پرش به محتوا

«مرگ متقابل» در اکوادور

«مرگ متقابل» در اکوادور

رئیس جمهور اکوادور مجلس را منحل کرد و وعده انتخابات جدید داد!

ترجمه مجله هفته

بحران سیاسی در اکوادور آغاز شده است. رئیس جمهور گیلرمو لاسو پارلمان را به دلیل تهدید به استیضاح منحل کرد و میخواهد انتخابات جدیدی را برگزار کند. او اولین رئیس کشوری بود که از بند بدنام «مرگ متقابل» در قانون اساسی استفاده کرد.
رئیس دولت و دولت اکوادور، گیلرمو لاسو، در ۱۷ ماه مه برای جلوگیری از برکناری توسط پارلمان، به اقدامات شدیدی متوسل شد. این سیاستمدار فاسد و بدنام که به دست دراز شده کارتل های غارتگر و مافیای داخلی معروف است با فرمانی مجلس ملی را در کیتو منحل کرد. او تصمیم خود را با یک بحران جدی سیاسی و ناآرامی داخلی توجیه کرد.
بنابراین، لاسو اولین رئیس جمهور این کشور آمریکای جنوبی است که به مکانیسمی متوسل شده که در قانون اساسی اکوادور به نام «مورته کروزادا» یا «مرگ متقابل» درج شده است. این اصل به رئیس دولت این امکان را می دهد که تنها یک بار در سه سال اول ریاست جمهوری، پارلمان را منحل کند، در صورتی که این امر بر توانایی او برای حکومت تأثیر بگذارد. اما پس از بکارگیری این اصل، پارلمان و رئیس جمهوری قرار است ظرف شش ماه مجدداً انتخاب شوند.

برای بسیاری از اکوادوری ها، انحلال پارلمان غافلگیرکننده بود، هرچند که کاملاً غیرمنتظره نبود. لاسو در سال ۲۰۲۱ به عنوان رئیس دولت انتخاب شد. از همان ابتدا، بانکدار سابق دست راستی با مخالفت شدید مخالفان روبرو شد. اعتراضات گسترده و یک اعتصاب عمومی توسط گروه‌های بومی قدرتمند برگزار شد. بنابراین این این سیاستمدار فاسد که حتمی درجه اول شرکت های معدنی آمریکایی در مناطق بومیان است که به غارتگری این مناطق با روش های شدیداً غیرانسانی و ضد محیط زیستی مشغولند تصمیم گرفت در سال ۲۰۲۲ وضعیت اضطراری اعلام کند. اوایل سال جاری، لاسو به اختلاس پول مربوط به معاملات حمل و نقل نفت و ارتباط گسترده با مافیا متهم شد. او همه اتهامات را رد کرد، اما هفته گذشته پارلمان به آغاز روند استیضاح رئیس دولت رای داد.

لاسو تا انتخابات جدید در سمت خود باقی می ماند و با فرمان حکومتی حکومت می کند. نه تنها اپوزیسیون، بلکه بزرگترین انجمن بومی CONAIE که از دیکتاتوری صحبت می کند و می خواهد اوضاع را تحلیل کند نیز از این امر ناراضی است. ارتش اما اعلام کرد که لاسو با این تصمیم دست به نقص قانون اساسی کشور نزده و از همچنان از رئیس جمهور حمایت می کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: