پرش به محتوا

توطئه آمریکا در سازمان بهداشت جهانی علیه چین.

توطئه آمریکا در سازمان بهداشت جهانی علیه چین.

چین قاطعانه با دعوت آمریکا از جزیره تایوان به عنوان ناظر سازمان بهداشت جهانی مخالفت می‌کند و از آن کشور می‌خواهد بازی کردن «کارت تایوان» را متوقف کند.

توسط گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه در واکنش به بیانیه ایالات متحده مبنی بر تشویق سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت: چین مخالفت قاطع خود را با این دعوت اعلام میکند و از ایالات متحده میخواهد که از طرح سؤالات مربوط به دعوت تایوان به عنوان ناظر در مجمع جهانی بهداشت (WHA) دست بردارد.
تنها یک چین در جهان وجود دارد، تایوان بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو چین است. مشارکت جزیره تایوان در فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت باید مطابق با اصل چین واحد باشد. وانگ گفت که این نیز یک اصل مهم است که توسط قطعنامه ۲۷۵۸ UNGA و قطعنامه ۲۵.۱ سازمان بهداشت جهانی تأیید شده است.
مقامات دست راستی حزب دموکراتیک مترقی (DPP) سرسختانه به موضع «استقلال تایوان» پایبند هستند و از به رسمیت شناختن اجماع سال ۱۹۹۲ خودداری می کنند و این امر پایه و اساس سیاسی رایزنی های بین دو طرف را تضعیف می کند. وانگ گفت، در نتیجه، بنیاد سیاسی برای دعوت از این جزیره برای شرکت در سازمان بهداشت جهانی وجود ندارد.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده در ۹ می بیانیه ای صادر کرد که ایالات متحده قویا سازمان جهانی بهداشت را تشویق می کند تا جزیره چینی تایوان را به عنوان ناظر در نشست سازمان بهداشت جهانی دعوت کند.
آنچه آمریکا ابراز میکند برای ایجاد سردرگمی افکار عمومی است. وانگ خاطرنشان کرد که ایلات متحده با این رفتار در اصل، سعی میکند از فعالیت های تجزیه طلبانه «استقلال تایوان» حمایت کند.
مسئله تایوان هسته اصلی سیاست ملی چین است و اولین خط قرمز غیرقابل عبور در روابط دوجانبه چین و آمریکا است. وانگ گفت:

چین مجدداً از ایالات متحده می خواهد که به اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و ایالات متحده پایبند باشد و قوانین بین المللی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل را رعایت کند.
به گفته وانگ، چین همچنین از ایالات متحده خواسته است که اظهارات رهبر ایالات متحده در مورد عدم حمایت از «استقلال تایوان» را دنبال کند و از طرح سوالات مرتبط با تایوان از طریق سازمان بهداشت جهانی جلوگیری کند.
اصل چین واحد یک اجماع جهانی جامعه بین المللی و یک هنجار اساسی در روابط بین الملل است. وانگ در ادامه اشاره کرد که این نشان دهنده یک روند جهانی است و هیچ نیرویی نمی تواند این روند را متوقف کند.
وانگ بار دیگر تاکید کرد که هرگونه تلاش برای بازی با «کارت تایوان» برای مهار چین، قاطعانه توسط جامعه بین المللی رد خواهد شد و محکوم به شکست است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: