پرش به محتوا

آداب وحشی، «هنجار جدید» به سبک انگلیسی – ایلین – ا. م. شیری

آداب وحشی، «هنجار جدید» به سبک انگلیسی

والری ایلین (VALERY ILYIN)

ا. م. شیری

پیروان شوآب‌ پیش می‌ر‌وند

چارلز، شاهزاده ولز، در روز ۶ ماه مه، تاج‌گذاری می‌کند. در انگلستان، این رویداد با اعتراضات گسترده همراه خواهد بود. سازماندهان اعتراضات به رسانه‌های انگلیسی می‌گویند: «این بزرگترین تظاهراتی است که ما تا به حال برگزار خواهیم کرد، اما آخرین نخواهد بود».

دلایل چنین اظهاراتی در ضد سلطنتی بودن سازماندهان نیست. و حتی بسیاری از انگلیسی‌ها موافق نیستند که یک رویداد باشکوه و پر هزینه از طریق مالیات آن‌ها تأمین شود.

مشکلات بریتانیا بسیار عمیق‌تر از این است. ماهیت اقتصادی دارد و با تحمیل یک «هنجار جدید» به بریتانیایی‌ها مرتبط است. همۀ این‌ها در حال حاضر ضربه محکمی به جیب و مغز مردم کشور وارد می‌کند. و با گذشت زمان، قدرت ضربه فقط افزایش خواهد ‌یافت.

در گزارش دانشگاه آکسفورد و دانشکدۀ امپریال لندن در بارۀ دولت بریتانیا که در آستانۀ تاج‌گذاری منتشر شد، ‌گفته می‌شود، که تمام فرودگاه‌های بریتانیا ظرف ۱۰ سال آینده مجبورند برای رسیدن «به اهداف آلایندگی آب و هوایی صفر تا سال ۲۰۵۰»، تعطیل شوند و مصرف گوشت گاو و خوک و گوسفند غیرقانونی خواهد شد.

منظور از همۀ این‌ها نشان دادن تبعیت انگلیس از الزامات قانون تغییرات آب و هوایی است، که هر گونه فعالیتی را که باعث «انتشار گازهای گلخانه‌ای» شود، ممنوع می‌کند. از آنجایی که هر انسانی چیزی را «بیرون می‌ریزد»، شوابی‌ها اساساً خواستار نسل‌کشی جمعی اکثریت بشریت هستند.

طرح غرق شدن در یک «هنجار جدید»، به مقامات انگلیس توصیه می‌کند تا همۀ جمعیت را برای امتناع از خوردن گوشت آماده کنند، به ساخت‌وسازهای جدید پایان دهند و سفرهای هوایی را متوقف سازند.

به ویژه، در دورۀ زمانی تا سال ۲۰۲۹، تمام فرودگاه‌های بریتانیا، به استثنای هیتروی لندن و دو فرودگاه بزرگ در گلاسکو و بلفاست، باید تعطیل شوند. پس از آن، بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۹، آخرین فرودگاه‌ها نیز تعطیل خواهند شد.

ضربۀ محکمی به ساخت‌وسازهای جدید در بریتانیا وارد می‌شود. مقایسۀ قیمت خرید خانه در سال ۱۹۹۰ و ۲۰۲۰ یک مثال جالب است. ۳۰ سال پیش یک خانه به طور متوسط ​​۵۷۷۲۶ پوند با درآمد سالانه ۲۰۴۴۸ پوند قیمت داشت، اما اکنون با درآمد ۳۷۱۰۰ پوند، ۲۳۷۸۳۴ پوند قیمت دارد.

«پرداخت غیرنقدی» در انگستان به دلیل کاهش درآمد در حال حاضر به قدری گسترده است که مقامات قصد دارند قانون جدیدی را علیه مالکانی که فعالانه از پرداخت غیرنقدی استفاده می‌کنند، تصویب کنند. علاوه بر این، این تنها پناهندگان اوکراینی نیستند که مجبورند اجاره‌بهای مسکن در انگلستان را با بدن خود بپردازند.

زنان آسیب‌پذیر بریتانیایی به داشتن رابطۀ جنسی برای پرداخت اجاره‌بها مجبور می‌شوند

در زمینۀ گوشت، جبهۀ دولت برای حیوانات خانگی… یک «سرکوب‌کنندۀ آروغ» آماده کرده است. در ماه آوریل، اعلام شد که مقامات از کشاورزان در انگلستان می‌خواهند آن را به غذای گاوها اضافه کنند تا «انتشار گاز متان آن‌ها کاهش یابد». طبق برنامه‌ای که دولت تدوین کرده، از سال ۲۰۲۵، افزودنی‌های غذایی مناسب در تمام کشاورزی انگلستان اعمال خواهد شد. و نه تنها برای گاوها، حتی برای گوسفندان، که به گفتۀ مقامات، به بریتانیا کمک زیادی می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ به «هدف اقلیمی انتشار کربن صفر» دست یابد.

گذار اعلام شده به چنین «دستور کار سبز» که بخش تفکیک‌ناپذیری از «هنجار جدید» است، متضمن حل مجموعۀ بسیار پیچیده‌ای از مسائل است. این شامل: تخریب مدل دموکراتیک جامعه، «کاهش» قابل توجه سطح مصرف، در حالی که نفوذ شرکت‌های بین‌المللی در حال افزایش است. دیجیتالی کردن همه و هر چیز تا زمانی که کامل شود، به رشد خود ادامه خواهد داد. گوگل، آمازون و غیره به عنوان ارائه‌دهندگان خدمات شروع به کار کردند و اکنون خود مردم به خدمتگزاران خود تبدیل می‌شوند و برای امتیازها-اعداد و غیره، در رتبه‌بندی‌های اجتماعی آزادی و منزلت می‌دهند.

طبقۀ متوسط ​​بریتانیا باید کاهش قابل توجه در کیفیت زندگی خود و حتی کاهش کمی (و کاملاً قابل توجه) را بپذیرد. در واقع، همه چیز به جایگزینی نهادهای دموکراتیک با دیکتاتوری ختم می‌شود که در آن شخص مالک هیچ چیزی نخواهد بود و در عین حال «خوشحال» خواهد بود. زیرا، هیچ انتخاب دیگری برای او باقی نخواهد ماند و مقامات بریتانیا آن را به تمام جهان اعلام خواهند کرد.

جلد مجلۀ اکونومیست با سخنان نخست وزیر بریتانیا، اکتبر ۲۰۲۲

البته همۀ این‌ها به انگیزه‌های بسیار قابل توجه، قبل از همه، به ترس نیاز دارد. ترسی که مانع از تفکر می‌شود و فرد را مجبور می‌کند داوطلبانه با زندگی در یک اردوگاه دیجیتالی کار اجباری «هنجار جدید» موافقت کند. شایان ذکر است که حتی تابستان گذشته، نادین دوریس که در دولت بریتانیا هم وزیر بهداشت و هم وزیر دیجیتالی‌سازی فرهنگ و رسانه بود، اعتراف کرد که امکان جدا کردن والدین و فرزندان و قرار دادن آن‌ها در «اردوگاه‌های ویژۀ کووید» را مورد بررسی قرار داد.

منبع: وب‌سایت بنیاد فرهنگ راهبردی

۱۶ اردیبهشت-ثور ۱۴۰۲

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: