پرش به محتوا

چراغ سبز از واشنگتن

چراغ سبز از واشنگتن

دولت آمریکا به اسرائیل «آزادی عمل» نظامی علیه ایران اعطا کرده است.
تهران خواهان افزایش قابل توجه فرآوری اورانیوم است
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
مجله هفتهدر بیانیه نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه تهران در روز دوشنبه اعلام شد، ایران، آمریکا را مسئول تمام «خرابکاری ها و حملات تروریستی» اسرائیل علیه تأسیسات هسته ای خود و دانشمندانی می داند که در آنجا کار می کنند.

اشاره کنعانی به اظهارات اخیر جاکوب سالیوان، مشاور امنیت ملی جوزف بایدن بود که در آن رئیس جمهور آمریکا «آزادی عمل» به اسرائیل برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران را اعطا کرده است.

سالیوان روز پنجشنبه در یک سخنرانی در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک (WINEP) که به لابی طرفدار اسرائیل نزدیک است، این اظهارات و بیان کرد ولی در عین حال تاکید کرد که مناقشه بر سر برنامه هسته ای ایران در نهایت باید از طریق مجاری دیپلماتیک و از طریق یک توافق جدید حل و فصل شود.

توافق بین المللی مربوطه که در ژوئیه ۲۰۱۵ منعقد شد، توسط دونالد ترامپ، سلف بایدن در ماه می ۲۰۱۸ بدون هیچ دلیلی فسخ شد.

همه دولت‌های اسرائیل، صرف‌نظر از ترکیبشان، مخالف «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) مورد توافق در سال ۲۰۱۵ بوده‌اند و هستند و همچنین مذاکرات آغاز شده در آوریل ۲۰۲۱ در مورد بازگشت ایالات متحده آمریکا به چارچوب برجام را رد می‌کنند.

به همین دلیل، مذاکرات در اوت سال گذشته قطع شد و از آن زمان از سر گرفته نشد، اگرچه طرف ایرانی با حمایت چین همچنان بر علاقه خود به توافق تاکید می کند.
جوا گالانت، وزیر دفاع، پنج شنبه گذشته با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر اورانیوم کافی برای ساخت پنج بمب هسته ای دارد، تلاش کرد وضعیت را بیشتر دراماتیک کند.
احتمالا درست است. با این حال، این ها موادی هستند که فقط تا ۲۰ و به میزان کمتر تا ۶۰ درصد غنی شده اند. برای تولید تسلیحات هسته ای، سطح غنی سازی ۹۰ درصد یا حتی بیشتر مورد نیاز است.

برای دهه‌ها، رهبری ایران بارها تاکید کرده است که نه تنها علاقه‌ای به داشتن چنین تسلیحاتی ندارد، بلکه به دلایل مذهبی، سیاسی و نظامی آنها را به عنوان یک اصل رد می‌کند. حتی اگر تهران ناگهان تصمیم دیگری بگیرد و سطح غنی‌سازی اورانیوم موجود را تا ۹۰ درصد افزایش دهد، ایران در ابتدا فناوری لازم برای استفاده از آن برای تولید سلاح‌های هسته‌ای در سیستم‌های حامل را نخواهد داشت. این ارزیابی که توسعه و تکمیل آنها حداقل یک سال طول خواهد کشید در این تحلیل ها دست کم گرفته شده است.
اما واقعیت این است که ایران ظاهراً می‌خواهد فرآوری اورانیوم را از نظر کمی گسترش دهد. کارخانه تولید به اصطلاح کیک زرد که مرحله اولیه فرآوری این ماده اولیه است، روز پنجشنبه در نزدیکی یک معدن سنگ اورانیوم در نزدیکی روستای ساغند استان یزد افتتاح شد.
کنسانتره پودری از سنگ حاوی اورانیوم با استفاده از اسید به دست می آید. به گفته محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، قرار است برای اولین بار از فناوری جدیدی استفاده شود که با کمک آن می توان ظرفیت تولید را ۵۰ درصد افزایش داد. قرار بود از این ماده برای تولید برق و تولید رادیوداروها استفاده شود – آنچه احتمالاً منظور است: به شکل غنی شده.
اسلامی در سخنرانی خود در مراسم افتتاح کارخانه کیک زرد نیز از تصمیم خود مبنی بر عدم واردات این ماده اولیه با توجه به ذخایر بزرگ سنگ معدن اورانیوم کشور که برخی از آنها در سال های اخیر کشف شده است، خبر داد. بر اساس اعلام اسلامی، ده معدن جدید سنگ معدن اورانیوم تا پایان سال جاری یعنی تا مارس ۲۰۲۴ به بهره برداری می رسد. قبل از سال ۲۰۲۱ تنها سه معدن از این دست وجود داشت، اما اکنون تعداد آنها به ۸ معدن افزایش یافته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: