پرش به محتوا

پایان دلار آمریکا

پایان دلار آمریکا

پال کریگ رابرتس*

ا. م. شیری

آیا برای تورم بالا و کاهش استانداردهای زندگی آمادهاید؟

قدرت ایالات متحده از زمان جنگ جهانی دوم بر مبنای سلطۀ مالی خود، ناشی از این واقعیت است که بانک‌های مرکزی به جای طلا، دلار را بعنوان ذخیره‌ ارزی در اختیار دارند. زیرا، دلار ارزی بود که برای تسویه حساب‌ها در تجارت بین‌المللی استفاده می‌شد. بر این اساس، هر کشوری به دلار نیاز داشت. این امر باعث افزایش تقاضا به دلار و عرضۀ آن از کسری بودجه و تراز تجاری فزاینده آمریکا شد. در واقع، دلار به عنوان ارز ذخیرۀ جهانی به ایالات متحده اجازه داد تا صورت حساب‌های خود را با چاپ پول پرداخت کند.

در سال‌های اخیر، سوء استفادۀ واشینگتن از قدرت مالی ایالات متحده، مانند تحریم‌های روسیه و سایر کشورها و سرقت ذخایر بانک مرکزی روسیه، به جهان آموخت که واشینگتن از سیستم دلار با اهداف اجباری برای سلب استقلال سایر کشورها استفاده می‌کند. در نتیجه، همانطور که پپه اسکوبار توضیح می‌دهد، استفاده از دلار به عنوان ارز ذخیره به سرعت کنار گذاشته می‌شود. به عبارت دیگر، تقاضا برای دلار دائماً در حال کاهش است.

اما بدون تدارک، عرضه به حالت انفجاری می‌رسد. در حالی که فدرال رزرو رشد اقتصادی و پایه مالیاتی را کاهش می‌دهد و کسری بودجۀ به تریلیون‌ها دلار سر می‌زند، هیچ کاری نمی‌توان برای کسری تجاری آمریکا انجام داد. تصمیم برای ارسال محصولات تولید شده به ایالات متحده برای اقتصاد ویرانگر بود. کالاهایی که اپل، نایک، لوی و بقیه در چین و آسیا تولید می‌کنند، به ایالات متحده وارد می‌شوند در آنجا به عنوان واردات فروخته می‌شوند. ایالات متحده که تولید خود را به خارج از کشور منتقل کرده، نمی‌تواند برای پوشش کسری تجاری ناشی از واردات، صادرات داشته باشد. خارجی‌ها با استفاده از مازاد تجاری با ایالات متحده برای خرید اوراق خزانه‌داری آمریکا، کسری بودجه و هزینۀ جنگ‌های آن را تأمین کردند. از آنجایی که کشورها اغلب عدم تعادل تجاری خود را با ارزهای دیگر تسویه می‌کنند، تقاضای خارجی برای بدهی ایالات متحده در حال کاهش است.

نتیجۀ این امر این است که عرضۀ دلار افزایش می‌یابد، اما از تقاضا برای آن کاسته می‌شود. این، به معنی کاهش قیمت دلار و افزایش قیمت واردات است. بدترین تورم‌ها ناشی از کاهش نرخ ارز است. این تورمی است که بانک مرکزی نمی‌تواند با بیکارکردن مردم با آن مبارزه کند.

این است آیندۀ آمریکا و منظورم، البته، ده سال آینده نیست.

من نسبت به روند این اتفاق هشدار داده‌ام، اما رسانه‌های رسمی هیچ واقعیت غیردوستانه یا روایت رسمی را گزارش نمی‌کنند که همه آن‌ها دروغ است. ایالات متحده می‌تواند با مجبور کردن بانک‌های مرکزی ژاپن، اروپا و انگلیس به چاپ ارزهای خود برای خرید دلار، مدت طولانی‌تر مقاومت کند و از کاهش ارزش دلار بکاهد. اما پیامد این امر این است که ارزش این ارزها در مقایسه با ارزهای خارج از سیستم دلار نیز کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، وضعیت اسفبار دلار در سراسر امپراتوری گسترش خواهد یافت.

وال استریت، مدیران حریص و هیئت مدیرۀ شرکت‌ها و سیاستمداران نالایق در واشنگتن، تولیدات آمریکایی را به خارج از کشور منتقل کرده و ایالات متحده را به واردات وابسته کرده‌اند.

در ادامه، آن‌ها دلار را به عنوان ارز ذخیرۀ جهان نابود کردند و با این کار، باعث کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها گردیدند که، آن هم قدرت ایالات متحده را از بین می‌برد.

منبع: بعد از شوک

*- پال کریگ رابرتس، اقتصاددان آمریکایی، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمان تصدی «رونالد ریگان»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در دهۀ هشتاد و از مؤلفین اقتصاد ریگانی. او دبیر و ستون‌نویس سابق وال استریت ژورنال، بلومبرگ بیزنس‌ویک و سرویس خبری اسکریپس هاوارد بود.

۱۶ اردیبهشت- ثور ۱۴۰۲

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: