثری می تواند مداخله قدرت هایی مانند روسیه، چین، هند یا برزیل باشد.
در بهترین سناریو برای صرب‌ها، شهرداران کوزوو که آنها را به رسمیت شناختند، به طور قانونی پست‌های خود را حفظ می‌کنند اما به پریشتینا باز می‌گردند. کوزوو شمالی عملاً صربستان خودگردان باقی خواهد ماند.
همچنین ممکن است در اعتراضات آتی، نیروهای KFOR تظاهرکنندگان را متفرق کرده و مردم محلی را مجبور به اطاعت از رهبری “منتخب” کنند.
ترجمه روسی از ریا نووستی