پرش به محتوا

پایان باخموت

پایان باخموت

اوکراینی ها در حال سازماندهی برای خروج هستند

استفن براین
آسیا تایمز

اوکراین در آستانه خروج از باخموت است و این عقب نشینی ممکن است در هر فرصتی رخ دهد، اما عقب نشینی باید قبل از آنکه مسیرهای فرار مسدود شوند صورت پذیرد. پیش‌بینی‌ها در مورد روند کار متفاوت است، اما اوکراینی‌ها اگر بتوانند باخموت را حداکثر تا آخر هفته تخلیه کنند.

هنوز برخی از جاده‌های منتهی به خروجی شهر وجود دارد که تا حدی با حملات ارتش اوکراین در جناحین شهر محافظت می‌شود. اما اگر نیروهای واگنر به سرعت وارد شوند، این جاده ها و میدان ها دیگر در دسترس نخواهند بود.

عصر روز دوشنبه، نیروهای واگنر به دو بخش بسیار محکم و قابل دفاع در شهر یورش بردند و اوکراینی‌ها را به آخرین قسمت برج که عمدتاً از ساختمان‌های کم ارتفاع تشکیل شده است، عقب راندند. نگهداری از مواضع برای اوکراینی ها دشوار خواهد بود.
همچنین بر سر بخشی از بخش شمال غربی شهر، جایی که اوکراینی‌ها بیمارستان کودکان (که بیماران آن مدت‌هاست تخلیه شده‌اند) درگیری وجود دارد. هدف نیروهای اوکراینی حفظ این منطقه، باز نگه داشتن جاده خارج از شهر در آن جهت و جلوگیری از تسخیر سریع کل برج توسط نیروهای واگنر است.

اوکراینی ها می توانند با روس ها درباره عقب نشینی ایمن مذاکره کنند، اما بعید است که رئیس جمهور ولودمیر زلنسکی این اجازه را بدهد. علاوه بر این، به اصطلاح درز ارتباطات بین یوگنی پریگوژین، رئیس نیروهای واگنر و اطلاعات اوکراین – اگرچه او به شدت آنها را تکذیب کرده است – باعث می شود که سربازان واگنر نتوانند با دشمنان اوکراینی خود ملاقات و معامله کنند.
نبرد باخموت، نبرد زلنسکی است، زیرا او از ارتشش خواست که در آنجا بماند و بجنگد، علیرغم اینکه فرماندهانش به او گفته بودند که بسیار پرهزینه است و ارزش تلفات غیر ضروری را ندارد. این نبرد در حال حاضر هشت یا نه ماه است که ادامه دارد و تلفات زیادی به دو طرف وارد کرده است. اخیراً فرماندهان ارشد وی اعلام کرده اند که این مبارزه ارزشمند بوده است. این احتمال وجود دارد که زلنسکی آنها را مجبور به چنین اظهاراتی کرده باشد تا از طرحش حمایت کنند.
سوال بزرگ این است: گام بعدی چیست؟ روس ها می توانند نیروهای خود را به سمت چاسیو یار حرکت دهند و ارتش اوکراین را به سمت دنیپر عقب برانند. دنیپر برای اوکراین دارای اهمیت استراتژیک است. اگر روس ها بتوانند به سواحل آن برسند، اوکراین به نصف تقسیم خواهد شد.
اوکراینی ها باید در حمله بزرگ برنامه ریزی شده اما هنوز اجرا نشده خود محتاط باشند، زیرا اگر در پشتی را باز بگذارند، روس ها نیروهای کافی برای حمله و پیشروی به سمت چاسیو یار و فراتر از آن را خواهند داشت. این خطر وجود دارد که ارتش اوکراین از شمال و جنوب محاصره شود و نتواند به پیشرفتی دست یابد که تلاش برای حمله در جهت منطقه خرسون یا زاپاروژیه یا حتی کریمه را توجیه کند.
پاسخ ایالات متحده و ناتو این است که اوکراین را با هزاران تن تسلیحات مدرن پر می کنند، که روس ها برخی از آنها را حتی قبل از اینکه به میدان جنگ نزدیک شوند، نابود می کنند. با این حال، پاشنه آشیل اوکراین کمبود نیروی نظامی است. استخدام سرباز یا آموزش مردان جوان برای خدمت برای اوکراین به طور فزاینده ای دشوار گشته. این تنها زمانی تشدید خواهد شد که افکار عمومی اوکراین پیامدهای کامل شکست باخموت مطلع شود.
در مورد وضعیت رهبری ارتش اوکراین نیز تردیدهایی وجود دارد. به نظر می رسد که فرمانده ارشد آنها، ژنرال والری زالوژنی ناگهان ناپدید شده است. وضعیت ژنرال الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین نیز همینطور است. شایعات زیادی در اطراف این دو شخصیت برجسته نظامی وجود دارد اما تا به حال هیچ پاسخی از کسی دریافت نشده است.
شایعاتی وجود دارد که ادعا می کنند زمانی که زلنسکی در حال بازدید از کشورهای اروپایی بود مخالفان وی در ارتش یکی یکی حذف شده‌اند.
یک شایعه دیگر میگوید که هر دو ژنرال مفقود شده دارای پرونده فساد بودند و به این ترتیب از صحنه حذف شده ‌اند، شایع سوم حاکی از آن است که هر دو ژنرال را در یک حمله موشکی توسط روسیه کشته شدند.
اگر حمله برنامه‌ریزی‌شده بزرگ اوکراین به دلیل کشته شدن فرماندهان ارتش – به هر دلیلی – به تعویق بیفتد، زلنسکی با مشکلات بزرگی روبرو خواهد شد.

یک مشکلی کلیدی برای درک جنگ اوکراین مسئله اطلاعات و قابل اعتماد بودن منابع اطلاعاتی است، به خصوص که هر دو طرف تخصص ویژه ای در انتشار اطلاعات نادرست و اخبار جعلی دارند.
مستقل از این موضوع اطلاعاتی که از باخموت دریافت می‌شود تاکنون قابل تایید نبودند بند به ویژه درباره سرنوشت ژنرال های اوکراینی هیچ تاییدیه وجود ندارد.


استفن براین از اعضای ارشد مرکز سیاست های امنیتی و موسسه یورک تاون است. این مقاله در ابتدا در زیرپشته آن یعنی Weapons and Strategy منتشر شد. آسیا تایمز آن را با اجازه او منتشر می کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: