پرش به محتوا

تحقیر و آزار پس از بازگشت از کوبا

تحقیر و آزار پس از بازگشت از کوبا

شرکت کنندگان آمریکایی «بریگاد اول ماه مه» در هنگام بازگشت بازداشت و بازجویی شدند.

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهظاهراً واشنگتن نمی تواند تحمل کند: روز چهارشنبه (به وقت محلی) شرکت کنندگان مجمع مردمی «بریگاد اول ماه مه» می خواستند پس از سفر خود به کوبا به ایالات متحده بازگردند و بلافاصله توسط مقامات گمرکی ایالات متحده CPB دستگیر و ساعت ها در بازداشت بودند.
پیش از این، آنها در یک تبادل چند روزه با جنبش‌های ضد نژادپرستی، اتحادیه‌های کارگری و کمونیستی از کوبا شرکت کرده بودند تا مخالفت خود را در برابر سیاست ایالات متحده که بیش از ۶۰ سال است جزیره سوسیالیستی را محاصره کرده است، ابراز کنند.
مانولو دی لوس سانتوس از انجمن مردمی در توییتی نوشت که «برخورد تهاجمی مقامات گمرک و مرزی نسبت به اعضای هیئت ما «سزاوار سرزنش» است. توقیف تلفن‌ها و ماهیت سیاسی بازجویی‌ها در مصاحبه دوم، سطحی از آزار و اذیت را نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته دیده نشده است.»
سانتوس این اقدام را تلاشی آشکار برای «ارعاب جوانانی که از حق خود برای سفر و تحصیل استفاده می کنند» می داند.
با این حال شجاعانه اعلام کرد: «این تلاش برای دور نگه داشتن ما از همبستگی با کوبا با شکست مواجه خواهد شد.»
میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا نیز به سرکوب فعالان جوان توسط آمریکا واکنش نشان داد.
او حمایت خود و مردم کوبا را به آنان اعلام کرد: «سربلند باشید رفقا، مردم ما با شما هستند. از شما برای شجاعت شما، برای حمایت شما از کوبا و برای ایستادگی در برابر نفرت کسانی که نمی توانند این واقعیت را تحمل کنند که انقلاب کوبا از حمایت مترقی ترین جوانان در قلب هیولا برخوردار است، سپاسگزارم. ما شما را در آغوش می گیریم.»
روز پنجشنبه، سانتوس توانست اعلام کند که همه اعضای هیئت بازداشت شده «پس از ساعت ها آزار و اذیت و بازجویی» آزاد شده اند و از قدردان حمایت بین المللی بود و از همه کسانی که حامی آنها بودند سپاسگزارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: