چه بلایی بر سر رئیس ستاد ارتش اوکراین آمده؟

آسیا تایمز
ترجمه مجله هفته
رئیس ستاد ارتش برای مدتی مفقود شده بود. “شواهد” عکاسی از ظهور او شک و تردیدهایی را برمی انگیزد

ژنرال والری زالوژنی که در ژوئیه ۲۰۲۱ به عنوان رئیس نیروهای مسلح اوکراین منصوب شد، همچنین به عضویت شورای امنیت ملی اوکراین درآمد. زالوژنی چند هفته پیش به طرز مرموزی ناپدید شد. اکنون ظاهراً او دوباره سر و کله‌اش پیدا شده است.

شایعات زیادی در مورد زالوژنی وجود داشت. اولین مورد این بود که او به همراه تعدادی دیگر از افسران ارشد اوکراینی در جلسه ای در یک پست فرماندهی در جایی در شرق اوکراین کشته شد. این شایعه به زودی با شایعه دیگری همراه شد – در واقع او در همان مرکز فرماندهی بر اثر اصابت موشک اسکندر روسی به شدت مجروح شد. برخی شایعات مبسوط به دنبال آن مبنی بر اینکه زالوژنی از انفجار جان سالم به در برده است، اما نیاز به چندین عمل جراحی دارد و اگر هم بهبود یابد، دیگر هرگز بدرد فرماندهی ارتش اوکراین نخواهد خورد.
اوکراین در حال برنامه ریزی یک حمله بزرگ است که «به زودی» آغاز خواهد شد. معاون وزیر امور خارجه آمریکا ویکتوریا نولند می گوید که ایالات متحده با اوکراین در طرح ها و عملیات برای حمله آینده همکاری کرده است. این فشار بیشتری بر زلنسکی برای اجرای آن وارد می کند.

او مردد بوده است – حتی با وجود اینکه ۱۲ تیپ سازماندهی شده است، ۹ تیپ از آنها مجهز به سلاح های آمریکایی و اروپایی از جمله تانک های لئوپارد هستند.

بسیاری از تحلیلگران فکر می کنند که تعداد روس ها به طور قابل توجهی از نیروهای اوکراینی بیشتر است و تجهیزات خوب و مزایای زیادی دارند. خوش‌بینانه‌ترین ارزیابی این است که اوکراینی‌ها ممکن است دستاوردهای اندکی داشته باشند، اما با هزینه‌ای سنگین.
این ارزیابی ها به توضیح اینکه چرا زلنسکی عصبی است کمک می کند.
شایعات دیگری نیز حاکی از درگیری مداوم در اوکراین بین رهبران نظامی و غیرنظامی است. گفته می شود که این اختلافات از تلفات سنگین اخیراً توسط ارتش اوکراین، نابودی تقریباً کامل نیروی هوایی اوکراین و تخریب پدافند هوایی اوکراین ناشی شده است.
اگر حمله ای آغاز شود، اوکراین برای هرگونه پیشروی باید عمدتاً بدون پوشش هوایی پیش برود و با یک میدان نبرد به شدت مسدود شده الکترونیکی روبرو خواهد شد که در آن سلاح های هوشمند غربی ممکن است آنطور که تبلیغ می شود کار نکنند.
شاید تفرقه انگیز‌ترین شایعه آن اتفاقی باشد که در باخموت افتاد. علیرغم همه تبلیغات خودخواهانه، باخموت یک شکست بزرگ برای اوکراین بود که با وجود اینکه این کشور سربازان زیادی را وارد نبرد کرد، تلفات زیادی متحمل شد.

ارتش اوکراین مخالف تلاش برای نگه داشتن باخموت بود، جایی که هر دو طرف آن را «چرخ گوشت» می‌نامیدند. زلنسکی حامی اصلی نبرد باخموت بود (او حتی از چاسیو یار، شهر کوچکی نزدیک باخموت که به عنوان محل استقرار و تدارکات مورد استفاده قرار میگرفت) و چرخش نیروها به داخل و خارج بازدید کرد. گزارش ها از شهر حاکی از آن است که اوکراین شش یا هفت بار سربازان خود را جابجا کرده و واحدهای اعزامی به آنجا تلفات سنگینی را متحمل شدند.
بسیاری از سربازان اوکراینی در باخموت بازوبندهای سبز رنگ بسته بودند (بعضی از آنها کلاه خود را سبز می کردند) که نشان می میداد آنها تازه استخدام شده بودند. بسیاری از آنها آموزش ضعیفی دیده بودند. تیپ ۱۲ گانه ای که در حمله آتی مورد استفاده قرار می گیرد از تعداد زیادی بچه با بازوبند سبز تشکیل شده که طبعا این راه و روش خوبی برای شروع یک عملیات بزرگ نظامی نیست. اوکراین نیروی انسانی آموزش دیده کم دارد.
این ما را به زالوژنی می رساند. او به عنوان یک فرمانده درجه یک، مورد تحسین سربازانش و بسیار باهوش و توانا در نظر گرفته می شود. اما او کجاست؟
کانال نظامی The Military Summary Channel (که در یوتیوب یافت می شود) به طور کلی یک منبع قابل اعتماد و عینی برای اخبار جنگ است. کانال نظامی ویدیوی جدید زالوژنی را مورد بررسی و تبیین قرارداد و یک اشکال مهم پیدا کرد و اکنون صحت آن را زیر سوال برده است.
کلیپ ویدیویی منتشر شده در اوکراین که تنها چند ثانیه طول می کشد، زالوژنی را نشان می دهد که پشت میز خود نشسته است.
در این ویدئو نشان داده می شود که او برای فیلمبردار دست تکان می دهد و چت می کند اما صدایی به گوش نمی رسد.
خود حرکت تکان دادن دست نیز نسبتاً کار عجیبی است. به سختی می توان یک رهبر نظامی یا غیرنظامی را به یاد آورد که برای فیلمبردار دست تکان می دهد.

همانطور که میبینید، عکس بالا یک اسکرین شات از ویدئو با دو قسمت داخلی است: در سمت راست یک عکس شناخته شده از زالوژنی است.
در سمت چپ یک زوم داخلی عکس گرفته شده از اسکرین شات است.
در عکس معتبر زالوژنی چشمان آبی دارد. در جدیدترین ویدیو او چشمان قهوه ای دارد.
اگر با دقت نگاه کنید، برخی تفاوت‌های صورت، بخصوص بینی، وجود دارد.
آیا ویدیو زالوژنی دستکاری است؟ ما در دوره‌ای از جعلیات عمیق زندگی می‌کنیم که در آن فناوری هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً هر تصویر ویدیویی را تقلید کند.
با توجه به سوالاتی مانند آنچه که توسط کانال خلاصه نظامی پیشنهاد شده است، باید منتظر شواهد قانع کننده در مورد ژنرال بمانیم.
معمای دیگر: پرونده ایوان خرس
همین مشکل در مورد سرنوشت ایوان خرس، کشتی جاسوسی روسیه که توسط سه پهپاد دریایی اوکراینی مملو از مواد منفجره مورد حمله قرار گرفت، به وجود آمد. اوکراینی ها ویدیویی تهیه کرده اند که ادعا می کند ایوان خرس (Ivan Khurs) توسط یکی از پهپادها مورد اصابت قرار گرفته و غرق شده است.
روس‌ها ویدئویی تهیه کرده‌اند که نشان می‌دهد ایوان خرس به بندر سواستوپول بازمی‌گردد، بدون اینکه هیچ گونه نشانه ای مبنی بر خسارت و آسیب دیدگی در آن مشاهده شود.چی درست است؟

نظر من این است که اگر یک کشتی روسی توسط یک پهپاد در دریا غرق می شد، روس ها بلافاصله برای نجات خدمه آن یگان های ویژه نجات و هواپیما به منطقه اعزام می کردند. هیچ نشانه ای از این اقدامات نه دیده و نه گزارش شده است. من همچنین تعجب می کنم که اگر کشتی غرق شده بود، چگونه روس ها توانستند این ویدیوی را منتشر کنند.
اسلحه کشتی یک نسخه دریایی خودکار از ۱۴.۵ میلی متر ولادیمیروف KPVT (مدل SARP) بود که قادر به شلیک گلوله های زره پوش و آتش زا با سرعت ۷۰-۸۰ گلوله در دقیقه بود. این تفنگ در ایوان خرس از راه دور کنترل، تثبیت و به رادار کشتی متصل شد.
برخلاف کشتی روسی مسکوا که توسط اوکراین در ۱۴ آوری ۲۰۲۲ غرق شد، این اتفاق زمانی افتاد که یا خدمه در خواب بودند یا رادار توسط اقدامات متقابل الکترونیکی یک هواپیمای P-8 ایالات متحده مختل و مسدود شده بود، ظاهراً حمله به ایوان خرس توسط دیدبانان‌ها و رادار کشتی مشاهده شد.
بنابراین من فکر می کنم که نسخه اوکراینی داستان ایوان خرس جعلی است. ویدیوی زالوژنی هم همینطور است.

استفان براین یکی از اعضای ارشد مرکز سیاست‌های امنیتی و موسسه یورک‌تاون است. این مقاله در ابتدا در Substack، Weapons and Strategy او منتشر شد. آسیا تایمز با اجازه آن را بازنشر می کند.