پرش به محتوا

لولا در لندن: بازداشت جولیان آسانژ مایه شرمساری است

رئیس جمهور برزیل در لندن: بازداشت جولیان آسانژ مایه شرمساری است

لولا در کنفرانس مطبوعاتی در لندن

 منبع تله‌سور

ترجمه مجله هفته

لندن. لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، بازداشت روزنامه‌نگار و بنیان‌گذار پلتفرم افشاگر، جولیان آسانژ، توسط بریتانیا را «ننگ» و مایه شرمساری توصیف کرد. 

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن گفت: «این مایه شرمساری است که روزنامه نگاری که جنایات یک کشور را علیه دیگری افشا می کند در زندان باشد و در آنجا عملا به مرگ محکوم شود و ما هیچ کاری برای آزادی او انجام نمی دهیم.»

لولا برای شرکت در مراسم تاجگذاری چارلز سوم در لندن بسر میبرد. رئیس دولت این کشور آمریکای جنوبی همچنین خواستار یک جنبش مطبوعاتی جهانی برای دفاع از آزادی آسانژ شد. 

او گفت: «این کاملا متناقض و بی معنی است، ما برای حق آزادی بیان مبارزه میکنیم، آنوقت آسانژ در زندان است و مطبوعات و روزنامه‌نگاران در دفاع از این روزنامه نگار حرکت نمی کنند.»

لولا بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن این روزنامه نگار را به دلیل ارائه شواهدی برای محکوم کردن اقدامات مداخله جویانه دولت ایالات متحده مجرم میداند. 

روز شنبه، بنیانگذار ویکی لیکس در نامه سرگشاده‌ای خطاب به چارلز پادشاه بریتانیا منتشر کرد و از وی دعوت کرد تا از زندان فوق امنیتی بلمارش بازدید کند، جایی که وی از سال ۲۰۱۹ در انتظار تکمیل مراحل استرداد به ایالات متحده است. 

آمریکا آسانژ را به انتشار اسناد محرمانه نظامی و اطلاعات دیپلماتیک محرمانه درباره جنگ‌های عراق و افغانستان متهم می‌کند. به همین دلیل او با ۱۷۵ سال زندان در ایالات متحده روبرو است. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: