پرش به محتوا

انتقال کریمه: واقعیت یا تاریخ سازی؟

انتقال کریمه: واقعیت یا تاریخ سازی؟


پارلمان کریمه: واگذاری شبه جزیره به جمهوری شوروی اوکراین از نظر قانونی رسمیت نداشته.

ترجمه مجله هفته

بنابر گزارش رسانه های روسیه، به گفته پارلمان کریمه، روند واگذاری شبه جزیره به جمهوری شوروی اوکراین در سال ۱۹۵۴ از نظر قانونی رسمیت نداشت و قوانین آن دوران را نقض کرده است. بنابراین انتقال غیرقانونی بود.
ولادیمیر کنستانتینوف، رئیس پارلمان کریمه، واگذاری شبه جزیره در سال ۱۹۵۴ به جمهوری شوروی اوکراین را غیرقانونی خواند.
این مقام خاطرنشان کرد که روند انتقال کریمه به جمهوری شوروی اوکراین در سال ۱۹۵۴ از نظر قانونی رسمی نشده بود.
تخلفات فاحشی در طول این فرآیند انجام شد. کنستانتینوف در ادامه می گوید:
«نگاه دقیق تر به این سوال نشان می دهد که ما هرگز فدراسیون روسیه را ترک نکردیم، مرزهای آن در سال ۱۹۵۴ و بنابراین در سال ۲۰۱۴ تغییر نکرد. یعنی روند پذیرش و انتقال ما نه تنها بی اعتنایی آشکار به اراده سیاسی مردم کریمه بود، بلکه از نظر قانونی نیز رسمیت نداشت.»
به گفته کنستانتینوف، تهیه توجیهی برای لغو تصمیم انتقال کریمه به اتحاد جماهیر شوروی اوکراین، آنقدر که در نگاه اول به نظر می رسد، زمان نمی برد. در ادامه گفته شد:
«تخلفات انجام شده آنقدر فاحش و آشکار است که ما هنوز در شگفتیم که چگونه ممکن است اتفاق بیفتد. اما این اتفاق افتاد.»
این مقام کریمه همچنین خاطرنشان کرد: ارگان هایی که تصمیم به انتقال کریمه از جمهوری به جمهوری دیگر گرفتند، صلاحیت این کار را ندارند. اولاً، این شبیه به تصمیم شورای ایالتی کریمه برای واگذاری تگزاس به مکزیک است. ثانیاً گفته می شد که شوراهای عالی جمهوری ها اصلاً در این مورد تصمیم گیری نکرده بودند. رئیس مجلس تصریح کرد: و ثالثاً، پس از تغییر «تعلق» کریمه، مرزهای جمهوری های اتحادیه مورد بحث و علامت گذاری قرار نگرفت و این نکته بسیار مهم در اتخاذ چنین تصمیمی است. ناگفته نماند که همه پرسی پیش بینی شده در قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی برگزار نشد.
علاوه بر این، ولادیمیر کنستانتینوف یادآور شد که زمانی که کریمه به جمهوری شوروی اوکراین منتقل شد، هیچ سندی حاوی ضمانت‌های حفاظت از سنت‌های فرهنگی، زبانی و منطقه‌ای وجود نداشت. وی نتیجه گرفت:
«همه اینها فقط بخش کوچکی از تخلفاتی است که در آن زمان اتفاق افتاده. و بر این اساس، طبق قوانین لازم الاجرا قبل از سال ۱۹۵۴ کریمه همچنان بخشی از روسیه است که هرگز از آن خارج نشد.»
کنستانتینوف این هفته دستور داد تا از دادگاه قانون اساسی روسیه درخواست شود تا فرمان ۱۹۵۴ الحاق شبه جزیره به اوکراین را لغو کند.
کریمه تا ۱۹ فوریه ۱۹۵۴ بخشی از جمهوری سوسیالیستی فدراتیو اتحاد جماهیر شوروی روسیه بود، زمانی که هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی فرمانی مبنی بر انتقال شبه جزیره به جمهوری شوروی اوکراین صادر کرد. این فرمان توسط نیکیتا خروشچف، دبیر اول اتحاد جماهیر شوروی، که برای مدت طولانی در اوکراین کار می کرد، تایید شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شبه جزیره عملاً بخشی از جمهوری همسایه باقی ماند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: