پرش به محتوا

احیای نازیسم و فاشیسم در اروپا، به ویژه در اوکراین – ا. م. شیری

احیای نازیسم و فاشیسم در اروپا، به ویژه در اوکراین
 
ا. م. شیری


میلوراد دودیک (Milorad Dodik)، رئیس جمهوری صربسکا (یکی از واحدهای بوسنی و هرزگوین)، طی سخنرانی خود در یازدهمین نشست بین‌المللی نمایندگان عالی مسئول مسائل امنیتی گفت که غرب در حال پرورش ایدئولوژی فاشیسم برای مبارزه با روسیه است.
دودیک تصریح کرد: «سومین چالش مهم امنیت جهانی، تجدید حیات نازیسم و فاشیسم در اروپا، به ویژه در اوکراین است. این ایدئولوژی شیطانی که باعث جنگ جهانی دوم شد، به طور ضمنی توسط غرب به عنوان ابزار اصلی در مبارزه با روسیه تلقی می‌شود».
او معتقد است که گسترش ناتو به سمت شرق بزرگترین عامل بی‌ثباتی امنیت بین المللی است. دودیک گفت: «پس از حمله به جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹، اولین گسترش عمدۀ ناتو به اروپای شرقی- لهستان، مجارستان و جمهوری چک  اتفاق افتاد. این گسترش ناتو به شرق اروپا نشاندهندۀ بزرگترین عامل بی‌ثباتی در نظام امنیت بین‌المللی از زمان جنگ سرد است».
این سیاستمدار تاکید کرد که اوج گسترش ائتلاف آتلانتیک شمالی «در سال ۲۰۰۸، زمانی که پیشنهاد پیوستن به گرجستان و اوکراین ارائه شد»، رخ داد. «امروز موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک جمهوری صربسکا بسیار دشوار است. بوسنی و هرزگوین برای پیوستن به ناتو تحت فشار قرار گرفته‌ است. اما جمهوری صربسکا که سیاست بی‌طرفی نظامی، به نظر ما تنها سیاست پایدار در جامعه پس از جنگ بوسنی را دنبال می‌کند، مانع از این امر می‌شود. رئیس جمهوری صربسکا تاکید کرد که ناتو به بی‌طرفی نظامی جمهوری صربسکا و صربستان بر اساس این اصل نگاه می‌کند: «هر که با ما نیست، بر ما است».
به گفته رئیس جمهوری صربسکا، اتحادیۀ اروپا تابع ایالات متحده است، اگرچه واشنگتن با اعمال تحریم ها علیه مسکو، امنیت انرژی اروپا را تهدید کرده است. دودیک گفت: «همانطور که زبیگنیو برژینسکی نوشت، امروز اتحادیۀ اروپا تابع ایالات متحده است و آشکارا به‌عنوان حامی سیاسی و نظامی رژیم کی‌یف عمل می‌کند».
علاوه بر این، تضعیف گستردۀ ساختار امنیت بین‌المللی ناشی از بی‌توجهی غرب به منافع ملی سایر کشورها و دخالت آشکار آن در امور داخلی آن‌ها است. رئیس جمهوری صربسکا تاکید کرد: «بی‌توجهی کامل به حقوق بین‌الملل به‌عنوان زیربنای اساسی سیاست بین‌الملل، احساس عدم اطمینان ایجاد می‌کند و سیاست زور را به عنوان تنها اصل در روابط بین دولت‌ها مبنا قرار می‌دهد».
او در ادامه افزود: «اعمال تحریم‌های غرب علیه فدراسیون روسیه امنیت انرژی اروپا را به خطر انداخته است. کشورهای اروپایی با وجود اینکه برای نفت و گاز روسیه جایگزین ندارند، به پیروی از سیاست آمریکا مجبور هستند و با این کار، مستقیماً به ساختاراقتصادی خود آسیب می‌رسانند». 
رئیس جمهوری صربسکا در پایان گفت: «این واقعیت تلخ سیاست انرژی امروز اتحادیۀ اروپا است».
منبع: صنعت جنگ
۳ خرداد-جوزا ۱۴۰۲

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: