پرش به محتوا

اوکراینی سازی درگیری تایوان

اوکراینی سازی درگیری تایوان

برنامه ایالات متحده برای کمک تسلیحاتی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار به تایوان، جزیره را به انبار باروت تبدیل می کند۰
این رفتار منعکس کننده عدم صداقت برای کاهش تنش ها است

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

تحلیلگران جمهوری خلق چین روز شنبه هشدار دادند که برنامه گزارش شده ایالات متحده برای ارسال کمک تسلیحاتی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار به تایوان از طریق استفاده از «سازمان بازرسی ریاست جمهوری» آمریکا (PDA) [همان مرجعی که برای ارسال تسلیحات اضطراری ۳۵ بار از آن برای اوکراین استفاده شده است] این جزیره را بیشتر تبدیل به یک بشکه باروت میکند.

این اقدام تحریک آمیز بیشتر نشان می دهد که ایالات متحده قصد دارد از جزیره به عنوان یک مهره پیاده شطرنج برای مهار چین استفاده کند و در عین حال امنیت ساکنان محلی را نادیده بگیرد.
به نقل از منابع آگاه، رویترز روز شنبه گزارشی را منتشر کرد و گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حال پیشبرد برنامه هایی برای ارسال بسته تسلیحاتی ۵۰۰ میلیون دلاری با استفاده از «سازمان بازرسی ریاست جمهوری» است. به عنوان بخشی از بودجه سال ۲۰۲۳، کنگره ایالات متحده مجوز کمک تسلیحاتی به ارزش یک میلیارد دلار را با استفاده از «سازمان بازرسی ریاست جمهوری» به جزیره تایوان صادر کرد.
بر اساس این گزارش، این برداشت که به رئیس جمهور اجازه می دهد تسلیحات و خدمات را از انبارهای ایالات متحده بدون تایید کنگره در شرایط اضطراری ارسال کند، اولین مورد از مجوز یک میلیارد دلاری خواهد بود.

در گزارش رویترز اشاره ای نشده است که چه چیزی در این بسته گنجانده شده است، در حالی که زمان مشخصی نیز برای صدور آن اعلام نشده.
لو شیانگ، محقق آکادمی علوم اجتماعی چین، روز شنبه به گلوبال تایمز گفت، دولت بایدن عمدا تلاش اخیر خود را برای بازی با «کارت تایوان» رسانه ای کرد تا چین را تحت فشار قرار دهد تا اجازه دهد تا با مقامات ارشد دولتی از جمله جان کری، رئیس آب و هوای ایالات متحده و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، ملاقات صورت بگیرد. به ویژه در زمانی که این توافق هنوز توسط طرف چینی تایید نشده بود.
لو گفت که ترکیب این اقدامات نشان می دهد که واشنگتن فاقد احترام و صداقت برای کاهش تنش با چین یا بهبود روابط دوجانبه است.

حتی بدتر از آن، ایالات متحده احتمالاً به مواضع سختگیرانه خود در طول تماس های رسمی بالقوه در سطح بالا ادامه می دهد و تلاش می کند تا اقدامات سرکوبگرانه خود را در زمینه هایی مانند تجارت و فناوری مشروعیت بخشد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: از دولت دونالد ترامپ تا دولت فعلی بایدن، ایالات متحده در بازی با کارت تایوان برای مهار چین به طور فزاینده ای جنگ طلب می شود، زیرا واشنگتن معتقد است که این راه موثرترین راه است.

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی و مفسر تلویزیونی، به گلوبال تایمز گفت که ایالات متحده آگاه است که روش های موثری برای مهار چین و ایجاد درگیری در اطراف چین از طریق به اصطلاح استراتژی هند-اقیانوس آرام خود ایجاد است، بنابراین آمریکا برای وادار کردن چینی ها به جنگ از هر کاری روگردان نیست، ایجاد درگیری در تنگه تایوان می تواند در خدمت به اهداف هژمونیک و ضد چینی ایالات متحده بکار آید.

تحلیلگران از جمهوری خلق چین همچنین نگران این هستند که بسته تسلیحاتی ایالات متحده به جزیره تایوان بتواند وجود «طرح ایالات متحده برای نابودی تایوان» را اثبات کند، که در اواسط فوریه از طریق گارلند نیکسون در رسانه های اجتماعی در واشنگتن منتشر شد. برنامه رادیویی مجری مشهور آمریکایی، که به نقل از یکی از اعضای کاخ سفید گفت که بایدن نقشه آمریکا برای نابودی تایوان را تهیه کرده است.
سانگ خاطرنشان کرد که کمک مرگبار ایالات متحده به تایوان هرگز رایگان نخواهد بود و واشنگتن از مقامات حزب جدایی طلب DPP برای کمک به پاکسازی ذخایر ناخواسته موجودی نظامی خود و در عین حال تخلیه هر پنی از جزیره استفاده می کند.
سانگ هشدار داد که تبدیل جزیره تایوان به یک بشکه باروت خطر بزرگی را به همراه دارد، زیرا هر چه سلاح های بیشتری به تایوان ارسال شود، مقامات DPP توهم بزرگتری خواهند داشت و احتمال تحریک سرزمین اصلی چین توسط آنها بیشتر می شود.
«فروش تسلیحات آمریکا به منطقه تایوان به‌طور جدی اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا، به‌ویژه بیانیه ۱۷ اوت را نقض می‌کند. مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی معمول گفت: «چین به شدت با آنها مخالف است.»
مائو گفت: این سند دیگری است که ایالات متحده در حال تبدیل تایوان به «بشکه باروت» است که فقط برای هموطنان تایوانی ما دردسر ایجاد می کند، در حالی که از ایالات متحده می خواهد به اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و ایالات متحده پایبند باشد. فروش تسلیحات و تماس نظامی با تایوان را متوقف کنید و ایجاد عواملی که می تواند باعث ایجاد تنش در تنگه تایوان شود را متوقف کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: