اختلاف در اروپا، مجارستان تنها نیست!

رسانه ها: مجارستان و یونان بسته تحریمی جدید علیه روسیه را مسدود کردند.

ترجمه مجله هفته

رسانه دست راستی پولیتیکو اکنون «متحد» مجارستان را در مناقشه تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را شناسایی کرده است. به نوشته این رسانه، این یونان است که موافقت خود را درمورد تحقیق و افشای شواهدی مبنی بر دور زدن تحریم ها علیه روسیه اعلام کرده است. اوکراین چند شرکت یونانی و مجاری را در لیست دور زنندگان تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه قرار داده و خواستار تحریم آنها شده است. یونان اکنون به مجارستان پیوسته است مقامات یونانی اکنون علناً از پیش نویس یازدهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه انتقاد کردند. این خیر جنجالی را رسانه پولیتیکو به نقل از پنج منبع دیپلماتیک گزارش داد. 

به گفته این روزنامه، بوداپست و آتن برای موافقت با اقدامات محدودکننده جدید علیه مسکو، خواستار حذف شرکت هایشان از فهرست “حامیان جنگ” که توسط اوکراین تهیه شده است، هستند. 

اتحادیه اروپا از بهار در مورد بسته یازدهم تحریم ها علیه روسیه بحث می کند. بر اساس ایده های بروکسل، به گفته کمیسیون اروپا، کشورهای عضو این اتحادیه باید هدف خود را جلوگیری از دور زدن اقدامات محدودکننده موجود و مجازات افرادی که آنها را نقض میکنند، قرار دهد. 

به گفته منابع پولیتیکو، مجارستان و یونان می‌خواهند توافقنامه تحریم‌های دسته‌جمعی را خنثی کنند و از آن به عنوان یک ابزار سیاسی برای حذف شرکت‌های خود از فهرست اوکراینی به اصطلاح «حامیان جنگ» استفاده کنند. 

این فهرست شامل پنج شرکت یونانی و یک شرکت مجارستانی است که به گفته اوکراین فهرست، علیرغم تحریم ها به همکاری با روسیه ادامه می دهند. 

به گفته منابع این روزنامه، موضع دو کشور کانون بحث های پرتنش وزرای خارجه اتحادیه اروپا در اواخر ماه مه بود. در جریان تبادل نظر، آنالنا بئر بوک، آدم آمریکا و وزیر امور خارجه آلمان از حزب سبز آلمان انتقادات خود را مستقیماً به مجارستان «ابلاغ» کرد. 

به گفته طرفین پولیتیکو، یونان معتقد است که اقدامات برای دور زدن تحریم ها تنها باید پس از اطلاع رسانی، بررسی و تایید اطلاعات مربوطه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام شود. شرکت های یونانی در فهرست اوکراین علیرغم عدم نقض تحریم ها به “حمایت از تروریسم” متهم شده اند. یک دیپلمات اروپایی در مورد اظهارات آتن  اینگونه توضیح داد که:

«ما با این موضع مشکلی نداریم، اما بدون توجه به آن، ما بدیهی است که بسته بعدی تحریم ها را می خواهیم». 

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا قبلاً قول داده است که مناقشه بر سر فهرست شرکت های اروپایی اوکراین را حل و فصل کند. دو دیپلمات ناشناس به روزنامه گفته اند که بورل می خواهد در این زمینه با اوکراین گفتگو کند. 

به گزارش پولیتیکو، هنوز برنامه زمانی مشخصی برای مذاکرات بعدی درباره تحریم ها با مقامات اتحادیه اروپا وجود ندارد و به گفته این دیپلمات ها، موضع یونان و مجارستان مانع از آن نمی شود که درباره سایر مفاد بسته یازدهم گفتگو کنند. با این حال، در یک نقطه، آنها تا حد زیادی موافق هستند: آنها می خواهند بر روی بسته ای از اقدامات بیشتر به توافق برسند. 

پتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان نیز به نوبه خود اظهار داشت که بوداپست اقدامات بیشتری را ضروری نمی داند زیرا تحریم های قبلی آسیب بسیار کمتری به روسیه نسبت به اروپا وارد کرده است. وزیر امور خارجه در پیشنهادات بسته یازدهم خطراتی را برای صادرکنندگان اروپایی و روابط بین بروکسل و پکن مشاهده کرد. 

کمیسیون اروپا در ماه مه تحریم هایی را علیه چندین شرکت چینی اعلام کرد. پکن این طرح ها را تهدیدی برای روابط چین و اتحادیه اروپا می دانست و خواستار “توقف این تصمیمات غلط” شد.