پرش به محتوا

حکم دیوان بین المللی کیفری کار دست پوتین داد!

آفریقای جنوبی به پوتین درباره بازداشت قریب الوقوع در جریان نشست بریکس هشدار داد.

بر اساس گزارشی در روزنامه آفریقای جنوبی ساندی تایمز، یک کمیسیون ویژه دولتی به این نتیجه رسیده است که پرتوریا در صورت ورود پوتین به خاک آفریقای جنوبی چاره ای جز دستگیری او ندارد.
بر اساس یک گزارش رسانه ای، آفریقای جنوبی به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد دستگیری قریب الوقوع در جریان اجلاس آتی بریکس در آفریقای جنوبی هشدار می دهد.
روزنامه آفریقای جنوبی ساندی تایمز به نقل از منابع ناشناس دولتی نوشت که مقامات آفریقای جنوبی تلاش کردند رئیس جمهور روسیه را از شرکت در نشست بریکس که در ماه اوت در استان گوتنگ در شمال آفریقای جنوبی برگزار شد، منع کنند.
ساندی تایمز با استناد به این منابع در دولت آفریقای جنوبی در ادامه گزارش داد که یک کمیسیون دولتی ویژه که توسط رئیس جمهور سیریل رامافوزا تشکیل شده بود، به این نتیجه رسیده است که این کشور در صورت قدم گذاشتن رئیس‌جمهور روسیه به خاک آفریقای جنوبی، چاره ای جز دستگیری او ندارد.
آفریقای جنوبی با تصویب اساسنامه رم، سند اصلی دیوان بین المللی کیفری، موظف است از تصمیمات این دادگاه، از جمله حکم دستگیری مجرمان جنگی مظنون، پیروی کند.
ساندی تایمز نوشت: ما هیچ راهی نداریم که پوتین را دستگیر نکنیم […]. اگر او به اینجا بیاید، مجبور خواهیم شد او را دستگیر کنیم.»

به گفته منابع این روزنامه، پرتوریا همچنان در حال مذاکره با کرملین است که هنوز درباره نحوه حضور پوتین در این نشست اظهار نظری نکرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پایان آوریل گفت:

«البته ما در اجلاسی که در آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد، شرکت خواهیم کرد.

البته تماس های دوجانبه ما با آفریقای جنوبی مقدم بر آن خواهد بود و موضع آنها را روشن خواهیم کرد.»

پریال سینگ، محقق ارشد مؤسسه مطالعات امنیتی آفریقای جنوبی، به این روزنامه گفت که دستگیر نکردن پوتین نه تنها قوانین بین المللی بلکه قوانین آفریقای جنوبی را نیز نقض می کند.
حتی سناریوی تئوریک معافیت از صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی قبل از سفر احتمالی پوتین قابل اجرا نیست زیرا زمان کافی برای آن وجود ندارد.
سینگ ادامه داد: «اگر پوتین واقعا در آفریقای جنوبی ظاهرشود، این یک «جنجال بزرگ» خواهد بود و دولت آشکارا از این موضوع آگاه است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: