پرش به محتوا

چین ادعای «تله بدهی» برای پاکستان را دروغ خواند

وزیر امور خارجه چین ادعای «تله بدهی» برای پاکستان را دروغ خواند


چین اتهام ایجاد «تله بدهی» برای پاکستان را رد و تاکید کرد که ساخت و ساز با کیفیت کریدور اقتصادی چین-پاکستان را برای کمک به پاکستان در دستیابی به توسعه مستقل، متوازن و پایدار پیش خواهد برد.

«چین گانگ»، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین، روز شنبه در کنفرانس خبری مشترک با بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان در اسلام آباد، پس از ریاست مشترک چهارمین دور گفتگوی راهبردی وزرای خارجه چین و پاکستان، این اظهارات را بیان کرد.

وی گفت: «برخی این دروغ را ساخته اند که چین در حال ایجاد «تله بدهی» در پاکستان است. من به دوستان رسانه ای پیشنهاد می کنم از این افراد بپرسند که برای توسعه پاکستان چه کرده اند و چه پول واقعی در این کشور سرمایه گذاری کرده اند. به اعتقاد من مردم پاکستان نیازی به لفاظی های پرطمطراق ندارد، بلکه به کمک واقعی نیاز دارد.»

او گفت که در پلتفرم کریدور اقتصادی چین-پاکستان، چین به همکاری با پاکستان برای ارتقای هم افزایی در استراتژی های توسعه و به اشتراک گذاری فرصت های توسعه ادامه خواهد داد.

لی چینگ‌یان، محقق وابسته در موسسه مطالعات بین‌المللی چین، گفت که اصطلاح تله بدهی یک «تله روایتی» ساختگی و اطلاعات نادرست بی‌اساس است.

لی گفت که بحران بدهی در پاکستان را می توان به عوامل بسیاری از جمله درگیری اوکراین، افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده و همچنین مشکلات اقتصادی خود پاکستان نسبت داد.

او گفت که حدود 47 درصد از بدهی خارجی پاکستان به موسسات مالی چندجانبه مرتبط است و این کشور تنها بخش کوچکی به چین بدهکار است.

لی گفت که وضعیت اسفناک، ناشی از وام های چین نیست و کریدور اقتصادی چین-پاکستان بار بدهی پاکستان را افزایش نداده است. پروژه ها شفاف هستند و طبق اجماع بین دو کشور به شیوه ای منظم پیشرفت کرده اند.

.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: