پرش به محتوا

چین: تندروها عامل حمله به کرملین هستند!

چین: تندروها عامل حمله به کرملین هستند!

چین خواستار اجتناب از تشدید بحران اوکراین پس از حمله پهپاد کرملین است

حادثه «احتمالاً با افراط گرایان مرتبط است»

نوشته چن چینگ کینگ و بای یونی

گلوبال تایمز

ترجمه مجله هفته

اوکراین اتهامات روسیه مبنی بر تلاش برای حمله به کرملین با هواپیماهای بدون سرنشین در تلاش برای «کشتن ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه را رد کرد که باعث گمانه زنی های بیشتر در مورد این حادثه شد. 

وزارت خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد که چین گزارش های مربوطه را مورد توجه قرار داده است و چین از همه طرف ها می خواهد که از هر اقدامی که می تواند اوضاع را تشدید کند اجتناب کنند. 

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «موضع چین در قبال بحران اوکراین ثابت و روشن است. همه طرف ها باید از اقداماتی که ممکن است اوضاع را وخیم تر کند اجتناب کنند.»

برخی از کارشناسان چینی احتمال می‌دهند که این حمله با افراط‌گرایان اوکراینی مرتبط باشد که از طولانی شدن درگیری روسیه و اوکراین و مجبور ساختن مقامات عالی رتبه اوکراینی برای ادامه جنگ حمایت می‌کنند، در حالی که احتمال حمایت یا حتی تشویق نیروهای هژمونیک بین‌المللی برای این عملیات هم  ممکن است.

فیلم  یک شی پرنده را نشان می دهد که در یک انفجار شدید  در نزدیکی گنبد ساختمان سنای کرملین منفجر می شود. دولت روسیه بامداد روز چهارشنبه اعلام کرد که کی یف «تلاش کرده است تا با یک هواپیمای بدون سرنشین به محل اقامت رئیس جمهور فدراسیون روسیه» در کرملین حمله کند. 

روسیه امروز به نقل از بیانیه ریاست جمهوری گفت: این هواپیما با استفاده از اقدامات سایبری جنگ الکترونیک سرنگون شد و این حمله هیچ تلفات یا خسارتی در پی نداشت. مسکو این حادثه را یک اقدام تروریستی می داند. 

روزنامه گاردین روز چهارشنبه گزارش داد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین این ادعای روسیه را رد کرد و گفت: ما به پوتین یا مسکو حمله نمی‌کنیم، ما در خاک خود می‌جنگیم و از شهرها و شهرهای خود دفاع می‌کنیم. 

اما روز پنجشنبه، روسیه آمریکا را متهم کرد که پشت این حادثه هواپیمای بدون سرنشین است. تلاش برای رد این موضوع، چه در کیف و چه در واشنگتن، البته کاملاً مضحک است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین در گزارشی به نقل از رویترز گفت: ما به خوبی می دانیم که تصمیمات در مورد چنین اقداماتی، در مورد چنین حملات تروریستی نه در کیف بلکه در واشنگتن اتخاذ می شود. 

هنگامی که از وی پرسیده شد که آیا این حادثه بر سفر نماینده ویژه دولت چین در امور اوراسیا به اوکراین تأثیر می گذارد یا خیر، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که در زمان مناسب اعلامیه های بیشتری را اعلام خواهیم کرد. چین به همکاری با جامعه بین المللی برای ایفای نقش سازنده برای حل و فصل سیاسی بحران اوکراین ادامه خواهد داد. 

به گفته برخی کارشناسان چینی، هر دو طرف در میدان نبرد در اوکراین، بهای سنگینی پرداخته‌اند، اما هیچ‌کدام به طور کامل به هدف خود در جنگ نرسیده‌اند و اکنون نیز تمایل هر دو طرف برای ادامه جنگ در معرض آزمون بزرگی قرار گرفته است. آنها خاطرنشان کردند که اوکراین یک جایگاه دفاعی قرار دارد و از اینکه منطقه وسیعی از سرزمین خود توسط روسیه کنترل شود برایش تحقیرآمیز است، اما در ضمن نتوانسته است یک ضدحمله در مقیاس بزرگ را آماده و یا آغاز کند. 

وانگ شیائوکوان، کارشناس موسسه مطالعات روسیه به گلوبال تایمز گفت، اروپای شرقی و آسیای مرکزی آکادمی علوم اجتماعی چین، گفت: با افزایش اختلافات در داخل اوکراین، درگیری بین طرفداران صلح و طرفداران جنگ تشدید شده است. 

وانگ خاطرنشان کرد که حادثه هواپیمای بدون سرنشین احتمالاً کار تندروهایی است که از جنگ در اوکراین حمایت می کنند، با هدف سرکوب نیروهای طرفدار صلح و وادار کردن مقامات ارشد اوکراینی به ادامه جنگ. وانگ گفت: «همچنین، ممکن است از سوی نیروهای هژمونیک بین‌المللی حمایت یا حتی تشویق شده باشد». 

در واکنش به حادثه هواپیمای بدون سرنشین، روسیه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در هرکجا و هر زمان که صلاح بداند، اقدامات متقابل انجام دهد» که کارشناسان چینی را به این باور رسانده است که مسکو به شیوه‌ای گسترده واکنش نشان خواهد داد. 

این اتفاق از خط قرمز بحران اوکراین عبور کرده است . پس از گذشت بیش از یک سال از درگیری روسیه و اوکراین، هیچ یک از طرفین به اقامتگاه ها و رهبران دولتی طرف مقابل حمله نکرده اند. کارشناسان گفتند [پس از این حادثه] ساختمان های دولتی اوکراین در مرحله بعدی ممکن است هدف قرار گیرند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: