پرش به محتوا

رسوایی عظیم فایزر و الیگارش فون در لاین!

رسوایی عظیم فایزر و الیگارش فون در لاین!

توافق فایزر: رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا حاضر به پاسخگویی به هیچ سوالی نیست.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد قراردادهای این اتحادیه که توسط وی با غول داروسازی ایالات متحده آمریکا فایزر بسته شده است سکوت کامل برگزیده است. نه تنها از ارائه اطلاعات به ارگانهای اتحادیه اروپا خودداری می کند بلکه مانند یک حاکم مستبد عمل کرده و نه به روزنامه نگاران و نه به هیچ کس دیگری پاسخگو نیست.

اورسولا فون در لاین، متهم است که به طور غیرقانونی و از طریق استفاده غیر مجاز از توییتر با غول بزرگ داروی جهان فایزر قراردادی با حجم غیر قابل تصور ۱,۷۵۵,۰۰۰,۰۰۰ یورو منعقد کرده است که نه تنها حق چنین کاری را نداشته است بلکه حتی نمایندگان اتحادیه اروپا را از کاری که کرده است مطلع نکرده، او متهم به لابی گری و استفاده احتمالی شخصی از این قرارداد به نفع خود شده است. این بزرگترین قرارداد واحدی است که اتحادیه اروپا تا به حال با یک شرکت خصوصی امضا کرده و آن هم فقط برای خرید یک محصول.
فون در لاین که به طور مداوم از هر نوع اطلاع رسانی در این مورد سرباز می زند از جمله حاضر به انتشار پیامک ها در این مورد و ارائه آنها به کمیته تحقیق و بازرسی نیست، قبلاً زمانی که در آلمان پست های مختلف وزارت را به عهده داشت در تمامی آنها متهم به اختلاس و استفاده شخصی به نفع خود شده است ولی همواره از ارائه اطلاعات سرباز زده و حتی تلفن شخصی خود را به طور کامل پاک کرده تا اطلاعات درون آن به دست بازرسان نرسد و به همین شیوه تا به حال از هر نوع مجازاتی گریخته است.


فون در لاین در مقابل کمیته تحقیقاتاتی اروپا به اشتباه خود در بستن این قرارداد اعتراف کرده است اما بدیهی است که از این اشتباهات چیزی یاد نگرفته چرا که همانطور که قبلاً هم یادآوری شد و در گذشته نیز به موارد مشابه اعتراف کرده اما همچنان به همین روش ادامه می دهد.
در واقع فون در لاین با بستن قرارداد با شرکت این امریکایی قوانین تاریخ اروپا را مبنی بر اینکه می بایست یک مناقصه آزاد صورت بگیرد را به نفع شرکت آمریکایی زیر پا نهاده، در ضمن قانون شفافیت و رقابت در چارچوب معاملات تجاری نیز از این طریق نقض گردیده است.
جالب توجه این است که این قرارداد همچنان قفل بوده و سری نگه داشته می‌شود و حتی نمایندگان پارلمان اروپا که قرار است در مورد این قرارداد تحقیق کنند فقط نسخه های سیاه شده این قرارداد را دریافت کردند. در ضمن فن در لاین و اتحادیه اروپا به سوالات خبرنگاران در این مورد هیچ پاسخی ارائه نمی دهد. از این بدتر نهادهای حقوقی و قانونی اتحادیه اروپا از جمله دفتر دادستانی اتحادیه اروپا، بازرسی اتحادیه اروپا و دیوان حسابرسی اتحادیه اروپا نیز هیچ اطلاعاتی از فون درلاین دریافت نکرده‌اند.
بوی تعفن یک فساد تمام عیار از اتحادیه اروپا به مشام می رسد و این اولین بار نیست که شاهد چنین افتضاحاتی در این اتحادیه هستیم اخیراً در مورد رسوایی قطر گیت و بعداً مغرب گیت نیز سروصداهایی برپا شد.
روش رئیس پر نفوذ آن این است که مانند یک الیگارش تمامی این اتهامات را با خونسردی نادیده می‌گیرد.
رئیس کمیسیون در این موضوع مانند نماینده ای که در برابر مجلس و قوه قضائیه پاسخگو باشد عمل نمی کند، بلکه مانند یک حاکم مستبد رفتار میکند که می تواند هر طور که می خواهد حکومت کند و هر کاری که دلش می خواهد انجام می دهد.
در این زمینه همچنین لازم به ذکر است که اتحادیه اروپا علیرغم تمامی تعهدات خود به تجارت آزاد و بازارهای باز، دسترسی بازار به تولید کنندگان غیر آمریکایی را به این بازار ممنوع کرده است.

در ژانویه ۲۰۲۱ صندوق سرمایه گذاری روسیه درخواستی را برای تایید واکسن روسی اسپوتنیک V ارائه کرد که در ابتدا با تاخیر مواجه شد. بیش از یک سال بعد، امتحان رسماً به حالت تعلیق درآمد.
به واکسن های چینی و کوبایی نیز مجوز دارویی داده نشد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: