پرش به محتوا

سوقصد در غزه

ترور در غزه

ارتش اسرائیل رهبران جهاد اسلامی فلسطین را در حالیکه برای مذاکره راهی مصر بودند به قتل رساند.

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
مجله هفته

اسرائیل سه تن از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) را در حمله هوایی سه شنبه شب به سه ساختمان مسکونی که در آن غیرنظامیان زندگی میکردند در نوار غزه به قتل رساند.
به گزارش روزنامه فلسطینی القدس العربی، ده نفر دیگر علاوه بر سه عضو جهاد اسلامی فلسطین در این حمله جان باختند.
به گزارش روزنامه اینترنتی تایمز اسرائیل، همانطور که نمایندگی دیپلماتیک روسیه در رام الله اعلام کرد، از جمله یک دندانپزشک با پاسپورت روسی، به همراه همسر و پسرش.
گفته می شود که سایر قربانیان، چهار زن و سه کودک، متعلق به خانواده های اعضای جهاد اسلامی فلسطین هستند.
رویترز به نقل از سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «ما از برخی خسارت‌های جانبی اطلاع داریم».
به ادعای ارتش، تأسیسات نظامی جهاد و تأسیسات فرضی ساخت موشک و تولید بتن نیز تخریب شده است.

۴۰ جت جنگنده در حملات «دقیق» شرکت داشتند. شبکه تلویزیونی اسرائیلی کان گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار روز دوشنبه با برت مک گورک، نماینده دولت آمریکا در خاورمیانه، گفته بود که اقدام نظامی در غزه قریب الوقوع است.

مقامات جهاد اسلامی فلسطین که به قتل رسیدند: عبارتند از جهاد الرعام، دبیرکل شورای نظامی گردان های قدس، شاخه مسلح جهاد اسلامی فلسطین، خلیل بهتینی فرمانده و سخنگوی جهاد اسلامی فلسطین و طارق عیس الدین.
القدس از قول منابع ظاهراً آگاه اطلاع رسانی کرد که این سه نفر می‌خواستند روز سه‌شنبه با هیئتی برای مذاکرات رسمی عازم قاهره شوند. آنها شب را پیش خانواده هایشان فقط برای خداحافظی گذرانده بودند.
به گزارش خبرگزاری وفا، محمد اشتایا، نخست وزیر فلسطین روز سه شنبه این حمله را محکوم کرد و گفت: «تجاوز به غزه، تروریسم دولتی سازمان یافته و تلاشی برای صدور بحران داخلی است که دولت افراطی اسرائیل از آن رنج می برد».
این تجاوز «اجرای عملی دکترین کشتار و نسل کشی است که از مدت ها پیش توسط صاحبان قدرت در اسرائیل اعمال می شد.»
جهاد اسلامی روز سه شنبه اعلام کرد که اسرائیل در انتظار انتقام باشد.
رویترز به نقل از سخنگوی جهاد اسلامی فلسطین گفت: «بمباران با بمباران و حمله با حمله پاسخ داده خواهد شد.» حماس حاکم در غزه و سازمان مارکسیستی جبهه خلق برای آزادی فلسطین (PFLP) نیز اقدام به ترور را محکوم کردند.
به گزارش تایمز اسرائیل، در همین حال، جواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، به شهرداران محلی در جنوب اسرائیل گفته است که برای درگیری طولانی مدت آماده شوند.
دولت از مردم منطقه مرزی با نوار غزه خواسته است تا عصر پنجشنبه در نزدیکی پناهگاه ها بمانند و مدارس باید بسته بمانند.
پس از مرگ خادر عدنان از اعضای سرشناس جهاد در هفته گذشته در یکی از زندان های اسرائیل در نتیجه اعتصاب غذا، جهاد اسلامی فلسطین ابتدا بیش از ۱۰۰ موشک به سمت اسرائیل شلیک کرد و سپس با میانجیگری مصر آتش بس را پذیرفت.
ظاهرا اسرائیل علاقه ای به کاهش تنش نداشت. روزنامه هاآرتص روز سه شنبه گزارش داد که قرار بود حملات هوایی یک هفته پیش انجام شود، اما اعضای جهاد پنهان شده بودند و تنها عصر دوشنبه دوباره ظاهر شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: