پرش به محتوا

توطئه آمریکا برای تضعیف دولت مکزیک.

توطئه آمریکا برای تضعیف دولت مکزیک.

رئیس‌جمهور مکزیک حمایت مالی آمریکا از سازمان‌های خرابکارانه را پیش از انتخابات محکوم کرد. 

اکثر آنها با اپوزیسیون راست همکاری میکنند.

نویسنده: فولکر هرمزدورف

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

Andrés Manuel López ObradorWahlfavorit Obrador – Urheber/in: Eneas De Troya. Creative Commons License LogoDieses Bild steht unter einer Creative Commons Lizenz.

پیش از انتخابات سال آینده در مکزیک، واشنگتن در حال افزایش فعالیت‌های خرابکارانه خود در کشور همسایه است. 

به همین دلیل،رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور از همکار خود جوزف بایدن خواسته است تا نهادهای ایالات متحده بخواهد از تأمین مالی سازمان‌هایی که «علناً مخالف دولت قانونی و منتخب مکزیک هستند» دست بردارند. 

لوپز اوبرادور به بایدن گوشزد کرد، حمایت آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده (USAID) از چنین سازمان‌های غیردولتی ادعایی «یک اقدام مداخله‌جویانه برخلاف قوانین بین‌المللی و بی احترامی به روابط بین دولت‌های آزاد و مستقل حاکم است». 

همانطور که روزنامه مکزیکی لا ژورنادا گزارش داد، رئیس دولت روز چهارشنبه (به وقت محلی) گفت که او همچنین در نامه خود به در مورد این موضوع  هم شکایت کرده است که این آژانس که زیر نظر وزارت خارجه ایالات متحده قرار دارد حتی قرار است بودجه بیشتری از این وزارتخانه دریافت کند. 

لوپز-اوبرادور توضیح داد که در اصل، او قصد نداشت به رئیس جمهور ایالات متحده شکایت ببرد. او ابتدا خشم خود را از فعالیت های USAID به الیزابت شروود راندال مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز کرد. با این حال، با توجه به مقیاس و افزایش تلاش های خرابکارانه برای مداخله، لوپز-اوبرادور نظر خود را تغییر داد. 

او خطاب به بایدن نوشت: «مطمئنم شما از این موضوع بی اطلاع هستید و من از شما درخواست مداخله دارم.»

بر این اساس، گفته می شود که بیش از ده ها سازمان غیردولتی و مؤسسه ای وجود دارند که از USAID بودجه دریافت می کنند. 

به عنوان نمونه، لوپز-اوبرادور از تأمین مالی سازمان‌هایی که عمدتاً به اپوزیسیون راست‌گرا نزدیک هستند، از سوی سرویس ایالات متحده، مانند «Evalua Mexico»، «Artículo 19»، «Impunity»، «United Mexico United Against Crime» و «Mexicans Against Corruption» اشاره کرد، که این تشکلها از طرف سازمان سیا به‌عنوان جریانهای پیشرو ارزیابی میشوند. 

مکزیک اکنون اصرار دارد که ایالات متحده کمک مالی به چنین سازمان های غیردولتی را متوقف کند. لوپز اوبرادور اشاره کرده است که او همیشه به بایدن و دولت او احترام گذاشته است، اما او تاکید کرد: «اما اکنون زمانی است که به نظر می رسد ما شدیدترین مداخله را احساس می کنیم.» اما این فشار از سوی رئیس جمهور اعمال نمیشود.

«شما باید بدانید که دولت آمریکا اخیراً در نهادهای خود بسیار افقی و نسبتاً مستقل عمل میکند.» 

خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از رئیس جمهور مکزیک نوشت: «این نهاد دارای مقامات زیادی است که قدرت زیادی را در دستان خود جمع‌آوری کرده‌اند و برخی از این نهادها نه با نجابت و احترام، بلکه با تکبر عمل می کنند.»

پروفسور روابط بین الملل روبن راموس به اسپوتنیک  گفت که او هدف مداخله ایالات متحده تضعیف حزب حاکم سوسیال دموکرات  MORENA قبل از انتخابات بعدی است. 

بر اساس نظرسنجی ها، حزب به رهبری لوپز اوبرادور در حال حاضر از سایر نیروهای سیاسی جلوتر است و همه نشانه ها حاکی از آن است که یک سیاستمدار از این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ پیروز خواهد شد. 

بنابراین، کمک مالی USAID به نیروهای راست، که توسط لوپز اوبرادور محکوم شده و مطرح گردید، «می تواند تلاشی برای مداخله و تضمین این باشد که اپوزیسیون در انتخابات بعدی نتایج بهتری کسب کند.»  

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: