آفریقای جنوبی مصونیت پوتین را تضمین می کند.

آفریقای جنوبی مصونیت پوتین را تضمین می کند.

ترجمه مجله هفته

آفریقای جنوبی مصونیت شرکت کنندگان را در طول مدت اجلاس بریکس تضمین می کند. بنابراین رئیس جمهور روسیه می تواند شخصا در این نشست شرکت کند. قبلا دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت پوتین را صادر کرده بود. دولت روسیه در کنار کشورهای دیگر از جمله آمریکا این دادگاه را به رسمیت نمی شناسد.

نشست سران کشورهای بریکس امسال در آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد. پس از آن که دادگاه کیفری بین المللی لاهه اخیراً حکم بازداشت رئیس جمهور روسیه را صادر کرد، مشارکت وی در این نشست با تردید جدی مواجه شد. بر خلاف روسیه، آفریقای جنوبی اساسنامه رم را امضا کرد و بنابراین این دادگاه را به رسمیت شناخت و بنا بر این قرار داد خود را موظف به اجرای احکام آن کرده است.

اکنون آفریقای جنوبی به عنوان کشور میزبان بریکس، مصونیت قضایی را برای شرکت کنندگان در این نشست برای دوره برگزاری این جلسه را تضمین کرده است. وزارت امور خارجه جمهوری آفریقای جنوبی گفت که این استاندار روابط دیپلماتیک است. شما نمی توانید رئیس یک کشور را به کشورتان دعوت کنید و بعد دستگیرش کنید. این استانداردی است که ما برای همه کنفرانس‌ها و اجلاس‌های بین‌المللی که در آفریقای جنوبی برگزار می‌شود اعمال می‌کنیم. این مصونیت برای کنفرانس است و مستقل از افراد خاص است. «این بدان معناست که شرکت کنندگان در کنفرانس در طول مدت کنفرانس از تعقیب کیفری توسط کشور میزبان محافظت خواهند شد.»
آفریقای جنوبی به شرکت کنندگان بریکس اطمینان می دهد که در این دوره به تعهدات خود بر اساس اساسنامه رم عمل نخواهد کرد.
در عین حال، این وزارتخانه خاطرنشان کرد این به این معنی نیست که که حکم قاضی از لاهه اساساً لغو می شود اما در طول برگزاری کنفرانس بی اثر میشود.
دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ماریا لووا-بلووا، کمیسر حقوق کودک را صادر کرده بود.
آنها متهم به جرم موهوم اخراج غیرقانونی کودکان از اوکراین هستند.
روسیه این اتهامات را رد می کند و اعلام کرد بچه ها را از یک منطقه جنگی تخلیه کرده بودند و آنها می توانستند هر زمان که بخواهند به آنجا برگردند.
در همین حال، روسیه متقابلا کریم خان، وکیل بریتانیایی، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را در فهرست تحت تعقیب قرار داده است. او اکنون توسط روسیه متهم به آزار و اذیت مردم بیگناه و حمله به نمایندگان یک کشور خارجی است.