پرش به محتوا

بعد از پیروزی روسیه در نبرد باخموت چه اتفاقی می افتد؟

بعد از پیروزی روسیه در نبرد باخموت چه اتفاقی می افتد؟

روز شنبه روسیه در آرتموفسک یا باخموت اعلام پیروزی کرد. در اوایل ماه مارس، زلنسکی پیش‌بینی کرد که اگر چنین اتفاقی بیفتد، دشمن می‌تواند بقیه دونباس را بگیرند و به نیروهایش دستور داد تا پایان مبارزه کنند. واشنگتن پیش از این در ژانویه خروج از این منطق را به زلنسکی توصیه کرده بود.

تحلیلی از اندرو کوریبکو

پس از ۲۲۴ روز جنگ، روسیه روز شنبه در نبرد آرتموفسک پیروز شد. ولادیمیر زلنسکی، رئیس دولت اوکراین در اوایل ماه مارس پیش‌بینی کرده بود که روسیه می‌توانند بقیه دونباس را در در صورت پیروزی در باخموت به تصرف خود دربیاورد. بنابراین او به نیروهای خود دستور داد تا انتها بجنگند، حتی آمریکایی ها در ژانویه به او توصیه کرده بودند که عقب نشینی کند. این مقاله در نظرداد وضعیت فعلی امور را تحلیل کند تا به خواننده شفافیت بهتری از آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد را ارائه دهد:

۱. آرتموفسک یا باخموت به خودی خود یک شهر استراتژیک نیست

آرتموفسک چیز خاصی نیست که آن را از سایر شهرهای مشابه در دونباس متمایز کند، اگرچه کنترل آرتموفسک می تواند دسترسی به بقیه موقعیت های استراتژیک منطقه را تسهیل کند.

۲. زلنسکی آرتموفسک را به ماریوپل دیگری تبدیل کرد

زلنسکی به‌جای عقب‌نشینی عمل‌گرایانه سربازانش برای نجات جان‌ها و تقویت مواضع دفاعی‌تر در جاهای دیگر، تصمیم گرفت آرتموفسک را به دلایل صرفاً سیاسی به ماریوپل دیگری تبدیل کند تا روحیه در طرف خود را تقویت کند و قدرت را تحکم بخشد و در ضمن به جنگ اطلاعاتی ضد روسیه دامن زند.

۳. روسیه ورق را به ضرر اوکراین برگرداند

با طولانی شدن نبرد آرتموفسک، زلنسکی سعی کرد تصمیم خود را مبنی بر عقب نشینی نکردن با گفتن اینکه می خواست نیروهای مخالف را از بین ببرد و برای ضدحمله کی یف وقت بخرد، توجیه کند، اما روسیه در عوض، وضعیت را به نفع خود تغییر داد. با بمباران اوکراینی ها نیروهای آنها را فرسوده کرد و از این طریق برای آماده سازی خود و استراحت نیروهایش وقت خرید.

۴. روحیه اوکراینی به شدت آسیب دیده بود

طرح زلنسکی برای تقویت روحیه سربازانش در طول نبرد پس از پیروزی روسیه به طور کامل نتیجه معکوس داد و نشان داد که هزاران اوکراینی به معنای واقعی کلمه بیهوده کشته شده اند و منجر به بحران اعتماد با پیامدهای گسترده برای درگیری شده است که نمی تواند به زودی آن آسیب ها را ترمیم کند.

۵. شکاف بین وزارت دفاع و گروه واگنر عمیق نبود

علیرغم ترس از اینکه تشدید رقابت بین وزارت دفاع و گروه واگنر می تواند منجر به شکست روسیه در نبرد آرتموفسک شود، در نهایت ثابت شد که این رقابتی عمیق نیست و به نظر می رسد که رئیس جمهور پوتین با آرامش با آن برخورد کرده است. او با تشکر او از هر دو طرف در روز یکشنبه بخاطر این پیروزی از خود توانایی یک سیاستمدار را نشان داد.

۶. حمله متقابل کیف با حمایت ناتو احتمالا قریب الوقوع است

زلنسکی باید فوراً روحیه تیم خود را بازگرداند و به حامیان غربی نشان دهد که کمک‌های نظامی به ارزش ۱۶۵ میلیارد دلار توسط مالیات دهندگان به مصرف مفیدی رسیده است، شاید حتی تلاشی برای ورود به خاک روسیه صورت بگیرد، به همین دلیل است که حمله متقابل کیف تحت حمایت ناتو احتمالا قریب الوقوع است.


۷. تضمین های امنیتی می تواند تا ماه جولای به اوکراین داده شود

پیشنهاد کیسینجر برای ورود اوکراین به ناتو و مقاله پولیتیکو در مورد پیش‌بینی منجمد کردن درگیری به سبک کره‌ای نشان می‌دهد که ایالات متحده، بریتانیا و/یا لهستان ممکن است در نشست بعدی این اتحادیه با کی‌یف دیدار کنند. مشابه ضمانت‌های امنیتی، مانند آنچه ایالات متحده در ماه مه گذشته با فنلاند و سوئد یا کره جنوبی پس از آتش‌بس متعهد شده است ممکن است به کیف هم پیشنهاد داده شود.

۸. تعداد فزاینده ای از طرف ها بر آتش بس فشار می آورند

چین، عربستان سعودی، برخی از کشورهای آفریقایی و واتیکان همگی بر آتش بس فشار می آورند، اما چشم انداز میانجیگری موفق – صرف نظر از اینکه چه کسی این نقش را بر عهده می گیرد – تا حد زیادی به نتیجه ضدحمله آتی کی یف و نشست سران ناتو بستگی دارد.

۹. بدون پیشرفت و پیروزی، دستکاری افکار عمومی حیاتی خواهد بود

اگر کیف یا روسیه تحت حمایت ناتو تا پایان سال به یک پیشرفت نظامی دست پیدا نکنند، نوعی آتش‌بس اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، بنابراین تلاش‌های مربوط به دستکاری فکری مردم برای فریب افکار عمومی کلیدی است. مردم باید متقاعد شوند که علیرغم نرسیدن به حداکثر اهداف اما با وجود این موفق شده اند.

۱۰. تئوری های توطئه در هر دو طرف رشد می کنند

چه تئوری توطئه شامل «شطرنج ۵ بعدی» باشد که میگوید «همه چیز طبق برنامه پیش می رود» یا «تئوری توطئه روز قیامت» که می گوید «همه امیدها را باید رها کرد» – مطمئناً طرفداران هر دو طرف با ورود جنگ نیابتی بین ناتو و روسیه به مرحله بعدی، حمله متقابل اوکراین داستان سرایی هایشان به اوج خود میرسد.

مشاهدات ارائه شده در بالا در مورد وضعیت این درگیری نشان می دهد که به زودی وخامت اوضاع با شروع ضدحمله کی یف با حمایت ناتو تشدید خواهد شد، اما احتمالا نباید منتظر پیروزی و پیشرفتی بزرگی از سوی هیچ یک از طرفین بود مگر اینکه زنجیره فرماندهی و / لجستیکی دچار گسیختگی و یا سقوط شود هر دو احتمال یا به دلیل حملات دشمن و یا دسیسه های داخلی ممکن میشود، اما هیچکدام نباید بدیهی تلقی شوند.
در این شرایط، آتش بس در طول خط تماس تا پایان سال می تواند به طور جدی مورد بحث قرار گیرد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: