روسیه میخواهد روابط با کوبا به دوران شوروی بازگرداند.

روسیه میخواهد به حامی درجه اول کوبا تبدیل شود!

تجارت، گردشگری، سرمایه گذاری: کوبا و روسیه روابط اقتصادی را عمیق تر می کنند
هشت توافقنامه در جلسات تجاری امضا شد. مبادلات اصلاحات اقتصادی نیز آغاز شد.

نوشته مارسل کونزمان
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

کوبا و روسیه یک سری توافقنامه های اقتصادی جدید امضا کردند.
به گزارش پورتال خبری کوبادباته ۵۲ شرکت روسی و ۱۰۶ شرکت کوبایی در یازدهمین نشست تجاری دوجانبه چهارشنبه گذشته شرکت کردند که “هدف آن احیای تجارت و اقتصاد دو کشور است”. در مجموع هشت قرارداد جدید منعقد شد.
مهمترین چیز برای کوبا در حال حاضر احتمالاً توافقنامه غلات است که تحویل منظم غلات بین شرکت سهامی روسی پرودینتورگ و آلیمپورت کوبا را فراهم می کند وبا این سیاست دولت کوبا می تواند واردات غلات خود را برای تامین غذایی مردم خود از تحولات بازار جهانی جدا کند و مستقل از تغییر و تحولات در سطح بین المللی به واردات مستقیم خود از روسیه متکی باشد.
سایر قراردادها مربوط به حوزه های اقتصاد کلان، هوش مصنوعی و ایجاد چندین سرمایه گذاری مشترک است.
یکی از سرمایه گذاری های مشترک، بهره برداری از کارخانه قند “اوروگوئه” در سانتسی اسپیریتوس است که ظرفیت آن به ۱۱۵۰ هزار تن در سال افزایش می یابد.
از ماه مارس سال جاری، دستگاه های خودپرداز کوبا کارت های اعتباری میر “MIR” روسی را می پذیرند که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ صادر شد و اکنون نه تنها توسط برخی از جمهوری های شوروی سابق، بلکه توسط ویتنام و کره جنوبی نیز پذیرفته شده است.
در میان مدت، انتظار می رود سالانه نیم میلیون گردشگر روسی در کوبا تعطیلات خود را بگذرانند.
همانطور که پورتال خبری روسی اسپوتنیک گزارش می دهد، یک کلونی کوچک در غرب هاوانا به مرکزی برای تعطیلات ساحلی، غواصی و ماهیگیری روسها تبدیل خواهد شد.
از اول جولای، پروازهای مستقیم جدید راه اندازی می شود که شهرهای وارادرو و کایو کوکو را با مقاصدی در روسیه متصل می کند.
دو کشور همچنین در حال برنامه ریزی برای تقویت همکاری های اقتصادی خود در سایر زمینه ها هستند.
همانطور که خبرگزاری رویترز گزارش می دهد، کوبا در یک گام بلندمدت می خواهد زمین هایی را به شرکت های روسی برای انتفاع تا ۳۰ سال واگذار کند. علاوه بر این، شرکت های روسی از عوارض واردات برای فناوری های خاص با صادرات آزاد سود معاف هستند.
مبادله کالا بین دو کشور قرار است با ایجاد یک ارتباط مستقیم دریایی جدید که آخرین بار در زمان شوروی وجود داشت، تسریع شود.

سه بانک روسی اعلام کردند که قصد دارند در این جزیره شعبه باز کنند. در آینده، خواربار و کالاهای خانگی روسی در فروشگاه جدیدی به نام «راس مارکت» در هاوانا عرضه خواهد شد.
علاوه بر این، برنامه‌هایی برای تبدیل روبل روسیه به ارز در رستوران‌ها و مغازه‌های کوبا وجود دارد.
این را روزنامه روسی ایزوستیا گزارش داد، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در روسیه، شرکت خودروسازی روسی اوآز خودروهای خود را در کوبا مونتاژ خواهد کرد. منابع خود این شرکت اعلام کرده اند که مونتاژ مدل SKD در جزیره بین جولای و آگوست سال جاری آغاز خواهد شد.
در جریان بازدید هیئت تجاری روسیه، «Antillana de Acero»، تنها کارخانه بزرگ فولاد و نورد کوبا، بازگشایی شد.
این تسهیلات با وام ۱۰۰ میلیون دلاری روسیه به طور گسترده بازسازی شد. کوبا و روسیه نیز تبادل نظر در مورد اصلاحات اقتصادی را آغاز کرده اند.
موسسه روسی استولیپین برای رشد اقتصاد در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک موسسه برای ایجاد تحول اقتصادی در کوبا با همکاری کارشناسان کوبایی است.
علاوه بر گنجاندن بخش خصوصی در مدل کوبا، مسائلی مانند مدیریت (دیجیتال) شرکت های دولتی در دستور کار قرار دارد.
علاوه بر این، هر دو کشور باید در مورد چگونگی مقابله با تحریم ها نیز تبادل نظر کنند.
حجم تجارت بین کوبا و روسیه در سال های اخیر سه برابر شده و اخیراً به ۴۵۰ میلیون دلار رسیده است. روسیه یکی از نزدیک ترین متحدان کوبا است.
با شروع جنگ اوکراین، کوبا تعهد خود را به قوانین بین المللی تجدید کرد و خواستار راه حل دیپلماتیک شد و در عین حال هیچ شکی در دوستی خود با روسیه باقی نگذاشت و از سیاست های کشورهای ناتو به شدت انتقاد کرد.
همانطور که میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا در نوامبر گذشته در سفر دولتی خود به مسکو تاکید کرد، “روابط اقتصادی باید به سطح روابط سیاسی ارتقا یابد”.