پرش به محتوا

کارت قرمز برای بولوارته

کارت قرمز برای بولوارته

رئیس جمهور مکزیک نمی خواهد ریاست اتحادیه منطقه ای را به یک کودتاچی در پرو بسپارد.

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

برخلاف اتحادیه اروپا، دولت‌هایی در آمریکای لاتین که از یک کودتا بیرون آمدند، مورد محاکمه قرار نمی‌گیرند، بلکه در اتحادهای منطقه‌ای منزوی میشوند.
آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، روز دوشنبه (به وقت محلی) تایید کرد که ریاست اتحادیه اقیانوس آرام را به دینا بلوارته، رئیس کودتاچی پرو واگذار نخواهد کرد.
بولوارته نمی تواند ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد زیرا «او رئیس جمهور منتخب و قانونی پرو نیست.»

روزنامه مکزیکی میله‌نیو در همان روز گزارش داد که شیلی و کلمبیا، دو عضو دیگر بنیانگذار منطقه تجارت آزاد آمریکای لاتین، از این تصمیم حمایت کردند.
اتحاد اقیانوس آرام که توسط روسای جمهور شیلی، کلمبیا، مکزیک و پرو با «اعلامیه لیما» در ۲۸ آوریل ۲۰۱۱ راه اندازی شد، ریاستی چرخشی دارد که هر سال به ترتیب حروف الفبا تغییر میکند.
لوپز اوبرادور در کنفرانس صبحگاهی خود گفت، با وجود این سیستم ریاست چرخشی، او فقط ریاست جمهوری را به کسی که «پیروز انتخابات دموکراتیک شد، یعنی پدرو کاستیلو» واگذار خواهد کرد.

بولوارته به طور غیرقانونی این پست را «غصب» کرد و اکنون کشوری را اداره می کند که در آن «نژادپرستی و کاست حاکم است».
لوپز اوبرادور از لیما خواست تا فورا رئیس دولت سابق دستگیر شده پس از کودتای ۷ دسامبر ۲۰۲۲ را آزاد کند.

کاستیلو «به اشتباه زندانی شد» زیرا «مردی فروتن از عمق جامعه است» که «خود را در اختیار الیگارشی پرو و خارج از کشور قرار نداد تا کشور را غارت کنند» در حالی که رژیم کودتاچی توسط الیگارشی و توسط خارجی ها اداره می شد و مورد حمایت رسانه های سلطه قرار دارد.
بولوارته باید ریاست جمهوری را به کاستیلو که در انتخابات آزاد مشروعیت خود را بدست آورده، بسپارد.
دولت پرو در یادداشتی اعتراض آمیز به وزرای خارجه مکزیک، کلمبیا و شیلی خواستار تحویل «فوری» ریاست ائتلاف اقیانوس آرام شد و به لوپز اوبرادور هشدار داد که در غیر این صورت مکزیک «در سطح بین المللی پاسخگو خواهد بود».

لیما به اصل «pacta sunt servanda» در حقوق بین الملل استناد می کند که بر اساس آن «هر قرارداد معتبر برای طرفین الزام آور است و باید توسط آنها با حسن نیت انجام شود».

آنا سیسیلیا گرواسی، وزیر امور خارجه بالفعل ادعا کرد که «دیدگاه جانبدارانه» دیگر اعضای اتحاد اقیانوس آرام با دیدگاه جامعه بین المللی مبنی بر به رسمیت شناختن بولوارته هماهنگ نیست.

بولوارته به نوبه خود، دیگر روسای جمهوری آمریکای لاتین را که مستقیماً توسط مردم انتخاب شده‌اند را به دفاع از یک دیکتاتور و همچنین تلاش برای دیکتاتوری متهم کرد.

او با اشاره به اظهارات لوپز اوبرادور و همتایانش گوستاوو پترو از کلمبیا و گابریل بوریچ از شیلی توضیح داد که «مداخله خارجی غیرقابل قبول» وجود دارد.
«وقتی چپ‌ها از یک کودتاچی و دیکتاتور دفاع می‌کنند، آیا خودشان دیکتاتور نیستند، حتی اگر به صورت دموکراتیک توسط مردم انتخاب شده باشند، درحالیکه شما با پیام‌های خود از کسی که به اتهام فساد تحت بازجویی قرار دارد، دفاع میکنید؟ برایتان متاسفم.»
با چنین افسانه‌های و تئوری های توطئه، رژیم ظاهراً می‌خواهد توجه را از این واقعیت منحرف کند که بولوارته تقریباً شش ماه پس از کودتا در کشور به طور غیرقانونی مشغول حکومت است.

بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقاتی ایپسوس که روز یکشنبه منتشر شد، ۷۵ درصد از افراد مورد بررسی، رئیس جمهور کودتاچی را رد کردند و تنها ۱۶ درصد از دولت تحت رهبری او حمایت کردند.

در حالی که رئیس جمهور بالاترین میزان محبوبیت را در بخش های ثروتمندتر جمعیت با میانگین ۳۳ درصد دارد، او از پشتیبانی تنها یازده درصد اقشار فقیرتر جمعیت برخوردار است.

در مناطق مرکزی و جنوبی کشور، جایی که ارتش و پلیس اعتراضات پس از کودتا علیه پدرو کاستیلو را به طرز وحشیانه ای سرکوب کردند، بر اساس نظرسنجی فعلی ایپسوس،بین ۹ تا ۱۳ درصد از مردم از دولت فعلی حمایت می کنند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: